Rakennutamme Siporex taloa. Tällä viikolla aloitetaan vesikaton teko. Sisäpuolella seinissä ja katossa on siellä täällä vihreää (kenties sientä). Lattiavalua ja tasoitetöitä ei ole vielä tehty. Riittääkö kuivatus tälle VIHREÄLLE?
Parin viikon kuluttua tulee ikkunat..
Parin viikon kuluttua tulee ikkunat..
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta eikös se kuivatus kestä vuoden verran ja homeelle tasotetta päälle niin ei se mihinkään. leviä
Onko ollut märkänä pitkäänkin muovin alla? Muuten ei ole mahdollista.
olin vuosi sitten suurin piirtein samassa vaiheessa, marraskuussa tosin jo vesikatto.
Silloin oli sateista syksyä ja vettä lillui yhdessä vaiheessa siporex alapohjan päälläkin suht pitkään.
Alapohjan päällä oli jonkun aikaa muovit (tiedä sitten oliko hyvä vai huono idea), lattia kuivui kyllä aikanaan eikä mitään homeentapaista näkynyt.
Alapinnasta rossipohjatilassa löytyi sitten myöhemmin pilkkuja joistakin kohdista, sen verran märäksi elementit olivat ehtineet.
Tuota vihreää 'hometta' löytyi väliseinäelementtien nipuista alimmista, puulavaa vastaan olevasta pinnasta, joka siis oli syntynyt puualustaan.
Eli sanoisin melkein ettei sipoon hevillä hometta synny ellei se ole märkänä pitkään kosketuksissa orgaanisen aineen kanssa, ja silloinkin home on vain pinnassa.
ovat "vihreät" tuo on levää..
harjaa pois ja kun kuivaa niin se on siinä..
ja minulla esim alapohja seisois vesisateessa monta kuukautta niin suoloja tuli suht suuri määrä alapojhkan "kattoon" ne on kaikki pois jo kun kuivas.
tuo vihreä tulee niihin kohtiin jos vesi on päässyt virtaamaan, eli ovat jatkuvasti märkiä. kyllä ne siitä lähti kun pari kuukautta katto pään päällä ja pääsi kuivaamaan..
PARIN VIIKON PÄÄSTÄ IKKUNAT.. aijaijai.. itsellä oli väliä siitä kun katto valimis ja tiilet päällä noin 3kk.. voi tulla aikamoisia ongelmia kun laitat ikkunat ja unohdat tuuletuksen YHDEKSIKIN päivää..
Muista sitten ainakin tuulettaa vaikka kuinka suurelta sähkölasku tuntuisi.. vielä pas....paa on jos ikkunat kastuu ja vääntyy ja kääntyy ja kastuu liikaa..
Mikä ikkuna toimittaja teillä oli?
itsellä ei suostunut edes myymään ennenkuin katto päällä ja valu tehty 8vk päästä siitä MAX.
ja nyt on ollut kuivat, eka päivänä kun kaikki luukut laitettiin kiinni niin taisi pari tippaa kondensoitua, mutta seuraavana päivänä jo kuivat.. (huippuimuri käytössä ja imee ilmat talon vastakkaiselta puolelta, sekä 2 kuivainta käytössä(noita halpoja honkkarin laitteita ja hyvin toimii)
Kyselepä nyt hieman ohjeita esim sipo edustajalta tuosta asiasta (tarkoitan ikkuna asennusta kun rakenteet noin märät vielä)
Vihreä on levää ja se kasvaa jos on kosteutta/ vettä ja muuta ravinnetta (likaa yms. Home on mustaa ja sama juttu. harjaa pois ja pidä kuivana niin ei enää ongelmia. Kuivan lähtee paremmin. Sipore on melko emäksistä eikä siinä juuri mikrobit kasva.
Omassa talossamme oli myös korteuden takia alkanut kasvaa levää, mutta saimme sen vaivatta pois ruiskuttamalla "leväiset" kohdat natriunhypokloridilla.(Saimme vinkin paikalliselta Jämerä edustajalta)