Ostin Nikon Coolpix 4300 digikameran Saksasta toukokuussa 2003, hinta n. 600 e postikuluineen.
Kameraan tuli yllättäen vika lokakuussa 2004, ts. kamera oli täysin mykkä. Kamerakorjaamon vian on aiheuttanut rikkoutunut sulake piirilevyllä. Vian korjaaminen maksaa n. 100 e.
Suomen Nikonin maahantuoja ei ota mitään vastuuta vahingosta; he katsovat , että takuu on päättynyt takuuehtojen mukaisesti toukokuussa 2004. Heidän mukaan "on täysin normaalia, että tämän ikäinen kamera voi rikkoutua."
Tämän viestin opetus on: Osta Canon!
Nimimerkki "Kaksi Nikonia omistanut - ensimmäisen ja viimeisen"
Älä osta Nikonia
10
3809
Vastaukset
- kyllästynyt
Nikonia vuosikaudet käyttäneenä ostin Canonin. Siitä tulikin heti ensimmäinen kamera mikä ei toimi.
Canonilla on vain päämääränä lykätä markkinoille uusia malleja ja maksimoida voitot, seuraus: Keskeneräisiä reistailevia rupulootia joiden kanssa menee hermot!
Canon ei ainakaan ole mikään hyvä ratkaisu kameravalinnoissa! - z34
En nyt oikein ymmärrä mikä logiikka tuossa sinun sinänsä valitettavassa tapauksessasi opettaa ostamaan nimenomaan Canonin. Eikö Canon sitten mene koskaan rikki tai valmista tuotteita joissa olisi vikoja? Kaikilla valmistajilla on tietty prosenttimäärä viallisia tuotteita ja yleensä niiden ongelmat hoidetaan takuun kautta. Sinulla nyt oli vain huonoa onnea sen kamerasi kanssa. En usko, että Canon tai mikään muukaan merkki lähtee takuuajan ulkopuolella kameroita ilmaiseksi korjaamaan järjestelmällisesti. Jos näin olisi, antaisivat kaikki tietysti ikuisen takuun tuotteilleen ja muistaisivat sen kyllä markkinoinnissaankin mainita ja se näkyisi myös hinnoissakin.
- S2.
Ymmärrän huolesi, mutta ajatteleppas asiaa toisin päin. Olet vaatimassa tahoa, joka ei ole ollut osallisena kaupassa eikä näin saanut osuutta myynnistä, korjaamaan virheen, joka on sovitun takuuajan ulkopuolella.
Toisaalta, noinkin nopeasti tullut vika on noloa Nikonin laatumielikuvalle. Ensi kerralla lähesty yrityksenä, niin sävy on toinen. Ei ylimielistä maahantuojaa kiinnosta yksityisasiakkaat. Itsekin jätin Nikonin digirungon ostamatta ja ostin Fujin. Eikä kaduta yhtään. Ei ole sattumaa, ettei Nikon oikein myy Suomessa. - ------------------
Tommonenhan käytäntö on lähes joka valmistajalla, jos takuu on päättynyt niin yleensä korjauksen maksaa asiakas, ellei ole valmistusvika joka korjataan takuuajan päätyttyäkin. Useat kameran omistajat käsittelevät kameraa todella huonosti takuuaikana mm tiputtelevat ja sitten ihmettelevät miksi laite ei enään toimikkaan vuodenpäästä. Jos laite toimii takuunloppumisen jälkeen niin laitetta käsitellään sit huomattavasti paremmin.
Useissa Saksalaisista liikkeistä saa kameralle kahdenvuoden takuun, joista ensinmäisen vuoden laite korjataan suomessa takuuhuollossa, toisena vuotena joko lähetetään myyjäliikkeeseen tai sitten liike tekee sopimuksen suomalaisen huollon kanssa. Tämä on taas yksi syy lisää ostaa kamera Saksasta, kaks vuotta takuuta ja halvemmat hinnat.
ota selvää antoiko liike sinulle vuoden tai kahden takuun. - Pölhis
Niin ai onko Nikonin maahantuojan vastuulla että kamera jonka olet ostanut Saksasta menee rikki?
Tilataan ulkomailta ja sit heti siirretään vastuu maahantuojalle jos jotakin on vialla. Ethän myöskään vie Siwasta ostettua pilaantunutta lanttua K-kauppaan!
Sen lisäksi takuuaika on mennyt umpeen. Jos tuotteessa on valmistajan tuotetakuu se on yleensä vuoden mittainen. Kauppias saattaa sen sijaan myöntää pidemmän takuun ja neuvon ottamaan yhteyttä Saksaan.
Tästä voi vaan oppia, että kamera kannattaa ostaa kunnon kaupasta eikä mistä tahansa ja että kannattaa myös tarkistaa takuuehdot ennen kuin ostaa kameran. - d2h2
Olen käyttänyt Nikonia F3 mallista alkaen, "järjestyksessä", F5:een asti (80-luvulta tähän päivään). Nämä Nikonit olen hankkinut n. vuoden vanhoina, siis käytettyinä.
Digiaika koitti minulle '99. Sen jälkeen olen kokeillut eri malleja, tällä hetkellä työkaluina on kaksi Nikonin digijärkkäriä.
Laitteet, niin nuo käytetyt kuin uudetkin, ovatn välillä menneet rikki, yleensä omasta syystäni. F5:sta käytin takuuhuollossa kerran, muiden kanssa ei ole takuuhuoltoja tarvittu.
Koskaan ei ole ollut mitään, minkäänlaista ongelmaa huollon toimenpiteiden tai asiakaspalvelun kanssa. Ei varsinkaan sellaista, jonka seurauksena pitäisi paiskia ovia tai vaihtaa vuosikausia kehittynyttä työkalujärjestelmää (objektiivit, lisälaitteet, knowhow, ym.) toisen merkkiseen. Siihen vaaditaan enemmän kuin hetken mielijohde tai yksi "riita".- S2.
Eihän itse Nikonilla ole mitään huoltoa tai asiakaspalvelua. Pelkkiä sopimuskorjaamoja, joiden palvelu on kiinni kustakin yksittäisestä yrittäjästä.
Heillä pitää tietysti olla maahantuojan lupa, jos takuukorjausta yrittää ajan umpeuduttua.
Omat kokemukseni ovat huonot, jos soitan yksityishenkilönä, mutta suuren graafisenalan yrityksen nimissä sain todella hyvää palvelua. Kyllä ne pari Suomen "sivukonttorin" työntekijää osaa olla ylimielisiä, jos saavat tilaisuuden! - Alex
S2. kirjoitti:
Eihän itse Nikonilla ole mitään huoltoa tai asiakaspalvelua. Pelkkiä sopimuskorjaamoja, joiden palvelu on kiinni kustakin yksittäisestä yrittäjästä.
Heillä pitää tietysti olla maahantuojan lupa, jos takuukorjausta yrittää ajan umpeuduttua.
Omat kokemukseni ovat huonot, jos soitan yksityishenkilönä, mutta suuren graafisenalan yrityksen nimissä sain todella hyvää palvelua. Kyllä ne pari Suomen "sivukonttorin" työntekijää osaa olla ylimielisiä, jos saavat tilaisuuden!Moi !
Olen käyttänyt Nikonin tuotteita (muiden lisäksi) reilun 30 vuoden aikana. Alkaen F:stä ja viimeisenä nyt D100 puolentoista vuoden ajan (F, F2, F3, F5, D100).
Kertaakaan ei ole ollut ongelmia. Puhdistushuollossa parin vuoden välein mekaanisia kameroita, ei muuta.
Ehkä olen onnekas. Itselläni on kyllä aika hyvä kuva Nikonin tuotteista. Toisaalta ei ole pahempia ongelmia ollut Canoninkaan (F1, EOS650), Leican (m2), Pentaxien (spotmatic, K2, MX, LX) kanssa.
Kamerat toimivat hyvin kunhan niitä kohtelee hyvin ja huoltaa kuin autoa.
-- - Jylppy
Alex kirjoitti:
Moi !
Olen käyttänyt Nikonin tuotteita (muiden lisäksi) reilun 30 vuoden aikana. Alkaen F:stä ja viimeisenä nyt D100 puolentoista vuoden ajan (F, F2, F3, F5, D100).
Kertaakaan ei ole ollut ongelmia. Puhdistushuollossa parin vuoden välein mekaanisia kameroita, ei muuta.
Ehkä olen onnekas. Itselläni on kyllä aika hyvä kuva Nikonin tuotteista. Toisaalta ei ole pahempia ongelmia ollut Canoninkaan (F1, EOS650), Leican (m2), Pentaxien (spotmatic, K2, MX, LX) kanssa.
Kamerat toimivat hyvin kunhan niitä kohtelee hyvin ja huoltaa kuin autoa.
--Siis vaihdetaan öljyt ja suodattimet??
- Alex
Jylppy kirjoitti:
Siis vaihdetaan öljyt ja suodattimet??
Moi !
Juuri niin. Jos kameroita käyttää kameroina niin öljyhuolto on juuri se mitä on tehtävä muutaman vuoden välein.
hauskaa mutta totta.
--
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513565Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1082387Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922266Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar741664Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201638
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361512- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921401