Motivaation kasvattaminen!

asiat haltuun

Moi!

Aion hakea oikikseen keväällä. Ihan tosissaan. Olen nyt ilmoittautunut avoimen yliopiston kurssille. Ei ole hirveästi aikaa lukea tenttiin: vain muutama viikko. Nuo avoimen opinnot eivät nyt tässä ole se pääasia, mutta haluaisin jotenkin todistaa itselleni, että pystyn saamaan nuo asiat haltuun.

En ole kovin nopea lukemaan, mutta tarvitsen vain jonkun kipinän. Minulla on motivaatiota, mutta miten saada se riittämään? Ei tähän varmaan ole mitään taikatemppuja. Mutta jotain keinoja täytyy olla. Eli miten te potkittu itseänne perseelle, kun oikeasti pitää ottaa itseä niskasta kiinni.

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heti lukemaan

      Jos motivaation kanssa on ongelmia jo tässä vaiheessa, ala taitaa olla väärä. Millä tuon sitten motivaatioksi muuttaisi. Keksi joku hyvä syy lukemiselle ja loistava palkinto tentistä suoriutumisesta. On oikein hyvä kokeilla avoimessa motivaatiotaan alalle ja kykyään suoriutua tenteistä.

      Oikeustieteen opiskeluun kuuluu erittäin paljon lukemista, yliopistossa se lukeminen vasta oikein alkaa. Ja aikaa on vähän. Eikä kaikki ole sitä ominta juttua, opiskelet sitten mitä tahansa.

      Lukemaan nyt sitten ja heti! Älä lykkää huomiseen sitä, minkä voit tehdä jo tänään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkään sinusta ikuisesti

      Olet niin mukava ja ihana ihminen rakas. ❤️
      Ikävä
      43
      8098
    2. Jouluinen bonus VB:ltä 250 ilmaiskierrosta 0x kierrätys min 20e talletuksella

      No nyt pätkähti! Ainutlaatuinen tarjous VB:ltä. 250 ilmaiskierrosta peliin Blue Fortune, 0x kierrätys ja minimitalletus
      Kasinopelit
      1
      4730
    3. Minä häviän tämän taistelun

      Ikä tekee tehtävänsä. En enää miellytä silmääsi.
      Ikävä
      72
      4616
    4. Minua nainen harmittaa, että en pääse sun rahoihin käsiksi

      En pysty myöskään pilaamaan elämääsi niin kauan kun sulla on fuck off pääomaa. Harmittaa myös etten tiedä kuinka paljon
      Ikävä
      37
      3337
    5. Kirjoita yhdellä sanalla

      Joku meihin liittyvä asia, mitä muut ei tiedä. Sen jälkeen laitan sulle wappiviestin
      Ikävä
      248
      3126
    6. Onko muita oman polkunsa kulkijoita

      Jotka ei oikein pärjää kenenkään kanssa eli on niin omat ajatukset ja omat mielenkiinnon kohteet yms. On tavallaan sella
      Iisalmi
      48
      2838
    7. Sydän karrella

      Jos yritän olla niin rehellinen kuin pystyn paljastamatta mitään tärkeää. Ensiksi mä huomasin sun tuijottavan mua. Ihme
      Ihastuminen
      26
      2795
    8. Jos jokin ihme

      Tapahtuisi huomenna niin mikä se olisi sinun elämässäsi?
      Ikävä
      38
      2570
    9. Miksi halusit

      Tällaisen suhteen?
      Ikävä
      41
      2096
    10. Olet hyvin erilainen

      Herkempi, ajattelevaisempi. Toisaalta taas hyvin varma siitä mitä haluat. Et anna yhtään periksi. Osaat myös ilkeillä ja
      Ikävä
      73
      1817
    Aihe