Ostin hiljan tyttärelle Corsa 1,4 -93. Mikä on vikana, kun saan bensatankkiin menemään ainetta vain n. 30 litraa- enempää ei suostu ottamaan. Bensamittari näyttää, että tankki on 3/4 täynnä. Kun auto kuluttaa talviajossa lyhyttä matkaa kulkien lähes 8l/100km, joudun käymään tankilla kovin usein. Senverran olen auton alla kurkannut, että uskoisin alkuperäisen tankin olevan paikallaan. Missä lie vika?
Corsa
3
513
Vastaukset
- Maalainen vaan
..samalla, kun katsoit tankin alkuperäisyyttä, niin olikos se lommahtanut alipaineen vaikutuksesta joka muodostuu jos tankin huohotus järjestelmä on tukossa /jäässä, eikä sitä kautta heru korvausilmaa.
Mittarin väärä osoitus saatta johtua mm. mitarin viallisuudesta, anturin viallisuudesta, anturin väärästä/ huonosta kiinnityksestä. Myös se saattaa vaikuttaa ja vaikuttaakin, jos tehtaalla on asennettu vääriä osia, kuten väärän mittainen anturin kellukkeen varsi yms. Mistäs sitä tietää.- A.S
Mistä tuota huohotusletkua alan etsiä, tuntuupa siltä, että se voisi olla tukossa. Kävin juuri tankkaamassa (taas) ja bensaa tuntuu tankkiin kyllä menevän, jos sitä jaksaa sinne lirittää 'pissaamisnopeudella'.
- A.S.
Katsoin tänään autoa, ja huohotusletkuhan se oli tukossa. No, nyt on vika korjattu, ja bensaakin menee tankki täyteen. Kiitos vinkeistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541678- 131463
- 1741376
- 821363
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3011299- 181219
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98955Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61948Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33923- 347835