metsänostaja

Olen aikeissa ostaa muutaman hehtaarin metsää, mutta on mietityttänyt eräs asia, lähistölle kaavaillaan jotain tietä ja rakennuksia, ja jos Herrat päättävätkin että tulevaisuudessa olisi kaupungin edun mukaista jos tie oikaisisi metsäni läpi tai sinne tarvittaisiin parkkipaikka ja en olisi valmis mihinkään maailman miljardien hintaan myymään metsääni niin voiko sitä kukaan minulta millään kepulikeinoilla viedä?
3799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eihän siinä omistajan sana mitään paina jos todella nähdään tarpeelliseksi tehdä esim. tie maittesi läpi. niin jollet luovu maistasi korvausta vastaan , niin tarvittava pintaala pakkolunastetaan pois. et eiköhän se ole tarvittaessa sinukin helpompi antaa, maasi suoraan yhteiskunnan käyttöön. sillä häviät varmaan käräjillä, sen jälkeen kuin pakkolunastuspäätös on tehty, ja olet maksaja myös oikeudenkäynnissä.

Äänestä
  • Ei siihen tienpohjan ottoon tarvita muuta, kuin tietoimitus.
    Jos joku hakee tietoimitusta saadakseen tieoikeuden maidesi läpi ja tie toimituksessa todetaan tarpeelliseksi, niin siinä se.Et saa edes mitään kovausta maapohjasta, koska sinun katsotaan saavan hyötyä siitä tiestä.Minimi leveys taitaa nykyään olla 12 m.
    Sitävastoin voit joutua osakkaaksi siihen maillesi rakennettavaan tiehen ja osaltasi maksumieheksi.Älä mene osakkaaksi, sillä kymmenen vuoden kuluttua saat käyttää tietä, kuin olsit osakas.Ilmaiseksi.

    Äänestä

...ostaa se mettä tilkku kaukaa korvesta,niin ei ole niin suurta vaaraa maapohjan lunastuksille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsän pakkolunastus kirjoitti:

Olen aikeissa ostaa muutaman hehtaarin metsää, mutta on mietityttänyt eräs asia, lähistölle kaavaillaan jotain tietä ja rakennuksia, ja jos Herrat päättävätkin että tulevaisuudessa olisi kaupungin edun mukaista jos tie oikaisisi metsäni läpi tai sinne tarvittaisiin parkkipaikka ja en olisi valmis mihinkään maailman miljardien hintaan myymään metsääni niin voiko sitä kukaan minulta millään kepulikeinoilla viedä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu