miten päästä sijaisperheeseen jos huono olla kotona

kunkukaaneiymmärrä

Olen etsinyt jo kauan apua asiaan...Haluaisin päästä sijaisperheeseen Helsinkiin,vaikka asun lapissa!siellä voisin aloittaa uuden elämän,koulu,uudet kaveriporukat,isoveli,tyttöystävä yms...minua ahdistaa suunnattomasti täällä,kiusaamista,paskanpuhumista,tuomitaan isoveljen virheiden perusteella,olen käynyt elämässäni paljon vaikeita asioita läpi(spykoosin isän kuoleman takia) pelkään että spykoosit laukeavat uudestaan kun mileni kuormittuu liikaa..kukaan ei ymmärrä tätä tunnetta!olin vasta helsingissä lomalla,olin innoissani ja kaikki oli hyvin kunnes tajusin että joudun palaamaan kotiin(siinä vaiheessa tuli itku)siellä kaikki oli hyvin mutta kun palasin kotiin...kaikki paska romahti yhtäkkiä niskaan ja en kestä enää tätä!!! haluan pois(helsinki on ehdoton)!kuka voisi auttaa ja antaa vähän yleisnäkemystä/neuvoja?

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähnyt

      Kuulepa sijaisperheeseen ei ihan helposti omasta halusta pääse,todennäköisesti et ainakaan pääsisi Helsinkiin.
      .Olet jo sen ikäinen että sinut todennäköisesti sijoitettaisiin laitokseen,puhelimesi otettaisiin pois jne.Yritä keskittyä koulunkäyntiin vaikka olisi kiusaamista.Hyvillä todistuksilla voit sitten hakea Helsinkiin opiskelemaan.Onko sulla sukulaisia toisella paikkakunnalla,jossa voisit olla esim.kesällä jos kotona ahdistaa.Lapin lastensuojelusta olen kuullut vain huonoa,sosiaalityöntekijöistä ja laitoksista (esim.Muhos).Yritä pitää huolta itsestäsi,syömisistä ja muusta.Tsemppiä!

    • helsinkitytsy

      En tiedä näistä asioista oikein mitään, mutta jos olisin itse sinun tilanteessa, niin ottaisin yhteyttä esim Pelastakaa Lapset yhdistykseen.

      www.pelastakaalapset.fi

      Ehkä siellä joku voi neuvoa sinua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe