Koska AKK:ssa on tehty päätös kyseisen radan omistajuudesta?
Viimeisimmän verkkolehden mukaan radan yksi omistajista on AKK.
Onko liitossa niin paljon rahaa että sitä riittää tuonnekkin sijoittaa?
Jäsemäärät on pudonneet ja lisenssienmyyntikin.
Mistä nämä rahat otetaan ja kuka vastaa tehtyjen sopiuksien seurauksista, sillä ilman miljoonien lainoja ei tuota rataa rakenneta?
Kymi Ring
12
1983
Vastaukset
- Mieloska
Nyt on hanke saanut lisää rahaa. Rahoitus on kuulemma melkein kasassa mutta AKK:lle tyypillisesti, se on salaista. Rahoituskuvioista ei kerrota kun se mitä julkine raha on.
Paljonki liitot siihen sitoutuu ja takaa, se jätetään titenkin piiloon. Niin tyypillistä, niin tyypiilistä.- cxvvbmkjsa
Kolme vuotta sitten kirjoitettiin sitä, että rahoitus melkein kasassa. No mites tänä päivänä? Rahoituksesta ei ole edelleenkään tietoakaan. Aivan uskomatonta sonnan jauhantaahan tämä on alusta saakka ollut.... Eikä mikään ole muuttunut.
- siirtoaja
Asiallista keskustelua tällä palstalla. Kiitos on tätä lukea. Hyvä
- hilux 2013
Aina se sika syitä keksii jos ei oo kärsä kippee niin maa on rouvassa!!
- Esa Puuskari Kouvola
Kymi Ring tuskin toteutuu. Stoppi tulee sisinä vaiheessa, kun pitäisi saada ne loppurahat yksityisiltä rahoittajilta. Valtion tukirahoilla on helppoa pelleillä. Kuka huolehtii niiden kirjanpidosta ja valvoo, mihin rahat tulevat katoamaan? Olemme nähneet jo monta kertaa, miten tukirahat haihtuvat savuna ilmaan, mutta mitään ei ole saatu aikaiseksi. Johonkin ne aina kuitenkin katoavat. Taitaa Kymi Ringin rahoille käydä samalla tavalla, kun haitaritehtaan pyökkipuiden katoamisessa. Nekin vain haihtuivat jonnekin, vaikka ne oli jo maksettu. En usko Kymi Ringin toteutumiseen.
- ei_radalle
Kyllähän sen tietää mitä akk:ssa ajatellaan tai haaveillaan toimitusjohtajan toimesta. Mitään muuta nyt ei olekkaan enää... Toivottavasti tästä hankkeesta on kunnon valituskierre tiedossa/tulossa.
- agostini12
kyllähän se on nähty mitä talousrikoksistakin tuomittu hankepäällikkö (T. Pohjola) lopulta saa aikaiseksi. (Pohjola Centter, korjalassa ajettu moottoripyörien kisat, Vaalimaalla Idönportti ymym.) Sotkuja, poliisitutkintoja ja muuta epäselvyyksiä. Toivottavasti kouvola ei hassaa tähän yhtään euroa.
- tryytryrt
Kymi ring ja sunny car center. Mitö yhteistä näillä on? Se, että ne on kusetusta molemmat!
Osakepääoma 50000 euroa. http://www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/kymiring oy/25412378
Ei tolla taideta rataa rakentaa kyllä.- Tietämättömyys
Oletko oikeasti näin tyhmä vai esitätkö vain?
Miten Kymi Ring Oy:n osakesalkku, sen koko, tai sen koon puute liittyy mitenkään rahoitukseen tai radan rakentamiseen?
Ihmisten mielipiteitä, ihmisiltä jotka eivät selvästikään tiedä edes yritystoiminnan perusteita, ei pitäisi kuunnella ainakaan taloudellisessa kontekstissa.
- Huijaushanke
Kari O Sohlberg joka on kovasti tässä mukana hänen firma tai suku omistaa kyseiset tillolan maat. Minkähän takia tässä kovasti ukko ajaa tätä asiaa. Pohjola joka on selkeästi kyseisen herran talutusnuorassa valehtelee julkisuudessa, että rahat ovat kasassa. Täyttä paskanjauhamista. Ei todellakaan ole. Sama juttu AKK:n Jani Backmanin kohdalla eli talutusnuorassa. Nyt hän siirtyi pois akk:n toimitusjohtajan pallilta neste rallin promoottoriksi. Voi olla, että lähti pakoon tätä sekoilua ja suhmurointia. En yhtään ihmettelis. Muuten tuommoisen Motogp aiesopimuksen saa kuka tahansa... Yritetään vaan kusettaa rahat pois sijoittajilta. Ei tulla ajamaan mitään motogp kisaa ikinä täällä.
- Anonyymi
Lueskelin AKK:n roolista Kymiringistä tällä palstalla käytyä keskustelua. Skeptiset arviot kehityksestä ja toteutumisesta ovat valitettavasti käyneet viime vuosina toteen. Nyt, kun vaikeudet ja konkurssit/saneeraukset toteutuvat, AKK:n miehet ovat hirveän hiljaa. Se on ollut aina AKK:n miesten tapa livetä vastuusta. Valitettavasti
- Anonyymi
Vaktion touhu aivan perseestä, eikä tyttöhallituksen jäljiltä ihme olekaan, rahaa työnnetään miljardeja koronatukina yrityksille mitkä eivät tarvitse, eikä peritä takaisin, mutta Kymiringin haluavat tuhota lopullisesti.
"Opetus- ja kulttuuriministeriö päätti keskiviikkona kaikkien valtionavustusten takaisinperinnästä Kymiringin moottoriradan konkurssipesältä.
Kymiringin suunnittelu alkoi vuonna 2007. Rata valmistui vuonna 2019 ja radalla piti ajaa MotoGP-osakilpailu vuonna 2020.
Se peruuntui koronapandemian myötä ja näin tapahtui myös 2021. Vuodelle 2022 suunnitellun MotoGP:n lähestyessä rataa ei saatu kisakuntoon, ja tapahtuma peruttiin."
https://www.is.fi/urheilu/art-2000009593221.html
Tuo jos mikä on kärsinyt koronasta, mutta annettiinko tukea tai hakivatko edes. Jotain järkeä pitäisi olla noissa päätöksissä, pelkästään valtion takaukset olisivat varmaankin auttaneet selviytymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2446818Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534863Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393743Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683616Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233521SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713293Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435