Olen töissä Metallin TES:ta noudattavassa suuressa suomalaisessa firmassa. Olen joutunut olemaan sairaslomalla perinnöllisen,etenevän sairauden takia tänä vuonna 40 päivää (syys-lokakuussa).Olen ollut tämän firman palveluksessa 8 v 8 kk yhtäjaksoisesti. Työnantaja maksaa minulle täyttä palkkaa 45 päivältä,joten siis 5 päivää on vielä jäljellä tätä täyttä pallkkaa.
Kysyisin seuraavaa asiaa: Miten nämä täyden palkan sairaslomapäivät nollaantuvat Metallin TES:ssa ?Katkaiseeko vuodenvaihde alkamaan uuden 45 päivän ? Vai olenko oikeutettu uuteen 45 päivän palkalliseen sairaslomaan vasta vuoden 2015 syys-lokakuussa?
Edessäni on iso kirurginen operaatio tammi-helmikuussa liittyen tähän ko. sairauteen,jonka vuoksi olen ollut töistä pois 40 päivää.
Nyt olen yrittänyt olla välillä töissä ja välillä joutunut jäämään sairaslomalle.
METALLIN TES/nivelreuma
1
194
Vastaukset
- reumainenitsekkin
On kyse asiasta josta täältä ei saa päteviä neuvoja.
Mene hyvä ihminen kysymään kela tms. paikasta tai soita työnantajalle. Kyseessä on reuma ja sen kanssa ei leikkauksen , vaikka kuten minulla oikea käsi - Tehdä mitään sen jälkeen pitkään aikaan.
Soita heti työpaikkasi lääkärivastaavalle tai http://www.metalliliitto.fi/tes-2013 tänne .
Tuo sairaus etenee ja varaudu ihan mihin tahansa etukäteen.
Siis oikeasti , kysy !
Älä jätä mitään arvailun varaan tässä taloustilanteessa missä suomi rypee. Onnea leikkaukseen.
Itsellä rustot hajonnut ja leikkaus epäonnistui ja siirtymässä käsistä nilkkoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402528Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142360Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4171038Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56859
- 79845