Myyntiaika signaali?

luunaps

Oma talo on ollut myynnissä nyt 1,5 vuotta. Hintaa on tarkistettu alaspäin hiljalleen, mutta kun sijainti on haja-asutusalueella ja markkinat on mitä on, ei ole vielä mennyt.
Vastaavasti ollaan katsottu itselle uutta kotia, taloa, joka on ollut myynnissä kolmatta vuotta.

Aiemmin ajattelin, että pitkä myyntiaika kertoo jotain, mutta kertookohan se sittenkään? Sattumoisin oma myytävä on hankala kun ei ole hyvien yhteyksien päässä jne ja tuo mitä katsotaan on toinen samanlainen.. Eli "haasteellista" myyvä kyttää toista "haasteellista" myytävää :D

Mutta nyt kai monien maaseudulla sijaitsevien omakotitalojen kanssa lienee sama tilanne - kestää, kestää, kestää..

12

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neiti Lauta

      Tällä hetkellä on kaikkea haasteellista myydä, oli sitten tavara tai talo.
      Ostajia on vähän ja tarjontaa paljon, epävarmaa kuin lottoaminen.

      Itellä myös ollut talo myynnissä jo vuoden ja muutama wannabee käynyt pätemässä. Välittäjää ollaan vaihtamassa.

    • kokonaiskuva

      niin hintahan sen ratkaisee. Mikäli hinta kohillaan kauppa käy. Nyt ne vanhat ostohinnat ei oikeen saa tavaraa liikkeelle. Jotain muuta pitäisi olla. Mut ei kannata itsee syyttää se kun työttömyys kasvaa luo epävarmuutta ja silloin kauppa ei käy kuin normitilanteessa.

    • Sijainti-sijainti-sijainti

    • hcjfkcfkc

      Hinta hinta hinta

    • Ainoa ratkaiseva tekijä asuntokaupassa on hinta, tietenkin sijainti siihen vaikuttaa samalla tavalla kun rakennuksen/taloyhtiön kunto yms.

      Aloittaja yrittää myydä ylihintaista taloa, hinnan alennuksetkin ovat yleensä itsemyyjillä naurettavia (esim. 489.000 € -> 487.000 €). Kun hintaa alennetaan, niin noin 10 % yleensä toimii, sitä pienemmät ei.

      • luunaps

        No itse asiassa hintaa on tarkistettu kunnolla alaspäin, noin 30 000, eli ei liene siitä kyse. Seuraan tällä paikkakunnalla myynnissä olevia omakotitaloja ja näköjään minkään hintaiset ei mene: 150t, 250t, 350t tai 450 t maksavat.


    • talosi_on_hapan

      Kohde on jo hapantunut ostajien silmissä. Kun ei kelpaa muille, ei kelpaa minullekaan. Näin ajattelee ne, jotka on nähneet ilmoituksesi kuukaudesta toiseen.
      Kohde pois myynnistä pariksi vuodeksi, sitten uudelleen myyntiin ja hintaa reippaasti alaspäin. Jos ei sittenkään ala kauppa käydä, pudotat 10 prosenttia per 2kk. Haja-asutusalueiden ok-taloista voi olla mahdotonta saada yli 700 euroa per neliö. Suurimmalla osalla haja-asutusten taloista on jäljellä vain käyttöarvo, ei rahallista arvoa.

      • kummoinenkaan

        No meillä ei ole aikaa oikein odottaa paria vuotta, kun pitäisi päästä muuttamaan toiselle puolelle maata. Ei kai se voi mennä niin, että talonsa joutuu myymään pilkkahinnalla herranjestas.


      • kaupoillaollut
        kummoinenkaan kirjoitti:

        No meillä ei ole aikaa oikein odottaa paria vuotta, kun pitäisi päästä muuttamaan toiselle puolelle maata. Ei kai se voi mennä niin, että talonsa joutuu myymään pilkkahinnalla herranjestas.

        Kyllä se vaan niin menee. Meinasimme ostaa talon, josta tarjosimme 50t€ alle pyynnin. Ei kelvannut tarjous, myyjä tuli pari tonnia vastaan. Ei tullut kauppoja, mutta muutamaa kk. myöhemmin talo myytiin 15t€ meidän tarjouksen alle, kun totuus alkoi valjeta.

        Ostajat ovat vähissä tänä päivänä. Mutta jos olette muuttamassa, niin tinkaatte vastaavasti uudesta talosta, niin ei se erotus jää kuin vs-veroon ja välityspalkkioon.


      • faktoja.paiskon
        kummoinenkaan kirjoitti:

        No meillä ei ole aikaa oikein odottaa paria vuotta, kun pitäisi päästä muuttamaan toiselle puolelle maata. Ei kai se voi mennä niin, että talonsa joutuu myymään pilkkahinnalla herranjestas.

        Olette jo ryssineet myynnin totaalisesti, kun olette venyttäneet kaupittelua 1,5 vuoteen. Mieti itse, minkälaisia ajatuksia tulee, jos näet jonkun vanhan ok-talon roikkuvan myynnissä 1,5 vuotta. Tuleeko mieleen ajatus, että tuossapa talo, joka revitään nopeasti käsistä. Vai kenties, kun ei ole mennyt kaupaksi, pakko olla jotain vikaa tai hinta pahasti yläkanttiin ja myyjä umpiluupää, ettei tajua perseelleen mennyttä hinnoittelua.


      • Noin-

        Helweti hyvin sanottu siellä !


      • BauHerr
        faktoja.paiskon kirjoitti:

        Olette jo ryssineet myynnin totaalisesti, kun olette venyttäneet kaupittelua 1,5 vuoteen. Mieti itse, minkälaisia ajatuksia tulee, jos näet jonkun vanhan ok-talon roikkuvan myynnissä 1,5 vuotta. Tuleeko mieleen ajatus, että tuossapa talo, joka revitään nopeasti käsistä. Vai kenties, kun ei ole mennyt kaupaksi, pakko olla jotain vikaa tai hinta pahasti yläkanttiin ja myyjä umpiluupää, ettei tajua perseelleen mennyttä hinnoittelua.

        Minulla on sellainen periaate, että jos kauppa syntyy ensi näytöllä, niin hinta on ollut alakanttiin. Isoa taloa joutuu usein myymään vuosia. Näin on varsinkin silloin, jos hinta ylittää 500.000 rajan.

        Suomessa ongelma ons iinä, että vain suurimmissa kaupungeissa on markkinoita asunnoille. Taantuvilla alueilla ei ole ostajia, koska ei ole työpaikkoja.

        Sama tuli vastaan Saksassa, jossa ystäväni puratti suuren perintötilan. Hän laski, että jätekustannukset nousevat koko ajan, talolla ei ollut muuta käyttöä kuin vuokrata se hostelliksi tai taiteilijoiden asuntolaksi, joten tuli halvemmaksi purkaa rakennukset ja pitää tontti.

        Näin käy myös Suomessa, valitettavasti. Jos on hankkinut talon väärästä paikasta, on menettänyt omaisuutensa, valitettavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      137
      7189
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5005
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      68
      4382
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3503
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2311
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      302
      1809
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1716
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1619
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1495
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1458
    Aihe