GTX 660

mitä pitäisi tehdä ostin kyseisen näytönohjaimen pari päivää sitten asensin sen pci expersväylään niin kuvaa ei tuu näyttöön montori sanoo koko ajan ei singaalia?

7

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgdsgdf
    • on kunnossa

    • lärare

      Tukeekohan emolevy kyseistä näytönohjainta?

    • mulle sanottiin että sen pitäis käydä pci expers väylään mulla on emolevy p5q turbo

    • mulla on 500w virtalähde

    • l_l

      Kannattaa kokeilla toista johtoa tai virtalähdettä jos on mahdollista. Itselläni oli MSI GTX 660 Twin Froz III ja sen kanssa oli sama ongelma. Vika pitäisi olla virtalähteessä eikä yhteensopivuudessa.

    • fdsafdsa

      1) katso että virtalähteeltä korttiin menee se erillinen ja vaadittu virtajohto (6-pinninen liitin muistaakseni) (ja onhan johdon toinen pää VARMASTI virtalähteessä kiinni)
      2) Olethan siirtänyt näytön kaapelin lähtemään GTX660-kortista, ettei se ole yhä liitetty integroidun näytönohjaimen lähtöön. GTX660 lähtö on vaakasuorassa, integroitu pystysuorassa.
      3) tarkasta että bios-asetuksissa on sellainen päällä, että näytönohjain valitaan joko automaattisesti (yleensä tällöin erillinen näytönohjain on etusijalla jos sellainen on asennettu) tai sitten että se on ylipäätään valittu. Voi riittää jos valitsee että integroitu on disabloitu.
      4) kokeile eri portteja (GTX660:ssä on tietty useita lähtöjä, joten kokeile muita lähtöjä, kuva tulee yhdestä niistä, ei voi tietää mistä jos vaikka asetuksissa on jotain outoa
      5) Onko näytössä väärä sisäänmeno kytketty aktiiviseksi?
      6) Oletko asettanut ruudun hertsiluvun tai resoluution niin korkeaksi, ettei näyttö pysty toistamaan sitä?
      7) Onko ajurit asennettu (kuvan pitäisi näkyä kyllä ilmankin)
      8) Minkä merkkinen virtalähde sinulla on? Jos se on joku surkeimmista surkein, voi olla ettei sen amppeerit riitä. Pitäisin tätä kuitenkin epätodennäköisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9398
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      50
      3992
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      41
      2970
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      128
      2622
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2529
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1987
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1665
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1477
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1297
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      1194
    Aihe