Nuorena tehty varkaus

nuorena typerys

Lähdin 2 kaverin mukana yhden koulun lähistölle, sitte nämä kaksi kaveria sai idean käydä tässä kyseisessä koulussa, itse olin sitä mieltä että idea on huono.. kaverini alkoivat rikkoivat ikkunan ja toinen heistä meni sisään, ja avasi tälle toiselle oven.. olin edelleen sitä mieltä että idea on huono ja sanoin että jään ulos, kun he sisälle menivät, mutta painostuksen alla sitten päätin käydä koulun sisätiloissa. Nämä kaverit sitten alkoivat murtautua koulun opettajainhuoneeseen, yritin heille sanoa että lähdetään jo pois, mutta he vain jatkoivat. Kun he tämän oven saivat rikottua, sanoin heille että nyt lähden, en halua olla mukana tässä. No sitten lähdin tuosta koulusta ja soitin vielä heille että lähtisivät hekin pois, ei tuosta seuraa mitään hyvää. Seuravaana päivänä he kertoivat mitä olivat koulusta saaneet (300 euroa ja kaksi digikameraa). No nyt kahden vuoden jälkeen myös minä joudun menemään asiasta sovitteluun, koska olen koulun tiloissa ollut.. kun rikos tapahtui olin 17-vuotias, eli jos sovittelussa nämä kaksi kaveria hyväksyvät asianomistajan korvausvaatimuksen niin onko asia sillä selvä? Ei tarvitse mennä käräjille? Asia on rikosnimikkeeltään luultavasti murtovarkaus tai jotain sinnepäin, ei ole törkeä semmoinen.. Tapauksesta on 2 vuotta mutta olen katunut sitä ihan jumalattoman syvästi, enkä halua millään mennä käräjille.. Tapauksen jälkeen olen myös lopettanut kaveraamasta näiden kahden kanssa ja nämä kaksi kaveria on poliisikuulusteluissa myös sanoneet etten ole mitään vienyt, voiko siis olla ettei käräjiä tule jos sovittelussa kaikki menee hyvin?

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+4

      Kyllä ja ei.

      Vaikka sovittelussa kaikki menisivät 100% täydellisesti eli että jokainen osapuoli on tyytyväinen tulokseen ja että eivät halua että asia menee käräjille niin käräjille voi joutua silti.Tämä riippuu lopulta syyttäjästä mitä mieltä hän on asiasta. Eli hän päättää lopulta miten menetellään.

    • stidi

      Olisit lähtenyt heti kotiin.....

      • trgfbvc

        Varmasti aloittaja arvostaa tätä vuoden verran myöhemmin tulevaa nollavastaustasi.


    • 17-9

      Tuota, tuota. Se, että tarvitseeko mennä käräjille vai ei on itseasiassa vain pikkujuttu.
      Poliisin tuntomerkkirekisterissä sormenjäljet ja DNA säilyvät koko elinajan. Myös tehty rikosilmoitus ja kuulustelut löytyvät rekisteristä ja arkistosta ainakin 15 vuoden ajan.
      Jos juttu menisi käräjille ja tulisi ehdollistakin vankeutta, niin rikosrekisterimerkintä tulee ja näkyy viisi vuotta.
      Jos taas aloittaja joskus havittelee työllistyvänsä työtehtävään, missä tehdään turvallisuusselvitys, niin sen työn voi unohtaa ainakin 15 vuodeksi. Samoin voi käydä opiskelupaikalle.

    • koulunvahtimestari

      Epäilen vahvasti että koko idea oli sinun. Sait 300€ ja pari digikameraa. Kaverisi auttoivat sinua ilman minkäänlaista korvausta. Sinussa on hiukan narsistin vikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9975
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      192
      5694
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      167
      5264
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4901
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3183
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      2550
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2479
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2289
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2042
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      22
      1818
    Aihe