Nuorena tehty varkaus

nuorena typerys

Lähdin 2 kaverin mukana yhden koulun lähistölle, sitte nämä kaksi kaveria sai idean käydä tässä kyseisessä koulussa, itse olin sitä mieltä että idea on huono.. kaverini alkoivat rikkoivat ikkunan ja toinen heistä meni sisään, ja avasi tälle toiselle oven.. olin edelleen sitä mieltä että idea on huono ja sanoin että jään ulos, kun he sisälle menivät, mutta painostuksen alla sitten päätin käydä koulun sisätiloissa. Nämä kaverit sitten alkoivat murtautua koulun opettajainhuoneeseen, yritin heille sanoa että lähdetään jo pois, mutta he vain jatkoivat. Kun he tämän oven saivat rikottua, sanoin heille että nyt lähden, en halua olla mukana tässä. No sitten lähdin tuosta koulusta ja soitin vielä heille että lähtisivät hekin pois, ei tuosta seuraa mitään hyvää. Seuravaana päivänä he kertoivat mitä olivat koulusta saaneet (300 euroa ja kaksi digikameraa). No nyt kahden vuoden jälkeen myös minä joudun menemään asiasta sovitteluun, koska olen koulun tiloissa ollut.. kun rikos tapahtui olin 17-vuotias, eli jos sovittelussa nämä kaksi kaveria hyväksyvät asianomistajan korvausvaatimuksen niin onko asia sillä selvä? Ei tarvitse mennä käräjille? Asia on rikosnimikkeeltään luultavasti murtovarkaus tai jotain sinnepäin, ei ole törkeä semmoinen.. Tapauksesta on 2 vuotta mutta olen katunut sitä ihan jumalattoman syvästi, enkä halua millään mennä käräjille.. Tapauksen jälkeen olen myös lopettanut kaveraamasta näiden kahden kanssa ja nämä kaksi kaveria on poliisikuulusteluissa myös sanoneet etten ole mitään vienyt, voiko siis olla ettei käräjiä tule jos sovittelussa kaikki menee hyvin?

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+4

      Kyllä ja ei.

      Vaikka sovittelussa kaikki menisivät 100% täydellisesti eli että jokainen osapuoli on tyytyväinen tulokseen ja että eivät halua että asia menee käräjille niin käräjille voi joutua silti.Tämä riippuu lopulta syyttäjästä mitä mieltä hän on asiasta. Eli hän päättää lopulta miten menetellään.

    • stidi

      Olisit lähtenyt heti kotiin.....

      • trgfbvc

        Varmasti aloittaja arvostaa tätä vuoden verran myöhemmin tulevaa nollavastaustasi.


    • 17-9

      Tuota, tuota. Se, että tarvitseeko mennä käräjille vai ei on itseasiassa vain pikkujuttu.
      Poliisin tuntomerkkirekisterissä sormenjäljet ja DNA säilyvät koko elinajan. Myös tehty rikosilmoitus ja kuulustelut löytyvät rekisteristä ja arkistosta ainakin 15 vuoden ajan.
      Jos juttu menisi käräjille ja tulisi ehdollistakin vankeutta, niin rikosrekisterimerkintä tulee ja näkyy viisi vuotta.
      Jos taas aloittaja joskus havittelee työllistyvänsä työtehtävään, missä tehdään turvallisuusselvitys, niin sen työn voi unohtaa ainakin 15 vuodeksi. Samoin voi käydä opiskelupaikalle.

    • koulunvahtimestari

      Epäilen vahvasti että koko idea oli sinun. Sait 300€ ja pari digikameraa. Kaverisi auttoivat sinua ilman minkäänlaista korvausta. Sinussa on hiukan narsistin vikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3444
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2648
    3. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2595
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2567
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      120
      2251
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      391
      1102
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      47
      971
    9. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      888
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      830
    Aihe