Vasemman silmän näkökentän reunassa "salamoi"

kyselevä

Huomasin kaksi päivää sitten ajaessani pimeällä autoa, että vasemman silmän näkökentän vasemmassa reunassa välähteli. Luulin sitä ensin katuvalojen välähtelevän peilien kautta, mutta se ei loppunut. Seuraavan päivän pimeänä aamuna sama toistui kotona. Päivänvalossa en ainakaan toistaiseksi ole huomannut. Onko jonkulla tietoa tai kokemusta mistä olisi kyse ja miten asiaan pitäisi suhtautua. Migreenistä ei ole kyse ei ainakaan särkyä tunnu. Ensimmäisen kerran jälkeen "salamointia" on ollut vain 10 - 20 kertaa.Mitään kipua tai arkuutta en tunne

9

1944

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19ja1

      Varaa hetimiten aika silmälääkärille. Salamointi oli oire jostakin, mutta en muista mistä.

    • ...

      Lasiaisen irtauma todennäköisesti, hyvä tarkistuttaa silmälääkärillä että verkkokalvo on säilynyt koskemattomana.

    • nokisadetta

      Lasiaisen irtaumaa joka ilmenee myös ns. nokisateena jota tapahtuu kaikille ikääntyessä. Kun käyt seuraavan kerran silmälääkärillä muista kertoa oireesta. Jos on likinäköinen ja lasienkäyttäjä säännölliset silmälääkärikäynnit on tarpeen. Salamointi ei ole vaarallista eikä voi hoitaa, yleensä menee ohi on kuitenkin seurattava oire. Netistä löytyy hakemalla googlella virallisia lääketiede sivustoa esim. Terveyskirjasto Duodecim josta löytyy tietoa kaikista sairauksista oireista ja hoidoista. Keskustelupalstoilta ei saa aina oikeata luotettavaa tietoa joten etsikää aina lääketiede sivuilta. Kysyjät myös kertovat vaivoistaan liian epämääräisesti.

      • marjaana2

        Kävin juuri silmälääkärillä lasiaisen irtauma epäilyn vuoksi,lääkäri ei kuitenkaan tätä tarkassa tutkimuksessaan todennut,sanoi vain että silmä näyttää terveeltä ei vaadi lääkitystä ja ilmeisesti on irtaumasta kyse vaikkei näy.Onko teillä muilla tämä irtauma näkynyt tutkimuksessa? Tätä on nyt kestänyt puolitoista viikkoa,ensin silmään tuli pyöreä pallo joka heiluu tuossa silmän liikkeen mukana ja salamointia oli parina päivänä,silmälääkäriin hakeuduin runsaiden pienen pienten pallojen joita on satoja näkökentässä,vuoksi.


      • Lasiaisveto
        marjaana2 kirjoitti:

        Kävin juuri silmälääkärillä lasiaisen irtauma epäilyn vuoksi,lääkäri ei kuitenkaan tätä tarkassa tutkimuksessaan todennut,sanoi vain että silmä näyttää terveeltä ei vaadi lääkitystä ja ilmeisesti on irtaumasta kyse vaikkei näy.Onko teillä muilla tämä irtauma näkynyt tutkimuksessa? Tätä on nyt kestänyt puolitoista viikkoa,ensin silmään tuli pyöreä pallo joka heiluu tuossa silmän liikkeen mukana ja salamointia oli parina päivänä,silmälääkäriin hakeuduin runsaiden pienen pienten pallojen joita on satoja näkökentässä,vuoksi.

        Käsittääkseni lasiaisirtauma ei ainakaan aina näy oftalmoskoopissa. Silmät on kuitenkin tärkeää tutkituttaa lääkärillä mahdollisten irtauman aiheuttamien reikien vuoksi. Yleensä lasiaisirtauma menee harmittomasti ohi, mutta likinäköisillä on jonkin verran suurempi riski ongelmiin, ja heillä irtauma usein tapahtuu keskimääräistä nuorempana.


    • epäreilua

      Minulla tuli ensin salamointia ja sitten mustia pilkkuja eli "nokisadetta" näkökenttään. Kävin silmälääkärillä, joka ei löytänyt vikaa. Parin viikon päästä silmä sokeutui täysin. Tehtiin kaksikin leikkausta verkkokalvon kiinnittämiseksi, mutta niistä ei ollut apua. Nyt silmä on ollu sokea jo yli kymmenen vuotta.
      Kannattaa siis käydä toisella lääkärillä, jos oireilu jatkuu.

      • enUsko

        Et maininnut minkä takia silmä sokeutui. Vaikuttaa siltä, että silmässä ei ollut vikaa koska tutkimuksessa hyväksi havaittiin. Sitten tapahtui jotain.


      • epäreilua
        enUsko kirjoitti:

        Et maininnut minkä takia silmä sokeutui. Vaikuttaa siltä, että silmässä ei ollut vikaa koska tutkimuksessa hyväksi havaittiin. Sitten tapahtui jotain.

        Silmä sokeutui verkkokalvon irtauman takia. Olen likinäköinen ja joskus aikaisemmin oli jo silmälääkäri varoittanut, että jos tulee salamointia ja nokisadetta, kiireesti silmälääkäriin. On kuulema ensi oire verkkokalvon irtaumassa.Eipä auttanut vaikka menin heti seuraavana päivänä. Lääkäri totesi silmän olevan kunnossa ja haukkui minut kaupantekijäisiksi, kun uskalsin jouluaattona tulla päivystykseen. Yritin pyhien jälkeen yksityiselle puolella, mutta kaikki olivat joululomalla. Silmä sokeutui parissa viikossa, eikä leikkaukset auttaneet. Nyt kituttelen pienellä eläkkeellä, kun meni työpaikkakin näkövamman takia.


    • Aniraak1

      Tällä sivulla näkyy olevan aika uusia kirjoituksia, joten laitan vähän minäkin. Mahdatko "Lasiaisveto" olla sama kirjoittaja, kuin aijemmin lopetettuihin Verkkokalvoirtauma/ repeämä sivulla kirjoittanut? "Epäreilua". on todella epäilua jos silmäsi on sokeutunut kokonaan?
      Voin sitten ajatellakin, että olen ollut onnekas kolmannen leikkauksen jälkeen jäänyt näkö. Onhan siinä edelleen vääristymät, jotka tulivat toisen verkkokalvoleikkauksen jälkeen.
      Nyt vasemman silmän kaihileikkauksen jälkeen olen pärjännyt aika hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      910
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      783
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      496
      766
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      682
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      576
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      553
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      171
      522
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe