Onko jollekin käynyt näin?
Jätin yöksi System Mechaniksen putsaamaan junkkeja, joita varsinkin Norton 2004 oli tehnyt tuhansia. Samana yönä oli Emule päällä.
Aamulla huomasin, että junkkien putsaus oli jäänyt kesken ja taululla Antiviruksen varoitus, ettei se ollut pystynyt tarkistamaan jotain tiedostoa. Päivitin virusohjelman ja ajoin koko koneen läpi. Mitään ei löytynyt. Hijackissakaan ei mitään erikoista.
Ihmettelin kun työpöydältä olivat kaikki muut pikakuvakkeet häipyneet paitsi Winkun (XP Prof) omat. Illalla huomasin, että kaikki käynnistysvalikon kansiot olivat tyhjiä ja useimmat exe-tiedostot muutenkin kateissa.
Virustahan epäilin, mutta kun kokeilin vielä toisen ohjelman virusskannausta, niin ei mitään.
Mitähän täs on tapahtunut?
Onko kellekään käynyt näin (exet katosivat)?
4
665
Vastaukset
- fdfa
Rekisterin siivous touhuillut omiaan. Kokeile järjestelmän palautusta.
Valitettavasti olin ottanut järjestelmän palautuksen pois käytöstä. Kai sitä sitten kannattais pitää päällä.
Olen käyttänyt melkein vuoden tuota System Mechanicia eikä se ole ikinä tehnyt mitään ikävää. Tietäs vaan, mikä meni pieleen.
- onko
ny käyny niin että PELKÄSTÄÄN pikakuvakkeet on karonnu käynnistä valikosta, jos niin niin mun mielestä siinä ei oo syytä paniikkiin eikä järjestelmän palautukseen.
dyykkaa roskis jos ne olis siellä vai pitääkö se tehä norttonin kautta.
kuka niitä pikakuvakkeita yleensä tarvii ???ku pikakuvakkeet siis. Nero ei toiminu (ei löytynyt enää exe-tiedostoa resurssinhal. kansiossa) ja vaikkapa videocodecit piti asentaa uusiksi.
Kyllä niitä joitakin pikakuvakkeita kaipaa käynnistysvalikkoon. Vaikka ny levyn eheytystä.
No ei tästä sen enempää sitte. Oli vaan niin outo juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292619Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532240Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062206Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131648Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191499Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501416- 971369
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621181Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941151Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931055