kuukautiset, pelottaa

Mua vähän jännittää kuukautiset. Mä en tiedä miks, eikä jännitä kauheesti, mut vähän. Kertokaa omia kokemuksianne. Pliis.
71909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä ihmeessä jännitä menkkoja, nehän kuuluvat kaikkien naisten elämään. :) Mitä sinä niissä jännität? Kipua, reunavuotoja, naiseksi tulemista..?

Äänestä

että tämmöstäkö samaa kirottua, sotkua se pitää vielä vuosikymmenet ja näinhän se on

Äänestä

no mä olin ihan TÄH! ekan kerran. mietin et apua mitäs mä nyt teen onx nää oikeesti ne???!!! pikku hiljaa aloin "hyväksyä" asian enkä enää ajatelut sitä niin pahana. kerroin äidilleni ja olin sillä hetkellä ihan ÄÄK !!! tilassa mutta hyvin se meni ja nyt olen iloinen että sain asian kerrottua eikä ne oli niin kauheita aina. josku ihan hirveet joskus taas niin olemattomat ettei niitä edes huomaa. =)

Äänestä

...jännittääkin, ei siinä mitään erikoista ole. :) Kun ensimmäiset kuukautiseni alkoivat, menin äitini luokse, ja hän antoi terveyssiteitä.

Miltä sinusta tuntuisi keskustella asiasta äitisi kanssa? Siis vaikkapa pyytää häntä ostamaan sinulle kaiken varalta siteitä valmiiksi? Ei sinun ole pakko puhua hänen kanssaan, mutta äidit ymmärtävät tuon asian paremmin kuin luuletkaan - äidillä itselläänkin on ollut kuukautiset ja hän on selvinnyt niistä hengissä. :)

Äänestä

Jos menkat jännittää, niin varaa laukkuusi alwayssiteitä (on parhaita) ja tampaxia jos sitä jännität että jos ne alkavat yllättäen.

Reunavuotoja tulee siteillä ja tampponeistakin voi valua yli.. siis käytä molempia niin voit olla huoleti!!!! (= kuten yölläkin.. tamppooni on helppo laittaa ja kun se on voit unohtaa menkat!! kun otat viel muutaman buranan!! (=

jos jännität kovasti menkkojen alkamista niin ala käyttää pikkuhousun suojia niin ei tarvitse joutua noloon tilanteeseen jos ne alkavat yllättäen vaikkapa ollessasi oppitunnilla koulussa..... tai keskellä kaupungin ruuhkaa!! nekin suojaavat vähän.....!!!

ei siinä jännittämistä ole.. muista et jos käytät vain siteitä niin vuoto voi haiskahtaa.....herkästikkin.. et mieluumin osta tamppooneja.. niissä on selkeä käyttö ohje mukana.

itse vihasin menkkoja kunnes rupesin käyttää tampponeja.......

Äänestä
  • Nyt ne sitten alkoi. Ei ne niin hirvittävät oo. Huh huh :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sabrina kirjoitti:

Mua vähän jännittää kuukautiset. Mä en tiedä miks, eikä jännitä kauheesti, mut vähän. Kertokaa omia kokemuksianne. Pliis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu