Matkalle

max

Onko kellään kokemuksia matkailusta Israeliin? Ihastunut vai vihastunut? Vinkkejä...

5

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä

      Siellä on tullut tänä vuonna pyörittyä.
      Jerusalem varsinkin oli melkoinen kokemus.
      Juuri kun lähdin sieltä räjähti bussi erään
      hotellin edustalla.
      Gennesaretinjärvellä ei paljoa ollut nähtävää
      mutta Kuollutmeri oli melkoinen paikka.
      Kyllä siinä tosiaan kelluu.
      Eräskin mies oli nukahtanut ja ollut auringossa
      monta tuntia ja kellunut kohti Jordaniaa. Jordanian
      rajavartijat nappasi pahoin palaneen kellujan
      kiinni ja palautti Israelin puolelle ;)

      Eilat taas oli ihan hyvä lomakeidas. Sinne
      voisin lähteä vaikka viikon lomalle joskus.

    • arktika

      on Israel. Kerran mietin mistä johtuu hyvä tunnelma ja päädyin siihen, että toisaalta se on siitä harvinainen paikka, ettei saksalaisia tungeksi liiaksi. Toisaalta oli kotoisaa kuulla venäjän kieltä (satoja tuhansia muutti Venäjältä Israeliin 1990-luvulla). Olen ollut lähinnä Eilatissa ja turvallisuus siellä on huippulaatua; sopii rauhalliseen lomailuun koska esim. agressiiviset ranta-/katukauppiaat puuttuvat lähes tyystin. Ainoa haittapuoli ovat korkeat hinnat ja minulle ällöttävät sapuskat. Punainen meri vaikuttaa tosi puhtaalta ja korallit näkyvät kaukaa. Suosittelen ja aion palata huhtikuussa.

      • Mary

        Huhtikuussa on Finnairin lennot joka sunnuntai Helsingistä Tel Aviviin. *vinkki*


    • miinä

      Sinne kannattaa jokaisen mennä, jos vain on mahdollisuus. Nähtävää riittää todella paljon ja rannallakin voi löhöillä, jos siitä pitää. Siellä on ihan turvallista olla ja uutiskuvat, jotka tulevat ovat aivan toista mitä todellisuus! Ihmettelen mistä ne oikeen repivät ne jutut. Muissa maissa tapahtuu vastaavaa, mutta ne eivät ole heti uutisissa. No niin tai näin, minä joka tapauksessa tykkäsin ja aion mennä vastakin. Siellä ei ollut merkkejä levottomuuksista ja paikalliset ihmiset ovat todella ystävällisiä!

    • 1948

      Olin 2003 syksyllä Israelissa kaksi viikkoa lehtimajanjuhlilla (www.icej.org) ja kiersimme koko maan melkein halki. Oli mahtavin reissu missä olen ollut, onhan se Raamatun pyhä maa ja Raamatun Jumalan silmäterä. Sen asian aistii vaikket uskossa olisikaan.

      Paikka jossa kannattaa todella käydä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11923
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6333
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5257
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      119
      4441
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3936
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe