Tarjouskierroksen kesto?

jonon ohi

Onko laissa jotakin määritelmää, mikä pitää vähintään olla yhden tarjouskierroksen kesto asokämppiin? Minulta meni nenän edestä kohde, joka ei ensin ollut kelvannut kellekään moneen kuukauteen, ja yhtäkkiä ilmestyi ostaja - päivää ennen kuin itse otin asunnosta yhteyttä. En silti "ehtinyt" mukaan tähän tarjouskierrokseen, jolta se toinen asunnon sai. Minusta tämä jotenkin vähän haiskahtaa. Kohde oli myynnissä myös Nopsakotina ja vuokrattavissa.
Voinko vaatia kyseistä yhtiötä jotenkin avaamaan tätä asunnonjakoa? Tai kaupunkia tarkistamaan, että jako meni oikein? En jaksa uskoa, että tällä ensin ehtineellä olisi ollut parempi numero kuin minulla... Asiakaspalvelija sanoi, että jos olisimme ottaneet yhteyttä päivää aiemmin, olisimme luultavasti saaneet asunnon. Siinä vaiheessa siis kun soitimme, että haluamme tarjouksen, ei tämä toinen henkilö ollut edes vielä käynyt katsomassa asuntoa. Uskomattoman huonoa tuuria ilmeisesti matkassa.

9

2435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei jonoa

      Jos on monta kuukautta ollut tyhjillään niin se annetaan ensimmäiselle hakijalle saman tien kun hakemus laitettu sisään. Siinä ei aleta enää odottelemaan tyhjätaskujen haikailuja, josko viikkorahoista saisi asomaksun haalittua kasaan. Niin se menee, että te tyhjätaskut jäätte rannalle ruikuttamaan.
      Montako kuukautta se olisi pitänyt vielä roikkua listoilla, että olisit lopettanut nillittämisen?

    • Aso-asukas

      Pääkaupunkiseudun asuntotoimistoissa on annettu ohje ensimmäiselle tarjouskierrokselle, jossa vastausaika on se kaksi viikkoa. Seuraavat tarjouskierrokset sitten lyhyemmillä vastausajoilla. Kun asuntoja ovat sitten tarjonneet useita kierroksia, saa niitä kuulemma tarjota yksittäisille kysyjillekin. Mikä onkin ihan fiksua. Ja vuokrallekin. Tässä sun tapauksessa nyt joku vaan oli nopeampi. Ja onnekkaampi. Itse olen useammassa aso-asunnossa asunut, niin on tullut tavat tutuksi... Toivottavasti saat kuitenkin kivan asunnon - mitä isompaa haette, sen varmemmin niitä vapaana olevia löytyy.

    • dhdgdhdgdh

      Olet hankkiutumassa asukkaaksi yhtiöön joka tulkitsee sääntöjä oman edun mukaan. Asumisoikeuslaki on väljä, valvonta korruptoitunutta ja vuokrat mielivaltaisia. jos mahdollista ....harkitse ....

    • sliipasliipars

      Olikos tämä se pienehkö kämppä Hertsikassa.

    • muahahaha!!

      Kyllä se asokämppä pitää vähintään 2 vuotta seisottaa tyhjänä että älyllisesti hitaimmatkin ehtii hakea sitä...

      • fhdjfhgdjasfgjasdfgj

        "Kyllä se asokämppä pitää vähintään 2 vuotta seisottaa tyhjänä että älyllisesti hitaimmatkin ehtii hakea sitä..."

        Onko sulla paha olla vai muuten vaan vailla elämää?


    • Anonyymi

      Niin se on !Hinnat alas kiinteistönhuolto ei toimi!!

    • Anonyymi

      Niin että mikä tässä "haiskahtaa"? Jos asunto ollut tarjolla kuukausia, niin kyllä se on tarpeeksi. Kuinka kauan mielestäsi yhtiöiden potää seisottaa tyhjiä asuntoja ilman vuokralaisia? Olisit hakenut ajoissa.

      • Anonyymi

        Minullekin yritettiin tätä, mutta nostin metelin. Ilmeisesti kuitenkin jotenkin haluavat valita asiakkaansa. Mutta saivat sitten vähempi rahaa, kun vetkuttelivat. Puhuivat jostain uudesta tarjouskierroksesta. Tämä oli myös asunto, joka oli ollut pitkään tyhjään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe