Tutkielma englanniksi?

höksötys

Pistin tämän nyt tänne, vaikka olisi sopinut varmasti myös muualle...

Onko täällä ihmisiä, jotka kirjoittavat/ovat kirjoittaneet tutkielmansa muulla kielellä kuin suomi? Olen aloittamassa kandintutkielmaa ja mietin, millä kielellä tutkielma kannattaisi kirjoittaa. Olen miettinyt mahdollisuutta lähteä tekemään myöhemmin maisteria ulkomaille, mutta merkkaako tutkielman kieli haettaessa maisterinopintoihin ulkomaille vai pelkästään arvosana? Oma englanninkielentaitoni ei ole natiivipuhujan tasoa, mutta ei huonokaan. Kirjoittaminen kuitenkin sujuu ja ymmärrän hyvin englanninkielistä akateemista tekstiä.

Kuinka hyvää englanninkielentaitoa vaaditaan ensinnäkin, jos haluaa kirjoittaa kandin englanniksi? Ja mitenkä kypsyysnäytteen kanssa? Kirjoitetaanko se sitten omalla äidinkielellä vai sillä kielellä, jolla on tutkielman kirjoittanut?

Auttakaahan uunoa!

2

3581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austerism1

      "Oma englanninkielentaitoni ei ole natiivipuhujan tasoa, mutta ei huonokaan. Kirjoittaminen kuitenkin sujuu ja ymmärrän hyvin englanninkielistä akateemista tekstiä."

      Suomalaisilla on kovat luulot englannin taidoistaan. Saatat toki olla ihan hyväkin kirjoittaja, enhän minä tiedä. Jonkin verran on kuitenkin tullut esim. englanninkielisiä abstrakteja ja muita kirjoitelmia korjattua - ja siis korjattavaahan niissä riittää, vaikka kirjoittaja olisi suorittanut koko tutkintonsa englanniksi. (On muuten tullut huomattua, että englantia kunnolla osaamattomat suomenkieliset luennoitsijat/opettajat tuppaavat levittämään kielivirheitä eteenpäin opiskelijoille.)

      Oli miten oli, valmis tutkielma kannattaisi sitten oikoluettaa natiivilla - mielellään vieläpä sellaisella, joka myös ymmärtää akateemista kirjoittamista ja sille ominaisia rakenteita. (Toinen vaihtoehto on myös esim. joku englannin kielen FM/opettaja/asiatekstikääntäjä.) Eihän sitä kuka tahansa suomenkielinenkään tallaaja kykene suomeksi kirjoitetun tutkielman kieliasua ja oikolukua hoitamaan.

    • nojoot

      Kypsyyskoe kirjoitetaan joka tapauksessa omalla äidinkielellä, sillä siinä osoitetaan täydellinen äidinkielentaito omalla alalla.

      Kandintutkielman tekisin kyllä suomeksi, jos opetus ja opiskelukin on ollut suomenkielistä. Englannin taidon voi osoittaa muulla tavalla ja niin on ehkä tehtäväkin joka tapauksessa, jos aikoo jatkossa opiskella englanniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      59
      5603
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      96
      3493
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      47
      3372
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      80
      2588
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      62
      2451
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      76
      1928
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      333
      1823
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1413
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      28
      1218
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      140
      1135
    Aihe