O: Tonti Venäjällä/Karjalassa

biolandia

Myydään maata Venäjällä, Karjalan Laatokan vieressä.
15 hehtaarin tontti, 60 metrin päässä Laatoka.
40 km saarelle Valamon.

Kaunis paikka viettää lomaa, kalastaa, metsästää myös kerätä sieniä, marjoja.

Hinta: 18 000 euroa.
Hinta: 18000
Yhteystiedot: puh. 358466459531
s-posti. [email protected]

10

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kola Kankkunen

      Kas poikaa. Putin kielsi maan myynnin raja-alueilta mutta kielto ei näy koskevan Nikolaita.

      • Hei, tämä tontti sijaitse yli 50 km raja-aluelta, että kielto ei siihen kuuluu, eikä myös ole mikään 250 km tällästä uuttaa lakia. Monet kysyvät.


      • EiUskaltaisi

        Sitä kun ei koskaan tiedä mitä Venäjällä keksitään seuraavaksi. Yhtenä päivänä ostat Venäjältä tontin, seuraavana päivänä tulee laki ettei voikaan omistaa ja tontti otetaan valtiolle tms. Sitä ei aina tiedä mitä siellä seuraavaksi keksitään.

        Jos joku oligarkki vaikka keksii, että tuossahan on hyvä tontti rakentaa uusi huvila, niin äkkiä ne lait muuttuu ulkomaisen omistajan vahingoksi. Jos Venäjällä olisi vakautta ja jonkinlainen länsimaalainen oikeus ja moraali, niin mikä ettei. En kyllä itse uskaltaisi nykypäivänä Venäjälle sijoittaa. Ehkä joskus jos siitä oikeusvaltio tulee niin sittenkin harkiten.

        Ja onhan televisiossakin nähty dokumentteja siitä, miten jotkut tahot kylmästi ottavat itselleen ravintoloita, asuntoja, tehtaita..mitä vaan omaisuutta. Ei tarvita kuin oikeanlaiset paperit niin asiat vaihtavat omistajaa.

        Eli ongelmana ei ole ainoastaan valtion säätämät lait, vaan myös tahot ja ryhmät jotka saavat omaisuutta nimiinsä ainoastaan itselleen paperit teettämällä. "Hups, näyttää että tonttisi onkin nyt minun, häivy".


    • satusedät

      Onko joku niin hullu, että menee tollaiseen ansaan ??
      kaikkien pitäisi tietää, että venäjältä ei ulkomaalainen voi ostaa maatta tai asuntoa..

      Rosvot kiinni..

      • Sinun pitäisi soittaa lakimiehelle ja kysyjä, eikä kirjoittaa siitä mitä et tiedä. Kyllä ulkomaalaiset voivat ostaa Venäjältä maata ja asuntoja itse tiedän siitä ja nähnyt ;-) On Suomalaisiakin paljon, joka omistavat Venäjältä vaikka mitään ja yrityksijäkin myös pitävät Venäjän puolella ja menestyy hyvin.


      • misipitäisi
        biolandia kirjoitti:

        Sinun pitäisi soittaa lakimiehelle ja kysyjä, eikä kirjoittaa siitä mitä et tiedä. Kyllä ulkomaalaiset voivat ostaa Venäjältä maata ja asuntoja itse tiedän siitä ja nähnyt ;-) On Suomalaisiakin paljon, joka omistavat Venäjältä vaikka mitään ja yrityksijäkin myös pitävät Venäjän puolella ja menestyy hyvin.

        ryssältä maata ostaa; kun eivät edes oikeasti omista sitä. Kaikki luovutetut maat on palautettava suomelle ja korjattava entiselleen, lisäksi maksettava suomelle sotakorvaukset takaisin..


      • misipitäisi kirjoitti:

        ryssältä maata ostaa; kun eivät edes oikeasti omista sitä. Kaikki luovutetut maat on palautettava suomelle ja korjattava entiselleen, lisäksi maksettava suomelle sotakorvaukset takaisin..

        :-) Lue paremmin ja oikea historia, ennen kun kirjoitat tollaista. Löytyy varmasti kirjastosta.


      • lueitseparemmin
        biolandia kirjoitti:

        :-) Lue paremmin ja oikea historia, ennen kun kirjoitat tollaista. Löytyy varmasti kirjastosta.

        ja oikea historia; ryssä mikä ryssä vaikka voissa paistais!!!
        Miksi pitäsi ryssältä omaa maataan ostaa, kun eivät edes
        oikeasti omista sitä. Kaikki luovutetut maat on palautettava
        suomelle ja korjattava entiselleen, lisäksi maksettava suo-
        melle sotakorvaukset takaisin..


    • Ei muuten myynnissä enään, myyty jo puoli vuotta sitten ainakin, mutta en tiedä miten voisi poista tämän ilmoituksen tästä.

    • Kyllähävettääsuomalaiset

      Anna vain ilmoituksen olla.
      Kyllä sieltä voi ostaa maata ja kiinteistöjä.
      Ei vain rajavyöhykkeeltä.
      Valitan noita vittuiluja, meitä on moneksi. Hyvää kevättä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1577
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1460
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      111
      1229
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      258
      977
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      907
    Aihe