Tietääkö kukaan koronan säänöjä? Kaikki olisi valmiina, vain ohjeet puuttuu!!
Vastaukset 5
- Pelaaja.
http://www.jonneweb.net/pelit/file/1028/
Kurkkaapa tuolta linkistä. Siellä on imuroitavana yksinkertainen koronapeli tietokoneelle, tulee ihan parissa sekunnissa ja ainakaan siellä jonneweb1 (muistaakseni oli se josta aikanaan itse otin) ei mitään viruksia ollut.
Ihan yksi yhteen on aidot säännöt siinä joten pelailepa pari peliä ja katsele miten homma menee. Kokeile mm. mitä tapahtuu kun lyöt lyöntikiekon pussiin yms. Jos alkaa selittää sääntöjä, aina kuitenkin jää jotain pois ja unohtaa sanoa. Tosin eipä koronassa nyt kummoisia erikoisuuksia olekaan.
Toimii ihan oikeata hiiren nappia pohjassa pitämällä lyöminen tuossa, muutapa ei oikeastaan tarvitse edes tietää. - Koronaa hakannut
Kuitenkin jos lyhyesti sanon säännöt koska muutamaa pikkujuttua tuo peli ei näytä sillätavalla että sen tajuaisi jos ei muista yhtään sääntöjä.
Jokainen lyö ns. omalta viivaltaan "ylöspäin" pienempiä oman värinsä nappuloita. Lyöntinappulaa saa siirtää VIIVALLA oman päädyn kulmareikien välissä. (Kuten tuossa tietokoneversiossakin).
Aina kun lyöntinappula menee pussiin, nostetaan keskelle ringin kaarelle yksi jo menneistä omista nappuloista. Jos ei ole mennyt mitään, silloin ei nosteta. Ei jää sakko varastoon.
Kaikkea sellaista saa lyödä JOKA MENEE OMAN VIIVAN YLITSE KUN KATSOO NAPPULAN KESKELLÄOLEVASTA REISTÄ. Jos lyötävä nappula on selvästi viivan alapuolella, ei saa lyödä suoraan. Jokaiseen kulmaan saa lyödä, niin ylä kuin alapuolellekin. Mihin vain itse kykenee taittamaan.
Meni yksi tai useampia omia nappeja, lyönti tapahtuu aina omalta viivalta.
Se, saako toisen nappuloilla on pelin ainut itse päätettävä asia. "Oikeat" säännöt muistaakseni sanovat että saa lyödä toisen nappuloilla ihan vapaasti kunhan vain lopputulos on oman nappulan meno. Jos lyö vastustajan napin pussiin ei siitä tule mitään rangaistuksia, vuoro vain siirtyy toiselle. Siis seuraavana vuorossa olevalle oli pelaajia sitten 2, 3 tai 4.
Pieniä variaatioita on sitten esim. että jos haluaa vaikeutta niin AINA pitää osua omaan jokaisella lyönnillä. Vaikeuttaa aikalailla esim. tilanteessa että joutuu lyömään nappeja reikien takaa "piippuhyllyltä". Yleensä kun aina vaihtoehdot ovat joko ohilyönti tai lyöntinapin pussiinmeno ja rangaistusnosto. Tämä ei kuitenkaan ole ns. aluperäisiä sääntöjä vaan pieni variaatio. Ihan perussäännöissä ei ole tulkinnanvaroja.
Kaikenhan tuolta tietokonepelistä näetkin mutta tuo noiden viivojen katseleminen lyötävien nappien keskireiästä ei siinä näy. Kuitenkin aika oleellinen ja usein eteentuleva juttu.- Koronaa hakannut
Siis tuo että saa lyödä toisen nappuloilla meinasi ratsastamista. Siis niin että lyöt toki omalla lyöntinapillasi mutta jos toisen lyötävä nappula on edessä tai sopivassa paikassa muuten niin voiko lyöntinapilla tähdätä siihen tarkoituksella että osuu vielä omaankin tällä, joka menee pussiin.
- Samaistunut
Sama tuli ostettua tuo koronna mutta ohjeet puutuivat. =(
- koronaliitto
Koronan viralliset säännöt löytyy täältä http://koronaliitto.fi/koronaliitto/korona-saannot/ - Koronaliiton sivuilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251955- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.127674- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko65525Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299522- 12517
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v10502Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 58422
- 41416
- 89409
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407