Hinnoissa näyttää olevan suuret erot. Uppopumppuja myydään muutamasta kympistä monen sadan hintaisiin. Vaikuttaa kuin jokaisella kaupalla olisi omat merkkinsä. Ota noista sitten selvä.
-Joissakin mainostetaan olevan kondensaattorimoottori eli hiiletön rakenne
-Melkein kaikissa on automaattikäynnistys johdon päässä olevalla uimurilla
Onko noiden härveleiden kestosta mitään käsitystä. Entä nuo pintarajakytkimet, saako niitä asetettua niin että pumppu oikeasti käynnistyy, kun vettä on esim. 10 senttiä. Entä jos pumppu jää pyörimään tyhjiltään, hajoavatko ?
Tarjontaa:
Kärchner 110 €
http://www.verkkokauppa24.com/karcher-uppopumppu-600w-scp12000ls-p-33585.html
Hundai 40 €
https://www.toknet.fi/puutarhatarvikkeet/hyundai-uppopumppu-400w/6438114134450/dp
Motonet useita malleja 30-60 €
http://www.motonet.fi/fi/haku?q=Uppopumput
Biltemassakin on pari mallia 70-90 €
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Puutarha/Kasteleminen-ja-Pumput/Uppopumppu-17971/
Se miksi pumppu on sitten eri juttu. Vaikuttaa vain olevan, että ilman pumppua sinne joskus valuva vesi ei poistu.
-Joissakin mainostetaan olevan kondensaattorimoottori eli hiiletön rakenne
-Melkein kaikissa on automaattikäynnistys johdon päässä olevalla uimurilla
Onko noiden härveleiden kestosta mitään käsitystä. Entä nuo pintarajakytkimet, saako niitä asetettua niin että pumppu oikeasti käynnistyy, kun vettä on esim. 10 senttiä. Entä jos pumppu jää pyörimään tyhjiltään, hajoavatko ?
Tarjontaa:
Kärchner 110 €
http://www.verkkokauppa24.com/karcher-uppopumppu-600w-scp12000ls-p-33585.html
Hundai 40 €
https://www.toknet.fi/puutarhatarvikkeet/hyundai-uppopumppu-400w/6438114134450/dp
Motonet useita malleja 30-60 €
http://www.motonet.fi/fi/haku?q=Uppopumput
Biltemassakin on pari mallia 70-90 €
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Puutarha/Kasteleminen-ja-Pumput/Uppopumppu-17971/
Se miksi pumppu on sitten eri juttu. Vaikuttaa vain olevan, että ilman pumppua sinne joskus valuva vesi ei poistu.
Vastaukset 25
Vanhimmat
http://iisi.fi/tuotteet/uppopumppu
Tuo toimii oikeasti.
Jos vettä on vain 10 cm, niin harva pumppu edes aloittaa pumpaamista noin pienellä vedenkorkeudella.
Minulla talo pysyy kuivana vain salaojakaivoissa olevilla pumpuilla.
Olen vuosien kuluessa kokeillut montakin pumpputyyppiä, paras on likaveden pumppaamiseen soveltuva pumppu, josta putki lähtee pumpun päältä ja uimuri ei ole pumpun kyljessä kuten KARCHERissä.
Puhtaalle vedelle tarkoitettu pumppu jää jumiin pienestäkin roskasta ja sivusta lähtevä putki kaataa helposti pumpun.
Minulla ainakin salaoja vesi näyttää puhtaalta, mutta muovikuorinen pumppu on paksussa ruosteessa jo puolenvuoden päästä.
Yhden kaivon puhdistus oli jäänyty vuosi sitten tekemättä, nyt kaivon pohjalla oli 30-40 cm ruskeaa kiisseliä, eikä pumpun uimuri enää pystynyt nousemaan ylös.
Jos vettä on 10cm ja se pitäisi pumpata pois, niin salaojakaivo on väärän mallinen.
Kannattaa tehdä siihen viimeiseen kaivoon muutos jotta siinä on kunnon vesitilavuus ja laittaa kunnon pumppu esim viestiketjun Grunffos niin takuulla toimii. Harmi juttu että joutuu pohja/pintavesien kanssa taistelemaan mutta olet varmaan selvittänyt vaihtoehdot.
Ostin Motonetistä uppopumpun sillä ei tehnyt yhtään mitään , ilmoitetut arvot eivät pitäneet ollenkaan paikkaansa.
Se, mikä mätänetissä ei ole paskaa, on kusta. Varsinkin autovaraosat on umpisurkeita suurimmalta osaltaan.
Nämä tällaiset kannattaa jättää omaan arvoonsa. Melkein kaikki pärjäävät Motukan tavaroilla ihan hyvin.
Toimiikohan mikään alle satasen pumpuista. Ei viitsisi montaa sataa tuohon pumppuun investoida.
Miksi laitat pumppua ollenkaan? Eihän salaojilla mitään tee, turhia putkia.
Hommaa Robusta, siinä on vedenkorkeusanturi kuorenpinnalla, eikä mitään "pässinmunia". Se on tehty hapnkestävästä teräksestä ja tulee pitkällä ajalla halvaksi. Tukkurilla sen hita on 150€.
Ainakaan minun salaojakaivossa tuo pumppu ei toimi viikkoa pidempään, kun korkeusanturi on jumissa. "pässinmuna" toimii puolivuotta, sitten sekin on jumissa. Vedessä on niin paljon ruostelimaa, että se tukkii kaikki paikat, jopa muovikuorinen pumppu ruostuu.
Todellakin toimii ja on ihan huippu laite, tarkemmin:
https://www.sulzer.com/fi/Products-and-Services/Pumps-and-Systems/Submersible-Pumps/Submersible-Light-and-Medium-Duty-Pumps/Light-Drainage-Pump-Type-ABS-Robusta
Ei hintakaan huimaa kun ei tiheää uusimistarvetta:
https://www.jukira.fi/product_details.php?p=3006
Minulla Robusta kesti 1,5 vuotta. Sitten paloi sulakkeet kun pumppu tilttasi. Ja niitähän ei käytännössä korjata.
Eihän tossa salaojien vesien pumppauksessa ole mitään järkeä. Alunperin on ostettu ongelmia. Rakennus paikka tai korko on väärä. Jos märälle maalle tehdään ryömintätilallinen puu rossipohja niin saa syyttää ihan itseään.
Voi jumalauta ku täälä jaksetaan kitistä että nyt on rakennettu väärin.. ei siitä ole kysymys vaan siitä mikä pumppu toimii
Jos salaojakaivoa joutuu pumppaamaan tyhjäksi niin jotain on tehty jo alunperin väärin - salaojan tarkoitushan on ohjata ylimääräinen kosteus pois rakennuksen ympäriltä ja se toimii ihan itsekseen ilman mitään pumppuja kunhan putkien vietot ovat oikein eikä mitään tukoksia ole kuten maa-ainesta tai kasvien juuria.
Ei jäädä tähän. On paljon tapauksia, jossa esim hulevesikaivon liityntäkorkeus on liian ylhäällä salaojin verrattuna.
Pumppujen kestoon vaikuttaa kokemukseni mukaan hyvin moni asia. Olen hankkinut IKH:sta pumppuja ja ainakin toistaiseksi kukaan ei ole valittanut.
Sitä sattuu ja tapahtuu, kun rakensivat uuden moottoritien 90-luvulla tuohon torpan viereen niin pohjaveden korkeus nousi tontilla n. 0,6 metriä. pumppuhommiksi meni täälläkin.
Rinteessä oleva maan sisällä huoneita, niin alimmat salaojaputket pitää pumpata kaivosta pari metriä ylös niin valuu ojaan.
Pumpex GA 200 toimii hyvin. Ei halpa mutta hyvä.
kesti melkein 2kesää
Pumpex Ga 200 on hyvä.
K-Rauta kehui 3 vuotta sitten, että T.I.P Maxima on hyvä pumppu hinta 150,- . Ostin sellaisen, takuu 2 vuotta toimi 2 vuotta 11 kuukautta, kun rupesi polttamaan sulakkeita. Moottorissa oli vettä, eli tiivisteet pettäneet. Ei kuulemma enää takuuta. Ainut hyvä puoli tässä oli se, että kuori ei kerännyt ruostetta kuten muovikuorinen tekee. Pumpun rakenne oli aivan sama kuin 50,- maksavissa pumpuissa ja kestoikäkin.
Thanks for sharing. This is really helpful for me. If you have any better ideas, please feel free to <a href="https://sharpeagleind.com/">contact me</a >.
1123