Tuli iskelmäratio ihmeestä jonkun Johanna Kurkelan piipitystä. Onneksi kanavaa voi vaihtaa. Onko tuo tosiaan nykyajan mukaista iskelmälaulua ?
Piipitystä
16
371
Vastaukset
- mistä parenpia
Samaamieltä ,ei paljon miellytä kuunnella musikkia ,jos sanoistakaan ei saa mitään selvää. Täysin onneton naislaulaja Johanna Kurkela ,mutta nykylaulajat on kaikki samanlaisia piipittäjiä.
- entinen nuori
Muttya kun se ulkonäkö ei auta laulutaitoon yhtään mitään. Jos miettii esim. Rauli Baddinkia. Mies oli kuin menninkäinen ja lauloi kuin enkeli (Tähdet tähdet, Paratiisi yms). Entäs vanhempa kaartia, Arja Havakka, ei mikään missi, mutta tällaiselle 70-luvun nuorelle esim. Lokki-valssi Arjan tummalla äänellä on tosi hyvä. Onneksi on valinnanvaraa radiokanavissa, Nostalgia on hyvä, ja miksei Iskelmäkin, jos ei tarvi kuunnella niitä vinkujia tai Kaikurantaa :)
- murinajatko
Toinen vinkuja on Anna Puu. Missä on uudet Jari Sillanpäät, Katri-Helenat, Paulat, Marionit yms. tosi laulajat.
- Piipittäjät
Ei vielä johanna olekaan pahin piipittäjä, vaan koko kansan suosikki Suvi Teräsniska! Siinä vasta ällöttävä piipittäjä ja diiva ämmä! Hyi olkoon´!
- ei kiitos
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
- soittoduunari
ei kiitos kirjoitti:
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
Poikkeus löytyy. Tummaa ja voimakasta ääntä löytyy. Keikkailee ahkerasti. Kuunnelkaa Tubesta Jos itken jos nauran.
- rakastan Jenniä
ei kiitos kirjoitti:
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
Jenni ei uikuta vaan lähinnä huokailee. Mitä väliä kun on niin vtun hyvännäköinen.
- vieraat seinät
ehkä piipitystä, mutta kaunis kappale
http://www.youtube.com/watch?v=hlUTGy2ybKg- ei kiitos
Tasapaksu jollutus.
- ei piipitystä
Kappale olis hyvä ,jonkun tasokkaamman laulajan esittämänä.Ei piipitystä jaksa kuunella.
- jrtu
Noi piippari-vinkuja-huokailija-honottajat ei ole enään lähes 70 vuotiaina pinnalla kuten meillä muutama naislaulaja on.
- Försti+ Marjorie ok
Olipa ylläri, kun näen että moni muu samaa mieltä kuin itse olen. En ole tykännyt Johannan laulusta, siis lauluäänestä koskaan. Liian heikko ( ehkä voi kuulla piipityksenä) , tykkään voimakkaista äänenkäytön monipuolisista tulkitsijoista. Johanna Försti esim pesee mennen tullen perinteiset "iskelmälaulajat" katrit, paulat jne...äänenkäytöllään. Joku muukin ja vanhemmista laulajista tulee ainona mieleen Marjorie. Mihin hän on hävinnyt?
- vinetto
Marjorie tutustui tarkemmiin siihen mihin muutkin legendat: Sorsakoski, Virta, Silmu, Kari Tapio, Laila Kinnunen...
- rutunperä
Viimeisin ns. vahvaääninen laulajatar on ollut Anna Eriksson joka tuli pinnalle. Nää piipparit menee ja tulee, toivottavasti menevät yhtä nopeasti kuin ilmestyivätkin. Onneksi sitä Kaikurannankaan määkimistä ei enään kuule kovin usein.
- KodeQ
Siinä teille vahvaa tulkintaa: http://www.mikseri.net/artists/p-m-kostiainen-project/humppakuutio-lautajaskan-tanssilavaversio/521496/ ;)
- mikäs
Laulunsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869