Nyt kaipaillaan kaikenlaisia neuvoja ja vinkkejä liittyen unikouluun!
Meillä tilanne siis se, että tyttö on n. vuoden ikäinen ja heräilee yöllä useamman kerran. Joskus harvoin rauhoittuu tuttiin tai silittelyyn, mutta useimmiten huutaa niin kauan, että saa maitoa. Kerran yössä saattaa oikeasti olla kova nälkä, kun maha huutaa ja tyttö juo pullollisen maitoa. Mutta tuon ikäisenhän pitäisi pärjätä yö oikein hyvin ilman syömisiä, tiedetään että tää on suurimmaksi osaksi vain tapa, josta olisi jo aika päästä eroon. Päivällä syö ruokaa tosi vaihtelevasti, ollut aina vähän huono syömään.
Tarkoitus olisi siis perjantaina aloittaa unikoulu. Mies on viikot töissä, joten viikonloppuna on fiksumpi aloittaa jos ekat yöt ovat hyvinkin vaikeita. Uskoisinkin, että huutoa ja valvomista on luvassa. Toivottavasti tuottaa tulosta, tässä ei kohta vuoteen olla ainuttakaan yötä nukuttu kunnolla :)
- Minkä ikäiselle vauvalle olette unikoulun pitäneet?
- Kuinka monta yötä kesti ja miten onnistui?
- Oliko yöt alkuun hirveää huutoa ja monen tunnin valvomista?
Kiitos kaikille jotka vastaatte, halutaan niin saada tämä onnistumaan :)
Kokemuksia unikoulusta!
2
149
Vastaukset
- jgjgjfgdjkfdkjgfd
en ole unikoulua pitänyt, mutta kysyisin vain teidän unillemenorutiineista, millaisia uniassisiaatioita lapsella on? meillä oli sama tilanne 7kk pojan kanssa, jatkuvaa heräilyä, korviketta piti saada 2x yössä, vaikkka söi päivällä tosi hyvin. sitten aloin muuttamaan nukkumaanmenotapoja niin päivällä kuin yöllä sillä tavalla, että ruoka ja maito eivät enää liittyneet nukahtamiseen. siis sai ruokaa/maitoa ennen unia, mutta välissä oli n. 15 min tauko (vaipanvaihtoa yms.) ja sitten vasta sänkyyn. meni viikko ja lapsi oppi nukkumaan ilman maitoa. minä olin kanssa jo valmistautunut ja suunnitellut unikoulun, sillä meno oli jotain aivan järkyttävää ja oma olo kuin zombilla 3 kk:n ajan. mutta tuolla metodilla poika nukkui ensimmäisen kerran siis n. neljän päivän jälkeen yön putkeen niin, että saattoi heräillä ja huudella sängystään, mutta nukahti itse uudestaan.
nykyisin nukkuu silloin tällöin koko yön, mutta joskus tarvitsee pullon maitoa aamulla n. klo 5 aikaan ja nukkuu sitten vielä n.2h. ja ikää nyt 9kk.
mutta kun en tiedä teidän rutiineista, niin voihan olla että ootte jo tätä kokeilleet. ja tietty on isompi lapsi kyseessä.
tuosta unikoulun ajoittamisesta sen verran, että meitä neuvottiin neuvolassa, että äidin olisi hyvä saada nukkua pari yötä hyvin ennen sen aloittamista, sillä unikoulun aikana unta ei välttämättä tule silmäystäkään. itse siis teinä tekisin niin, että mies hoitaa vauvan vkloppuna, sinä nukut vaikka toisessa huoneessa korvatulppien kanssa tai lähdet porukoille/tutuille/hotelliin nukkumaan varastoon. ja kun mies palaa töihin, sinä alat pitämään unikoulua ja mies menee muualle nukkumaan. koska levänneenä se homma pitää hoitaa, valmiiksi väsyneenä luovutat viim. kahden yön jälkeen, näin meitä neuvolassa neuvottiin. :) - näin meillä
Miksi ei voi laittaa pulloa lapsen sänkyyn ja alkaa laimentamaan sitä hiljalleen vedellä? Jos siis lapsi rauhoittuu pelkällä maidolla eikä tarvitse yöllä syliä. Olen unikoulua kokeillut vuoden vanhalle ja ainakin meillä se oli lapselle turhan rankka. Meillä ei tarvittu öisin maitoa vaan läheisyyttä ja lopulta päädyttiin laittamaan lapsensänky kiinni omaan sänkyyn. Yöt rauhoittui kun lapsi oppi, että lähellä ollaan. 2-vuotiaana lähti omaan huoneeseen nukkumaan ilman ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918