mahtaisiko kukaan tietää paljonko maksaa lattialämmityksen asentaminen kaikkine kuluinenn noin kolmeenkymmeneen neliöön?
tietoa kaipaava
kmjl
5514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
2000 eurolla alv. ja matkat noin 100 km eri sopimuksella.
???
meillä 28 m2
500e - alv (jakotukki, letkut, asennus, asennustakuu)
hintaan ei tietty kuulunut valut
huom ei rakennusvaiheessa vaan jo valmiiseen asuntoon!!!
Tarjoat tietoa kovin vähän niin tässä sitten olettamuksien kera vähän läppää.
Tilassa ei ole läpivientejä (viemäreitä tms.) eli tila ei ole märkä/kostea.
Tilassa on pohjalla betoni, jonka päällä on "joku materiaali"?
Haluat sähköllä toimivan lämmityksen etkä vesikiertoista. No entä tulisiko sen olla varaava ja yösähköllä toimiva vai yhtä näppärä käyttöinen kun tukankuivaaja?
No mitenhän tuo lattialämmitys olisi toteutettavissa, sillä yleensä se tulee jonkun alle. Pitäisi siis alkuun hahmottaa onko olemassa oleva pinta esim betonia, vai puuta. Oletus betonia.
Siispä lattialämmityselementtiä valitsemaan. Elementtiä ei voi kuitenkaan laittaa suoraan esim. muovimaton päälle (jos on vanha muovimatto ja se halutaan jättää alle), vaan päälle tarvitaan laastikerros. Jos taasen vedetään raakabetonille (vanha päällys pois), niin betonilattia mahdollisesti joudutaan tasoittamaan.
Elementti itsessään on "helppo" vaikka itse asentaa, mutta kytkentään tarvitset sähkömiestä, jonka kustannus noin 30 euroa tunti + kilometrikorvaukset... + Alv 22%. Käyttökytkin/säätölaite pitää asentaa jotenkin seinään.
Lattialämmityselementin päälle tarvitset sitten lattiapinnoitteen joka on oma valintasi: laatta, parketti...Ja saat pähkäillä, nouseeko lattian taso rumasti ovien ja kynnyksien suhteen.
Ja lattian laittamisen jälkeen jalkalistat. Ihan piece of cake homma sis ei ole.
Ehkä voit saada lattialämmityksen 400 egellä mutta kokonaiskustannukset nousevat jos joudutaan repimään, tasoittamaan, fiksaamaan, säätämään...työ+lattiapinnoite jne.
siis asuntoamme rakennetaan mutta lattia on jo valettu