Löytyykö täältä ketään henkilöä, jolla olisi poistettu jämsän kunnallisessa hammashoitolassa hammas esim. suun etuosasta jolloin kosmeettinen haitta on aika ilmeinen..?
Itse jouduin tilanteeseen tänään ja nyt jäi todella vaivaamaan tässä se, että kunnan hammaslääkäri (kaksin kappalein) ei osannut sanoa ollenkaan mitä voisin asialle tehdä jotta ei tarvitsisi olla ilman etuhammasta. Ainoa mitä sanotiin niin oli että implantti maksaa sitten 2000-2500€. Minkäänlaista opastusta tai jatkohoitoa pystytty antamaan, annettiin vaan muutaman hammaslääkärin numero joilta voisi asiaa tiedustella..ja sanon että ei ollut ihan helppo juttu sekään. Kaikki ihan yhtä pihalla..
Kaverini toisessa kunnassa joutui juuri vastaavaan tilanteeseen ja hänelle alkoi välittömästi suunnittelu implantista ja annettiin heti uusi aika väliaikaiselle hampaalle että ei joudu olemaan ilman. Ja kaikki tämä kunnan kautta...
Sitten voisi alle vielä kertoa omat kokemukset jämsän yksityisistä hammaslääkäreistä, ruusut ja risut :) Jospa tämä tästä.
Itse jouduin tilanteeseen tänään ja nyt jäi todella vaivaamaan tässä se, että kunnan hammaslääkäri (kaksin kappalein) ei osannut sanoa ollenkaan mitä voisin asialle tehdä jotta ei tarvitsisi olla ilman etuhammasta. Ainoa mitä sanotiin niin oli että implantti maksaa sitten 2000-2500€. Minkäänlaista opastusta tai jatkohoitoa pystytty antamaan, annettiin vaan muutaman hammaslääkärin numero joilta voisi asiaa tiedustella..ja sanon että ei ollut ihan helppo juttu sekään. Kaikki ihan yhtä pihalla..
Kaverini toisessa kunnassa joutui juuri vastaavaan tilanteeseen ja hänelle alkoi välittömästi suunnittelu implantista ja annettiin heti uusi aika väliaikaiselle hampaalle että ei joudu olemaan ilman. Ja kaikki tämä kunnan kautta...
Sitten voisi alle vielä kertoa omat kokemukset jämsän yksityisistä hammaslääkäreistä, ruusut ja risut :) Jospa tämä tästä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Huono on hammashoito Jämsässä. Kokemusta on. Esirukousta tarvitsee, erityisesti kunnallisen puolen johtava hammaslääkäri. :( Huonoa on, huonoa!
Kiitosrukouksen lausun minä johtavan hammaslääkärin vuoksi!!!
Paras hammaslääkäri tämä johtava hammaslääkäri, kertskaikkiaan. Taitava, potilasta kuunteleva ja huomioonottava, rauhallinen, ystävällinen. Ei parempaa löydy.
Minä ja lapseni olemme saanut loistavaa palvelua Jämsän kunnallisella hammaslääkärillä. Ajan sai nopeasti ja pelkopotilaskin otettiin todella hyvin vastaan. Koko henkilökunta on ollut todella ystävällistä!
Minä ainakin sain hyvän hoidon Jämsän kaupungin hammashoidossa.
Toinen keskimmäisistä yläetuhampaista vaivasi jatkuvasti juurihoidosta ja antibiottikuureista huolimetta. Syyksi osoittautui lopulta hampaan juuren yläpäähän kehittynyt märkäpesäke, jota ei pystytty juurihoidoillakaan hoitamaan. Sain ajan hampaan juuren katkaisuun ja märkäpesäkkeen tyhjentämiseen. Niin tuli vaiva hoidetuksi ja etuhammas säilyi.
Myös ihan järjettömän kova hammaslääkärikammoni on aina otettu hyvin huomioon, oltu kärsivällisiä ja annettu kunnon puudutukset.
Erinomaisen hyvää hammashoitoa ole saanut Jämsän kaupungin hammahoitolassa. Ja nimenomaan johtavalta hammasslääkäriltä. Osaava, ystävällinen ja hammaslääkäripelkoisen potilaan huomioonottava. Myös vanhan äitini saama hoito ollut erinomaista.
Minä sain huonoa hammashoitoa naapurikylässä.
Itse hoidossa ei ollut moittimista, vaan niin sanotussa jälkihuollossa. Oikein ihana oli hammaslääkäri joka hampaani posti jne. mutta mitä tehdä jatkossa. Ihan varmasti meillä monelta pääsisi lähes itku, kun lähdet hammaslääkärin ovista ulos, ilman että tiedät joudutko kenties olemaan lopun elämää ilman etuhammasta jos ei löydy sitä 2500€ taskusta. Eli jälkihuoltoa ei kertakaikkiaan ollut, kaikki vain pyöritteli päätään ja totesivat etteivät tiedä mitä voisin tehdä, vaikka kosmeettinen haitta on aivan ilmeinen..ja ikääkin kun vasta alle 30. Onko kukaan siis joutunut vastaavaan tilanteeseen ja miten toimittu?
Minusta vain vähän outoa..tai sitten ei..no näillä mennään :)
Kosmeettista eivät korjaa, sain myös kehotuksen mennä yksityiselle. Teetin laminaattikuoret ylähampaisiin ja pitäis kestää loppuiän.
Se ei ole hammaslääkärin vika, että kosmeettiset korjaukset eivät kuulu kunnallisen hammashoidon piiriin.
Hyytinen varmaan osaa neuvoa.
Yksityisiltä sain konsultointia ja ehkäpä jeesiä tulee ensi viikolla. Sen tiedän että kunnallisessa eivät korjaa kosmeettista, mutta joissain kunnissa iso kosmeettinen haitta otetaan huomioon ja niihin voi saada oikeasti apua. Tuli vähän olo että olen ainoa tapaus jämsässä keneltä on etuhammas pois, niin epämääräistä apua pystyivät yksityisetkin antamaan. Kaveriani verraten vastaavassa tapauksessa, hänelle annettin heti ohjeet miten toimia jatkossa ja hoiti tämän asian siis kunnallisessa hoitolassa. Eihän joka kunnassa samanlailla mene, mutta ammatti ihmiset voisivat edes hankkkia tietoa miten auttaa potilastaan. Ajattelin että vastaavat tapaukset ovat ihan arkipäivää, mutta ei se ainakaan Jämsän hoidossa niin ollut..tuli aivan kummajainen minusta kertaheitolla :D
No kun aikansa ottaa selvää asioista niin kyllä varmasti joku ratkaisu löytyy..raha vähän rajoittaa siinä ratkaisussa kuitenkin.
Jälkihuoltoa tai edes ohjeistusta täällä ei saa. Ei edes tavan lääkäreiltä.
puhuttiinko tällä kertaa siellä jämsän hammashoijossa SUOMEA?
Kunhan ei viikonloppuna ala särkemään..Päivystys on Tampereella.
Minä olen saman pulman edessä sanottiin että kaks edessä olevaa alahammasta täytyy poistaa. ilmoitella itse pitäis milloin meen,,Ja nyt just etin tietoa mitä tilalle, kauanko joutuu oleen ilman mitään hampaita. Ja mitä tilalle, ja maksupuoli kun sitä ylimääräistä ei oo, Ei hoitololassa ole näemmä aikaa selittää,,miten sit jatkossa
Onko uusia kokemuksia?? Onko nykyään niin että ei paikata vähänkään haastavia vaan sanotaan vedetään pois
Eipä vedetä. Mun äitmuorilta hajosi hammas. Oli kuitenkin juuri juurihoidettu eli kunnossa ja pieni osa ikenen yläpuolistakin osaa jäljellä. Hammashoitolassa tehtiin siihen nätti, kokonainen hammas. Kesti noin 15 min. Eikä sorreta vanhuksia, kun muori oli hyvän joukon yli 90 v.
Olisko sitten noissa edellämainituissa tapauksissa hampaan juurikin olllut sellaisessa kunnossa, että poisto oli ainut mahdollisuus. Varmaankin
Jyväskylässä kannattaa käydä yksityisellä, ei muuten kunnollista hoitoa ja kohtelua mitenkään saa.
Kannatta kaivella aataminaikaisia viestiketjuja.
Mulla oli niin mätä suu ja olen niin ruma muutenkin
Mulla oli niin mätä suu ja olen ruma muutenkin,niin vedätin kaikki Legot kerralla pois,ei tullut kosmeettista haittaa.hyvin lääkäri työnsä hoiti sain kyllä 6 puudutuspiikiä,esilääkityksen hoidin itse,litra suomea alle ja menoksi.nyt aijon hommata samanlaisen hammasrivistö n kuin Niko ranta-ahollakin on(katso seiska)kun kuulin että kela maksaa koko homman.ja aijon käyttää kunnallista lääkäriä,hyvää jälkeä tekee.
nykyään jämsän hammashoitola hoitaa vain ukrainan sotilaskarkureita
Kuin ne terveet ukot pääskin livahtaa sieltä, ei suomen sodassa pakoiltu, ja jos, niin olit mehtässä piilossa niin kauan kun löydettiin ja ammuttiin. Jämsä piilottelee ja auttaa karkureita.
Hammashoidon odotustilat aika täynnä. Maahanmuuttajalla mukana avustaja sekä tulkki. Ilmaiseksi tietysti.
Eikä kukaan puutu, meidän verorahoila kustannettu nämäkin!