Olen joululomalla menossa Abu Dhabiin lomailemaan, olen sieltä ostamassa iPhone 6:sen, koska siinä säästyy se pari sataa euroa. Kysymys onkin, että kun ostan Unlocked version, se toimii vain GSM verkoissa, niin onko Saunalahti GSM verkko? Eli toimiiko puhelin Saunalahden liittymällä?
Kiitos
iPhone Abu Dhabista, GSM?
1
136
Vastaukset
Moikka!
GSM-verkko tarkoittaa 2g verkkoa. Elisan Saunalahdella on kyllä toiminnassa 2g, 3g ja 4g verkot. 2g verkossa toimivat puhelut ja tekstiviestilähetys ihan normaalisti, mutta datayhteys on hidas, koska 2g verkko on alunperin tarkoitettu huomattavasti kevyemmälle liikenteelle.
Jos puhelin on rajoitettu käyttämään vain 2g verkkoa, niin mobiilidatan, eli netin käyttö tulee olemaan todella hidasta, alle 1Mbit/s, kun nykyisillä 4g liittymillä datanopeus voi olla jopa 100Mbit/s. 3g liittymienkin normaalinopeus liikkuu noin 10Mbit/s luokassa.
Esimerkiksi Elisan Saunalahdelta voit ostaa iPhonen ilman rajoituksia Luottokauppasopimuksella, jolloin hinta on jaettu osiin ilman lisäkustannuksia. Pitkässä juoksussa varmasti parempi ratkaisu :)
Mariette / Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi http://palsta.saunalahti.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27810429IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3327352Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861977Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231731Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut771586Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61531- 1091191
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48979Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26838MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762