Olen laiska lukemaan ja vihaan sitä muutenkin, älkää jaksako valittaa asiasta. Joka tapauksessa kysynkin seuraavaa:
Onko olemassa ohjelmaa joka lukee ääneen, selkeästi ja ymmärrettävästi suomenkielistä tekstiä, esim. e-kirjoja tai netissä olevia juttuja? Luin äskettäin ainakin uutisen että hesari olisi julkaisemassa netissä palvelua jossa ohjelma lukee ääneen uutisia. Palvelun nimi taisi olla Readspeaker.
Luulisi tällaisia olevan jossain, tosin laadusta en oikein tiedä... jos tuo hesarin palvelu toimisi hyvin, onko jokin konsti käyttää sitä jossain muualla kuin hesarin uutisissa?
Tässä vielä linkki kyseisen palvelun uutiseen: http://www.hs.fi/kotimaa/a1305898466809
Kiitos.
Onko olemassa ääneenluku -ohjelmaa?
4
333
Vastaukset
- ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Telkkarissani on toiminto jolla saa sen lukemaan tekstityksiä robottimaisesti, joten tällaista on ohjelmoitu tosiaan. Onko sitä sitten saatavissa tietokonekäyttöön, en tiedä. Joten kuten kiinnostava ajatus kyllä. Voisi olla virkistävää välillä kuunnella tekstiä lukemisen sijaan, sillä tulee istuttua kaikki päivät tietokoneen äärellä.
- kergy
Mielenkiintoista, en edes tiennyt että telkuissa on tuollainen nykyään. Mutta kukaan ei sattuisi kuitenkaan tietämään ohjelmaa jota etsin? Hassua jos nykyaikana ei sellaisia ole?
- Lista tekstinlukijoi
- puhuvapää
Onhan noita. esim.
Mikropuhe ja linux ympäristöön suopuhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2287620
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455070- 594792
- 753448
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162015Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301900- 311829
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441687- 371619
- 1491376