Kuinka paljon teidän perheenne, joka on majoitunut huoneistohotellissa, on ollut 1 tai 2vk matkabudjetti? Itse olemme menossa keväällä sideen 5 henkisen perheen kanssa, ja mietityttää paljon pitäisi rahaa varata reissuun. Alkoholia emme juo, ravintolassa söisimme 1 kerran päivässä, muutoin tekisimme itse jotain pientä syötävää. jotain pientä tuliaista ja mahdollisesti 1-2 retkeä.
4 tai 5 henkisen perheen lomabudjetti?
7
926
Vastaukset
- Voi kiesus
Plaaah....jokainen kuluttaa eritavalla...jotkut tykkää syödä hienoimmissa ja kalliimmissa paikoissa..kun taas toiset suosivat ihan muuta...
- eipäsjoopas
plaah...... kysyjä varmaan miettikin, noin niinku yleisesti, että paljon perheelliset ovat kuluttaneet.
- alanyassa4
Meitä oli 4 hlöä ja viikon olimme. Hotellin hintaan kuului aamupala. Muuten syötiin 2 ateriaa lähes joka päivä. Usein pizzaa, hampurilaisia oli toinen ateria. Myös olutta joimme ruuan kanssa. Yksi retki, vähän tuliaisia. Lähinnä vaatetta ostelimme. Rahaa meni noin 1500 euroa viikossa.
- perhe4
Meillä 4 henkeä ja viikossa meni 1500 euroa.
Sillä saatiin kerran päivässä ruokailtua ravintolassa, muutoin teimme itse aamupalaa jne.
Yksi retki.
Paljon ostoksia. - huyhai
meillä 4 henkeä. söime 2 krt päivässä ulkona, toinen ruoka oli hampparia pitsaa tms. aamu-ja iltapalat teimme hotellihuoneessa. ostelimme aika paljon vaateita. rahaa paloi viikossa kaikkineen n. 700 euroa. olimme siis sidessä, ja lähdemme tänä vuonna uudestaan :)
- diipa ja daapa
kaksi aikuista ja yksi lapsi, budjetti yleensä 100 eur/päivä, ei ole mennyt niin paljoa.
Suhtkoht mukava budjetti on 35 eur/pv/hlö tai 250 euro/vk/hlö välillä menee enemmän välillä vähemmän.
1800 viikko / 3000 2 viikkoa niin ei pitäis tarvita joka ostosta tarkkaan miettiä.
Vähemmälläkin tulee toimeen, enemmänkin saa menemään.
Retket päälle.
Kannattaa miettiä, että paljonko menee päivässä ja kertoa se päivien määrällä ja pyöristää ylöspäin.
iltaruoka n. 9-14 euroa
päiväruoka n. 6-12 euroa- adana
Paikallisten ravintoloissa iltaruoka 5-7 euroa, ruokaa enemmän kuin jaksaa syödä. Muotoilla tietenkin maksetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136