Tutkielma englanniksi?

höksötys

Pistin tämän nyt tänne, vaikka olisi sopinut varmasti myös muualle...

Onko täällä ihmisiä, jotka kirjoittavat/ovat kirjoittaneet tutkielmansa muulla kielellä kuin suomi? Olen aloittamassa kandintutkielmaa ja mietin, millä kielellä tutkielma kannattaisi kirjoittaa. Olen miettinyt mahdollisuutta lähteä tekemään myöhemmin maisteria ulkomaille, mutta merkkaako tutkielman kieli haettaessa maisterinopintoihin ulkomaille vai pelkästään arvosana? Oma englanninkielentaitoni ei ole natiivipuhujan tasoa, mutta ei huonokaan. Kirjoittaminen kuitenkin sujuu ja ymmärrän hyvin englanninkielistä akateemista tekstiä.

Kuinka hyvää englanninkielentaitoa vaaditaan ensinnäkin, jos haluaa kirjoittaa kandin englanniksi? Ja mitenkä kypsyysnäytteen kanssa? Kirjoitetaanko se sitten omalla äidinkielellä vai sillä kielellä, jolla on tutkielman kirjoittanut?

Auttakaahan uunoa!

2

3702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austerism1

      "Oma englanninkielentaitoni ei ole natiivipuhujan tasoa, mutta ei huonokaan. Kirjoittaminen kuitenkin sujuu ja ymmärrän hyvin englanninkielistä akateemista tekstiä."

      Suomalaisilla on kovat luulot englannin taidoistaan. Saatat toki olla ihan hyväkin kirjoittaja, enhän minä tiedä. Jonkin verran on kuitenkin tullut esim. englanninkielisiä abstrakteja ja muita kirjoitelmia korjattua - ja siis korjattavaahan niissä riittää, vaikka kirjoittaja olisi suorittanut koko tutkintonsa englanniksi. (On muuten tullut huomattua, että englantia kunnolla osaamattomat suomenkieliset luennoitsijat/opettajat tuppaavat levittämään kielivirheitä eteenpäin opiskelijoille.)

      Oli miten oli, valmis tutkielma kannattaisi sitten oikoluettaa natiivilla - mielellään vieläpä sellaisella, joka myös ymmärtää akateemista kirjoittamista ja sille ominaisia rakenteita. (Toinen vaihtoehto on myös esim. joku englannin kielen FM/opettaja/asiatekstikääntäjä.) Eihän sitä kuka tahansa suomenkielinenkään tallaaja kykene suomeksi kirjoitetun tutkielman kieliasua ja oikolukua hoitamaan.

    • nojoot

      Kypsyyskoe kirjoitetaan joka tapauksessa omalla äidinkielellä, sillä siinä osoitetaan täydellinen äidinkielentaito omalla alalla.

      Kandintutkielman tekisin kyllä suomeksi, jos opetus ja opiskelukin on ollut suomenkielistä. Englannin taidon voi osoittaa muulla tavalla ja niin on ehkä tehtäväkin joka tapauksessa, jos aikoo jatkossa opiskella englanniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe