AMSTERDAMIN NÄHTÄVYYDET & MUSEOT?

maikkoo7

Olen lähdössä pienellä kaveriporukalla Amsterdamiin pidennetylle viikonloppureissulle joulukuun alussa. Eli mitä nähtävyyksiä ja museoita kannattais käydä läpi? Anne Frankin talossa, kidutusmuseossa ja kannabismuseossa ajateltiin ainakin käydä, mutta onko jotain muita must see- juttuja? Entä onko kokemuksia/suosituksia halvoista hostelleista? Hotelliin tai muuhun kalliiseen majoitukseen ei ole varaa ja majoituspaikan täytyy olla keskustassa. :)

3

1515

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ooPPlö

      Varoitan jo valmiiksi: halpaa majoitusta tuskin löydät keskustasta... Ja jo "hyvien" hotellien taso on huono.

      Museot... Kidutusmuseo on kyllä yksi ylimainostetuimmista paikoista. Samoin seksimuseo. Anne Frankin taloon oltaisiin menty, ellei jono olisi ollut n. 3km pitkä.

      Kannabismuseota emme ehtineet nähdä. Moni on suositellut Heineken museossa käymistä. En tosin tiedä miksi. Koko litkuhan ei maistu millekään. Se vahakabinetti saattaisi olla käymisen arvoinen, mutta varaudu taas jonottamiseen ja liian kalliiseen hintaan.

      Näkemisen arvoista ovat vanhat talot, kanavat. etenkin siellä punaisten lyhtyjen alueella(Onko se nyt Nieuwe zijd tai jotain alueen nimi...) No, siellä on Oude kerk ja muut näkemisen arvoset rakennukset. Puhun nyt rakennuksista enkä seksityötä tekevistä ihmisparoista. vapaamielisyyden voi unohtaa, osa niistä on taatusti pakotettu työhönsä. Hieno esimerkki sivistysvaltiolta...

    • nappeli

      Amsterdamista löytyy tietysti sitten myös Van Gogh -museo ja vaikka vielä Madame Tussauds, samoin Masterdam Dungeon kauhua kaipaaville ja Heinekenin oluttehdas, jossa voi käydä maistelemassa olutkierroksella. Itse suosittelisin myös käväisyä timanttien välkkeen tai kukkien keskellä. Parhaat suomenkieliset nähtävyyksien listaukset löytyvät Amsterdamin osalta sivulta:

      http://kaupunkilomalle.com/amsterdam

    • nappeli

      Amsterdamista löytyvät myös Van Gogh -museo, Heinekenin humalluttava oluttehdas kierroksineen ja maistiaisinenn, Madame Tussaudsin vahanuket, loistava Amsterdam Dungeon niille, jotka eivät hevin säiky. Suosittelen käymään myös timanttien välkettä ja kukkamarkkinoita katsomassa.

      Parhaat Amsterdamin nähtävyyksien kuvaukset löytyvät suomenkieliseltä sivulta:

      http://kaupunkilomalle.com/amsterdam

      Samalla tulee kaikki muukin Amsterdamiin liittyvä tutuksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1365
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1239
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      78
      1228
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      240
      1144
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1026
    6. 63
      911
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      747
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      453
    Aihe