jenkit on niiiin paljon parempia

saksan mosse

Eiks ookki.

15

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faktat tekee pipiä?

      Joo,koripallossa ovat ihan huippuja kuten ase ja avaruusteknologiassakin.
      Arvoitus:Minkämaalaiset kävivät kuussa jo v-1969 ensimmäisen kerran ja millä tekniikalla?
      Vastaus:Ainoat kuunpinnalla kävelleet ihmiset ovat olleet jenkkejä,ainoat autot kuussa ovat jenkkiautoja ja mopar tekniikkahan ne sinne vei!

    • jllbgdd

      No kyllä helvetissä!! Oon vasta 15 vuotias ja tajuan sen jo nyt

    • Rotiskojako?

      Onhan se aikamoinen saavutus kun Amerikassa synnyttivät auton asentamalla lännenvaunuihin moottorin. Jäi raamiksi se yksinkertainen ja painava runkorakenne. Tämän luin joskus 1960-luvulla Studebackerin historiasta. Myöhemmin niitä peltiosia sitten jatkuvasti muokattiin, mutta mieleisiä ei oikein syntynyt.

      • tyttö 13.v.

        Amerikan autot on parhaita ja varsinkin jos niissä on V8 moottori. Ymmärrän jonkin verran amerikan autoista vaikka olenkin vasta 13 ja tyttö. Oon pyörinyt amerikan autojen joukossa jo nolla vuotiaasta saakka ja viellä tuleviakin vuosia kiihdytysajon parissa


      • tyttö 13.v. kirjoitti:

        Amerikan autot on parhaita ja varsinkin jos niissä on V8 moottori. Ymmärrän jonkin verran amerikan autoista vaikka olenkin vasta 13 ja tyttö. Oon pyörinyt amerikan autojen joukossa jo nolla vuotiaasta saakka ja viellä tuleviakin vuosia kiihdytysajon parissa

        Minä olin 15v, kun eka kerran ajoin jenkillä (Chevrolet Bel Air -60) se meni puun juurelle, muttei käynyt mitään autolle, eikä kavareille. Nyt mulla on itsellä Chevrolet Van -89.
        On tullut vuosien saatossa ajeltua Coronetilla, Yorkerilla, Lincholnilla ym.


    • abartha

      Itelle kelpais fiat 124/131/850

    • Urmas.K

      Edelleenkin AINUT maa joka saanut ihmisiä kuuhun ja niiden kulkettamiseen sinne=raketin,kuin sielläkin=kuuauton.
      Siihen ei ole paljon lisättävää saati viisasteltavaa!
      Maanpäälliset jutut on mitätön asia tuon mittasuhteen asioihin joissa tarvitaan älliä,rahaa,resursseja ja tiedonhalua.
      Niin vaan muu maailma seurasi nöyränä TV:stä ja seuraa yhä mitä avaruusasioihin kuin näihin sotilaallisiinkin tulee....

    • totalrecall

      Teknisesti amerikkalaiset autot on täyttä p"#kaa. Jos tutkii vaikka Cadillac Escaladen sähköjä niin se kuin velivenäläisen rakentama viritelmä.

    • syynääjä

      Sähköt on paljon paremmat Escaladessa kuin sun toyottassa.

      • kivisaksi

        Toyotassa on itse asiassa ihan toimivat sähköt. Tutustupa sen sijaan vaikka Skodan ovien johtonippuun joka murtuu poikki viidessä vuodessa niin että koko johtosarja pitää vaihtaa, sellainen 400-500 euroa per ovi mistä on murtunut. Jenkkiautoista pidän myös mutta ei kestä talous sellaisen tlläpitoa koska bensa V8 on ainut hyväksyttävä.


    • Äänenvaimenninkuntoon

      Ainakin metelissä, joskus tuntuu että penkin ja ratin välissä istuu umpikuuro.

    • voihelvatamitäromuja

      saksalaisethan ne jenkitkin kuuhun sai. Amurika ajoneuvot on outoja kyhäelmiä ollut aina, kauheat ulkomitat mutta sisälle ei mahdu kunnolla ketään tai mitään, outojen surkimusten papattimia, pitää repiä aina vaimentimetkin pois kun ei muuten rumia romuja huomata, tuleepahan ääntä ja bensa valuu suoraan putkesta ulos. Omistajilla ei ikinä ole muuta jutusteltavaa kuin amerikkaajoneuvo sitä ja tätä, ei ole perhe-elämää kun ajoneuvojen korjaaminen...Anteeksi, siis laittaminen..vie kaiken ajan ihmisiltä, no onhan se hienoa että sitten kerran kesässä on kerätty rahaa ja saatu tankillinen bensaa ja pääsee Elvistelemään ja yrittämään kuminpolttoa kesäyönä jossakin torilla, ja just niillä avonaisilla putkilla. Enpä tiedä, Suomessa on aina näyttänyt pelleporukoiden touhuilta koko jenkkiajoneuvoharrastaminen, tulee mieleen nämä teinit ja niiden viribimmerit..

    • Kyll

      Kyllä olen samaa mieltä, olen myös yksi kans teistä joka omistaa amerikkalaisen auton ja tulee olemaan tulevaisuudessakin lisää Jenkkejä, Ne jotka osaavat autoja tehdä niin ovat Jenkit, siis luotettavia ja kestäviä. kestävät ainakin 10 sukupolvee ja oikein huolettuna pidempääkin. =D Siis Kannatan Jenkkejä ovat Paljon parempia kuin Jotkut Saksalaiset Mulkunjatkeet.

    • r32gtr

      Kyllä ne japsit on se juttu.

    • 3345

      ois upeeta omistaa 33 Jenkkia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10762
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10239
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5679
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4508
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      129
      2990
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2985
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1786
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1378
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1220
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1144
    Aihe