Ollaan suunnittelemassa Kap Verden rantalomaa ja otsikossa mainitut kaksi saarta näkyvät olevan vaihtoehdot. Ilmeisesti kumpikin kuivia ja hiekkaisia saaria, eikä suuria nähtävyyksiä ole. Onko kokemuksia molemmilla saarilla käyneiltä, onko noista jompi kumpi jollain tapaa mielenkiintoisempi kohde? Millaisia ovat nuo kaupungit Santa Maria tai Sal Rei?
Sal vai Boavista?
6
1596
Vastaukset
- Santa Maria
Santa Mariasta viime viikolla palanneena, jonkin verran pieniä kauppoja, pubeja, ravintoloita jne.. muutoin ihan viehättävä kyläpahanen mutta hieman häiritsi yli-innokkaan kauppiaat jotka varsin innokkaasti koittavat saada asiakkaita kauppoihinsa... uskovat kyllä No thanks kommenttia mutta se oli oikeastaan ainut asia mikä ko kylässä häiritsi.
Vietimme viime joulun Boavistan saarella, Sal Rein kylässä, Boavista-hotellissa. Ja aivan varmasti palaamme vielä sinne! En koskaan ymmärtänyt, miksi ihmiset majoittuivat hotelli-linnoituksiin keskelle ei mitään ja elivät siellä lomansa täysihoidolla, vartioidulla hotellialueella muurien sisällä. Me otimme halvimman hotellin keskeltä paikallista kylää ja täytyy sanoa, että näkemistä riitti. Kahden viikon aikana näimme parina päivänä valkoihoisia! Hotellissamme majoittui meidän lisäksi ainoastaan yksi suomalainen pariskunta.
Jeeppi-safari oli ainoa järjestetty retki, johon osallistuimme. Kävimme paikallisissa kylissä ja Santa Monican upealla hiekkarannalla.
Aamuisin menimme kalastajien satamaan katsomaan, minkälaisia saaliita rannalle tuotiin. Söimme joka päivä eri paikoissa ja mitään ruokalajeja emme vältelleet. Vatsatauteja ei ollut eikä tullut. Ja ruoka oli aivan super-hyvää! Voi vieläkin haaveilen niistä muhkeista tonnikala-pihveistä (kuulostaa hullulta purkkitonnikalaan tottuneella).
Shoppailua saarella ei voi harrastaa - eikä sitä lähdetty hakemaankaan, päinvastoin! Halusimme kokemuksia ja nähdä paikallista elämänmenoa ja sitä me saimme!
Ja paras tulee tässä: Matkailu on todellakin vasta lapsen kengissä - ja toivottavasti vielä pitkään...
Kolmen vuoden päästä uusiksi!- Kumpaan
Kumpi näistä kylistä on "suurempi" Sal rei vai Santa Maria. Lasten kanssa mietitään kummalle saarelle mennään :)
Muita plussia ja miinuksia näistä saarista?- miettisinvielä
Aivan ihana kohde Kap Verde, ollaan oltu Salin saarella useampi kerta. Miinuksena tällä kertaa vastaan tuli erittäin puutteellinen terveydenhoito. Silloin kun kaikki menee hyvin, on kivaa....mutta nyt iski paha keuhkokuume. (tosin oikean diagnoosin sai vasta suomessa) Paikallisella lääkärillä käyntiä, hurjat lääkkeet, hourailua neljä päivää..tajuttomuuden rajamailla ...(sairaalaan olisi pitänyt lentää canarialle) Oppaat kertoivat että tällaiset keuhkoihin kohdistuvat "sairaudet" ovat yleisiä siellä turisteilla, emäksisen (laavaperäisen) maaperän takia. Olimme todella onnellisia kun suomeen päästiin. Sen verran pitää henkikultaa kalliina että tarkemmin tulee katsottua minne reissaa, vielä kun on niin lapsenkengissä turismi tuolla. Paljon on reissattu ja monta matkaa taas edessäpäin....mutta harkitsisin pari kertaa kannattaako lähteä tuonne, varsinkin lasten kanssa?? Itse en todellakaan!
- Kumpaan
No meidän lapset ei ole enää pieniä, poika on jo aikuinen ja nuorempikin jo 16 vuotias. Ainahan ne on mun lapsia vaikka ovatkin jo isoja :D
Mutta kiitos vastauksesta, harmi kun matka meni teidän osalta pilalle. Täytyy vaan koittaa ottaa kunnon matka apteekki mukaan - miettisinvielä
kiva kuulla, ettette "ihan pienten" lasten kanssa ole matkalle lähdössä. Meitähän oli vain aikuisia matkassa. Itse olimme finmatkojen jeeppisafarilla ja siitä tuo pöly ja pöpöt ilmeisesti keuhkoihin iski, vaikka olikin huivit kasvojen edessä. Hyvää matkaa teille! Kyllä meillekin jäi kaipuu kap verdelle ... Salilla Riu Funana ihan mahtava hotelli, toimiva, kiva henkilökunta...jne. Kävelymatka läheiseen Santa Marian kylään. Meitä ei mitkään kaupustelijat häirinnyt, uskovat hyvin kun vain pudistelee päätään.... :-) Paljon jo kehittynytkin viime vuosina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811148Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1946566Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535661- 735081
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514414Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254246Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas714079Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333634