Marko-sedän edellisestä kirjasta tehty Kasipallo-elokuva toi kirjoittajan myös ei-lukevan väestönosan tutuksi. Hyvä niin, lajin kärkeen hän eittämättä kuuluu. Kilven (Kilpin?) tapa tehdä tekstiä on omanlaisensa. Nimetön kaupunki, ei tunnistettavia paikkoja, maa on kuitenkin Suomi. Pääpoliisipari Olli Repo ja Elias Kaski vuoroin tukevat, vuoroin vi##uilevat toisilleen. Psykososiologista yksilötason draamaa tuo Ollin rimpuilu parisuhteensa jäännösten kanssa. Elias on valinnut yksinäisyyden, ainakin toistaiseksi. Eliaksen sivutoimi jonniinmoisena psykologiterapeuttina antaa hänelle taitoa käsitellä niin työtoverin, rikoksen uhrien kuin konnienkin piilotajuisia vaikutteita. Miten yleinen tämmöinen kaksoistutkinto reaalimaailmassa lienee, jääköön pohtimatta.
Alku on sangen vauhdikas ja suoraa elokuvaksi kirjoitettu. Leffapuolen taustaa Kilvellä onkin ja sen huomaa tekstin valmiudesta. Pikkunarkkari on kiivennyt rakennustyömaan nosturin puomille itsetuhoisin mielin. Elias ja Olli kiipeävät perässä pelastaakseen mitä voi. Huonostihan siinä käy vaikka pojat kaikkensa yrittää.
Samaan aikaan toisaalla krp:n (sitä Räsäskä ei vielä ole lakkauttanut) talousrikostutkija joutuu päästämään moninkertaisen huijarin vapaalle. Kun se näyttö puuttuu, vaikka syyllisyys tiedetään. Kun vielä talousrikosjutun avaintodistaja palaa poroksi talonsa myötä on poliisin keinot vähissä.
Kolmaskin juttu on työn alla. Insestipedofiiliepäilty karkaa sairaalasta tuhoisin seurauksin. Siinäkään tapauksessa kaikki ei ole miltä ensin näyttää
Poliisiromaani ilman oikeuslääkäriä ja ruumiinavauksia on kuin lumeton joulu. Tällä kertaa ongelmia tuottaa tyhjyyteen hävinnyt kokenut obduktioavustaja. Kunnollinen tunnollinen erikoisammattimies ei ole jättänyt mitään merkkiä elonsa suunnasta.
Solmimalla kaikki nämä jutut toisistaan johtuviksi ja yhdeksi isoksi loogiseksi pitkän ajan prosessiksi Kilpi osoittaa kykynsä dekkarikirjailijana. Alku alkaa tiukalla toiminnalla ja suuri loppukohtaus on vielä jännittävämpi hektisellä tavallaan. Kilven toiminnallisuus on kuitenkin tiukan realistista, mahdollista ja uskottavaa. Toisin kuin jonkun Pykälä-Remeksen tukkaputkellamaapallonympäri-toiminnallisuus.
Näen jo Markus Seliinin tekevän tarjousta leffaoikeuksista.
Rohkenen suositella. Ei herkkähermoisille, alamaailma ei aina ole kaunis.
Marko Kilpi : Kuolematon
peksu.makela
0
224
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3721692- 1141256
- 1311226
- 1501142
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh25964- 111852
- 59631
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.169621Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i113544- 20533