Canon eos 1000d

Kamerantahtoisin.

Millainen kyseinen kamera on? Löysin netistä muutaman tuommoisen parilla varusteella käytettynä 200-250€ onko sopiva hinta, vai liian kallis? Sopiiko aloittelijalle, sillä en koskaan ole järjestelmä kameraa omistanut. Käykö liikkuvien eläinten (pääasiassa kani, koira ja hevonen, mitään lentävää lintua en ole kuvaamassa) kuvaamiseen. Entä miten toimii ei-niin-kirkkaassa sisävalossa? Mikä objektiivi tuohon olisi hyvä, käyttötarkoituksen huomioiden (eläimet, niin sisällä kuin ulkona ja luonto).

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1200 D

      Tuo on jo aika vanha malli, koska on jo kaksi uudempaa versiota olemassa ( 1100D ja 1200D). En maksaisi noin paljoa, ehkä jotain 100 -150 €.

      Sisäkuvauksessa se toimii ihan hyvin jos on riittävän valovoimainen objektiivi esim EF 50 /1.8 (jos kuvaa ilman salamaa). Liikkuvia elämiä kuvattaessa suljinaika kannattaa pitää mahdollisimman lyhyenä esim 1/250 -1/500 s jne.

    • kyse on vuosia vanhasta mallista. tuo hinta on aivan liikaa. Satanen voisi olla kohtuullinen hinta. No kamera ei kuvaa videota.

      • Kamerantahtoisin.

        Ok, löysin yhden 1100, onko siintä hinta 300€ liikaa, vai pitäisikö yrittää tinkiä?


      • 1200 D

      • Canonisti minäkin

        Kuten Okaro sanoi, ei yli satasta. Hintaa voi laskeskella tarkemminkin pilkkomalla kokonaisuuden.

        Runko sinänsä on maksimissaan tuon satasen. Edellytyksenä on, että se on virheetön ja kaikki tarvikkeet, ennen kaikkea laturi, ovat mukana. Eli siitä voi tarjota aluksi vaikka 70€.

        Käytetyllä akulla ei ole sinänsä arvoa, mutta ainakin yksi pitää olla mukana. Liikkeet usein vaihtavat akut myymistään käytetyistä. Jos mukana on useampi toimiva käytetty akku, on se plussaa, mutta ei vaikuta hintaan.

        Kittizoomilla ei ole arvoa, mutta se on hyvä olla mukana, jos sinulla ei ole ennesätään Canonin objektiiveja. Sutulla voi kokeilla, että runko toimii. Myöskään mukana joskus tulevalla pitkällä sutulla ei ole rahallista arvoa.

        Jos mukana sen sijaan on esimerkiksi f/1.8 50 mm, sillä on jo rahallistakin arvoa. Uusi vastaava maksaa satasen, joten virheettömällä voi olla hintaa viisikin kymppiä. Myös kaikki ulkoiset salamalaitteet, jotka kytkeytyvät Canonin automatiikkaan (versio!) ovat rahan arvoisia.


    • kqkjwfjgf

      Mitä noi varusteet on?
      Parilla hyvällä objektiivilla OK, mutta kitistä ja muistikortista on hinnassa puolet liikaa.
      Hyviä objektiiveja voi käyttää myöhemmissä rungoissa.

    • Kanoninen

      Kannattaa melkeimpä ostaa liikkeestä.
      Kameratorilta löytyy löytyy mm. seuraavaa:

      Canon 1000D 89€
      Canon 1100D 179€
      Canon 450D 119€
      Canon 500D 199€
      Canon 550D 249€

      Enimmäiseksi objektiiviksi suosiolla :
      Canon 18-55mm f3.5-5.6 EF-S IS 79€

      Noista rungoista valitse hinnaltaan sopivin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe