Miten tai saako näitä valikoita mitenkään piilotettua tai poistettua? esim "siirry" tai "kirjanmerkit" valikko.
Firefoxin valikot
kettu
5593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saa, siihen tarkoitukseen oli mun mielestä joku oma laajennuskin, en vaan saa millään päähäni sen nimeä... mutta kun asennat ChromEdit-nimisen laajennuksen - löytyy osoitteesta www.extensionsmirror.nl - (tai sitten muokkaat vaan profiilikansiossa olevaa userChrome.css:ää (pitää luoda sinne). Sinne pitäisi lisätä seuraavaa:
http://www.extensionsmirror.nl/index.php?showtopic=96&view=findpost&p=5350
Tietystikin Edit, Bookmarks etc. pitää kirjoittaa tuohon suomeksi (tai luulen niin).
Ne saa kyllä pois kaikki, mutta jostain syystä ei vaan yksittäistä valikkoa. Se on joko näkyy kaikki tai ei mikään.
Valikoita saa pois miten haluaa. Näinikään:
Esim. Jos haluat Siirrä- ja Ohje-valikon pois, lisäät userChrome.css:ään
/* Hide selected browser menus */
#navigator-toolbox menu[label="Siirry"],
#navigator-toolbox menu[label="Ohje"]
{ display: none !important; }
PS. Kuten sanoin, ChromEdit on aika korvaamaton apu tässä hommassa.
Olisihan tuo pitänyt jo aikoja sitten hoksata. Voi, näitä helppokäyttöisyyden aikoja, miten tähän Windows-maailman käyttäjäystävällisyyteen turtuukaan
Nyt rupesi lyyti kirjoittamaan, piti vain asentaa ff uudestaan oli ilmeisesti jotain häikkää edellisessä asennuksessa. Kiitoksia!!