Pekka Perä

Velat meni, jäi vain varallisuus.
5189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sijoittajien häviämät rahat joutaakin mennä mutta syyttömiä, kaivoksen toiminnasta vahingon kärsineitä, on useita satoja.

Milloin valtio niiden korvaukset maksaa? Valtiohan tämän toiminnan on mahdollistanut ja valvonut niin, että järvet ovat myrkkyjä täynnä.

Äänestä

Perähän ansaitsee jatkaa Talvivaaran johdossa ja korotetulla palkalla.. Mieshän itse tuntee olevansa oikea tähän toimeen :) Kukapa sen parhaiden tietää kuin hän itse..

Äänestä
  • Lehtomäen silmät pyörii ympyrää ja pekkarisen maukka sanoo että kaikki on ollut ok. Ei mitään syytä katua mitään tehtyjä päätöksiä,niin että siitä vaan äänestämään nämä neropatit taas keväällä eduskuntaan. Meno jatkuu entisellään ja veronmaksajien lompakko senkus tyhjenee.

    Äänestä

LUXEMBURG kaikista maailman maista.. hmmm. Rahaa voisi toki viedä myös Liechtensteiniin ja Neitsytsaarille.

Perhe olisi ehkä löytänyt "kiusatuksi tulemiselta" vapaan paikan lähempääkin - ja kielialueelta suomi / ruotsi / englanti! Mutta ehkä ranska onkin Peräpohjolassa salaa hankittu kielitaito?

En uskonut puoliakaan herra Perän puheista Hjalliksen ohjelmassa!

Äänestä

Uffella aikoinaan, velat poistettiin ja jäi vain varallisuus.
"Sundqvist-jupakka

Sundqvist-jupakka on nimitys tapahtumasarjalle, jossa toinen valtiovarainministeri Arja Alho (sd) hyväksyi STS-pankin entisen pääjohtajan Ulf Sundqvistin (sd) vahingonkorvausvelvoitteen leikkaamisen murto-osaan korkeimman oikeuden määräämästä yli 15 miljoonasta markasta. Neuvottelutuloksena valtion omistama Arsenal-Silta luopui 13,8 miljoonan markan vahingonkorvauksesta korkoineen.

Velan sovittelu johtui luultavasti siitä, että Sundqvist oli tietoinen sopimuksesta jolla valtio myisi Arsenal-pankin ongelmalliset saamiset ulkomaiselle perintätoimistolle vain 2%-arvolla suhteessa velkojen määrään. Ja tätä tietoa ei haluttu julkisuuteen silloin, monestakin syystä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sundqvist-jupakka

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perätön kirjoitti:

Velat meni, jäi vain varallisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu