GTX 660

mitä pitäisi tehdä ostin kyseisen näytönohjaimen pari päivää sitten asensin sen pci expersväylään niin kuvaa ei tuu näyttöön montori sanoo koko ajan ei singaalia?

7

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgdsgdf
    • on kunnossa

    • lärare

      Tukeekohan emolevy kyseistä näytönohjainta?

    • mulle sanottiin että sen pitäis käydä pci expers väylään mulla on emolevy p5q turbo

    • mulla on 500w virtalähde

    • l_l

      Kannattaa kokeilla toista johtoa tai virtalähdettä jos on mahdollista. Itselläni oli MSI GTX 660 Twin Froz III ja sen kanssa oli sama ongelma. Vika pitäisi olla virtalähteessä eikä yhteensopivuudessa.

    • fdsafdsa

      1) katso että virtalähteeltä korttiin menee se erillinen ja vaadittu virtajohto (6-pinninen liitin muistaakseni) (ja onhan johdon toinen pää VARMASTI virtalähteessä kiinni)
      2) Olethan siirtänyt näytön kaapelin lähtemään GTX660-kortista, ettei se ole yhä liitetty integroidun näytönohjaimen lähtöön. GTX660 lähtö on vaakasuorassa, integroitu pystysuorassa.
      3) tarkasta että bios-asetuksissa on sellainen päällä, että näytönohjain valitaan joko automaattisesti (yleensä tällöin erillinen näytönohjain on etusijalla jos sellainen on asennettu) tai sitten että se on ylipäätään valittu. Voi riittää jos valitsee että integroitu on disabloitu.
      4) kokeile eri portteja (GTX660:ssä on tietty useita lähtöjä, joten kokeile muita lähtöjä, kuva tulee yhdestä niistä, ei voi tietää mistä jos vaikka asetuksissa on jotain outoa
      5) Onko näytössä väärä sisäänmeno kytketty aktiiviseksi?
      6) Oletko asettanut ruudun hertsiluvun tai resoluution niin korkeaksi, ettei näyttö pysty toistamaan sitä?
      7) Onko ajurit asennettu (kuvan pitäisi näkyä kyllä ilmankin)
      8) Minkä merkkinen virtalähde sinulla on? Jos se on joku surkeimmista surkein, voi olla ettei sen amppeerit riitä. Pitäisin tätä kuitenkin epätodennäköisenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      144
      6232
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      193
      3864
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      31
      2741
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      478
      2740
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2365
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      185
      2033
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      134
      1495
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1314
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1294
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      89
      1064
    Aihe