Jos lentokoneen laskeutumispyörien hydrauliikka on viallinen ja pyörät on saatava lukkiutumaan paikoilleen pelkän painovoiman perusteella, niin lukkiutuvatko vasemman puolen pyörät paremmin, jos kaartaa koneen vasemmalle ja vastaavasti oikean puolen pyörät lukkiutuvat paremmin, jos kaartaa konetta oikealle ?
Lentokoneen laskeutumispyörät
Aviationxpert
143424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Keskipakovoimasta johtuen ei lukkiudu paremmin.
Keskipakovoimaa ei ole olemassa.
keskipakovoima?oliskohan keskipainovoima?
tiesithän sen, että lentohärvelin renkaissa ei ole ilmaa, vaan typpeä..
tiedätkö?miksi renkaissa on typpeä?
Happi vuotaa helpommin pikku hiljaa kumin läpi ja typen paine vaihtelee vähemmän lämpötilan muuttuessa. Jotkut käyttävät pelkkää typpeä henkilöautoissakin, ja kilpa-autoissa useammatkin. Henkilöautoissa typen käyttö paineilman sijaan tulee etuihin nähden turhan kalliiksi, mutta lentokoneissa tilanne on toinen.
kuka samperi nyt renkaaseen happea laittaa.typpeä käytetään mm.asuntovaunuissa,mm.kabe.typpi ei laajene kuten paine-ilma,siksi typpi.koska he keksivät umpikumirenkaat,sitten ei tarvitse vaihtaa kummeja joka 7:nen laskeutumisen jälkeen,a-340.
Eikös ne renkaat kulu pilalle heti, kun tulisi lukkojarrutus... ja jos vasemman puolen pyörät ovat lukossa, niin puoltaa koneen kiitoradalta ulos.
taas pippeli simulentäjät mellastaa
pelkän painovoiman avulla?ensinnäkin,pyörät eivät mene lukkoon,siis jarrut.siellä ohjaamossa on kaksi pientä pedaalia,molemmille puolille omansa.jarrut säädetään kelin mukaan.kentällä hinataan kitkavaunua,tulosten perusteella lentäjät säätää jarrut.lukkoon jarrut eivät mene.
Kone pysähtyy ilman jarrujakin, reversseillä. Reversseillä muutetaan moottorin työntovoima negatiiviseksi, eli työntövoima muutetaan puhaltamaan menosuuntaan. Ja noita reverssejä käytetään aina koneen laskeutuessa.
Ensinkään tuota ei kysytty ja reservit on vaan sen takia että auttaa jarrutusta. Pelkästään niillä laskeutuminen menee takuulla pitkäksi.
oikeassa olet.riippuu vaan kiitoradan pituudesta meneekö pitkäksi.siivissä on myös tärväimet(vapaa suomennos)niillä tuhotaan siiven nostovoimaa.tärvärit jarruttaa myös jonkin verran.
siis reverssit,ei reservit.