Huomasin kaksi päivää sitten ajaessani pimeällä autoa, että vasemman silmän näkökentän vasemmassa reunassa välähteli. Luulin sitä ensin katuvalojen välähtelevän peilien kautta, mutta se ei loppunut. Seuraavan päivän pimeänä aamuna sama toistui kotona. Päivänvalossa en ainakaan toistaiseksi ole huomannut. Onko jonkulla tietoa tai kokemusta mistä olisi kyse ja miten asiaan pitäisi suhtautua. Migreenistä ei ole kyse ei ainakaan särkyä tunnu. Ensimmäisen kerran jälkeen "salamointia" on ollut vain 10 - 20 kertaa.Mitään kipua tai arkuutta en tunne
Vasemman silmän näkökentän reunassa "salamoi"
kyselevä
91958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Varaa hetimiten aika silmälääkärille. Salamointi oli oire jostakin, mutta en muista mistä.
Lasiaisen irtauma todennäköisesti, hyvä tarkistuttaa silmälääkärillä että verkkokalvo on säilynyt koskemattomana.
Lasiaisen irtaumaa joka ilmenee myös ns. nokisateena jota tapahtuu kaikille ikääntyessä. Kun käyt seuraavan kerran silmälääkärillä muista kertoa oireesta. Jos on likinäköinen ja lasienkäyttäjä säännölliset silmälääkärikäynnit on tarpeen. Salamointi ei ole vaarallista eikä voi hoitaa, yleensä menee ohi on kuitenkin seurattava oire. Netistä löytyy hakemalla googlella virallisia lääketiede sivustoa esim. Terveyskirjasto Duodecim josta löytyy tietoa kaikista sairauksista oireista ja hoidoista. Keskustelupalstoilta ei saa aina oikeata luotettavaa tietoa joten etsikää aina lääketiede sivuilta. Kysyjät myös kertovat vaivoistaan liian epämääräisesti.
Kävin juuri silmälääkärillä lasiaisen irtauma epäilyn vuoksi,lääkäri ei kuitenkaan tätä tarkassa tutkimuksessaan todennut,sanoi vain että silmä näyttää terveeltä ei vaadi lääkitystä ja ilmeisesti on irtaumasta kyse vaikkei näy.Onko teillä muilla tämä irtauma näkynyt tutkimuksessa? Tätä on nyt kestänyt puolitoista viikkoa,ensin silmään tuli pyöreä pallo joka heiluu tuossa silmän liikkeen mukana ja salamointia oli parina päivänä,silmälääkäriin hakeuduin runsaiden pienen pienten pallojen joita on satoja näkökentässä,vuoksi.
Käsittääkseni lasiaisirtauma ei ainakaan aina näy oftalmoskoopissa. Silmät on kuitenkin tärkeää tutkituttaa lääkärillä mahdollisten irtauman aiheuttamien reikien vuoksi. Yleensä lasiaisirtauma menee harmittomasti ohi, mutta likinäköisillä on jonkin verran suurempi riski ongelmiin, ja heillä irtauma usein tapahtuu keskimääräistä nuorempana.
Minulla tuli ensin salamointia ja sitten mustia pilkkuja eli "nokisadetta" näkökenttään. Kävin silmälääkärillä, joka ei löytänyt vikaa. Parin viikon päästä silmä sokeutui täysin. Tehtiin kaksikin leikkausta verkkokalvon kiinnittämiseksi, mutta niistä ei ollut apua. Nyt silmä on ollu sokea jo yli kymmenen vuotta.
Kannattaa siis käydä toisella lääkärillä, jos oireilu jatkuu.
Et maininnut minkä takia silmä sokeutui. Vaikuttaa siltä, että silmässä ei ollut vikaa koska tutkimuksessa hyväksi havaittiin. Sitten tapahtui jotain.
Silmä sokeutui verkkokalvon irtauman takia. Olen likinäköinen ja joskus aikaisemmin oli jo silmälääkäri varoittanut, että jos tulee salamointia ja nokisadetta, kiireesti silmälääkäriin. On kuulema ensi oire verkkokalvon irtaumassa.Eipä auttanut vaikka menin heti seuraavana päivänä. Lääkäri totesi silmän olevan kunnossa ja haukkui minut kaupantekijäisiksi, kun uskalsin jouluaattona tulla päivystykseen. Yritin pyhien jälkeen yksityiselle puolella, mutta kaikki olivat joululomalla. Silmä sokeutui parissa viikossa, eikä leikkaukset auttaneet. Nyt kituttelen pienellä eläkkeellä, kun meni työpaikkakin näkövamman takia.
Tällä sivulla näkyy olevan aika uusia kirjoituksia, joten laitan vähän minäkin. Mahdatko "Lasiaisveto" olla sama kirjoittaja, kuin aijemmin lopetettuihin Verkkokalvoirtauma/ repeämä sivulla kirjoittanut? "Epäreilua". on todella epäilua jos silmäsi on sokeutunut kokonaan?
Voin sitten ajatellakin, että olen ollut onnekas kolmannen leikkauksen jälkeen jäänyt näkö. Onhan siinä edelleen vääristymät, jotka tulivat toisen verkkokalvoleikkauksen jälkeen.
Nyt vasemman silmän kaihileikkauksen jälkeen olen pärjännyt aika hyvin.