Tuli iskelmäratio ihmeestä jonkun Johanna Kurkelan piipitystä. Onneksi kanavaa voi vaihtaa. Onko tuo tosiaan nykyajan mukaista iskelmälaulua ?
Piipitystä
16
332
Vastaukset
- mistä parenpia
Samaamieltä ,ei paljon miellytä kuunnella musikkia ,jos sanoistakaan ei saa mitään selvää. Täysin onneton naislaulaja Johanna Kurkela ,mutta nykylaulajat on kaikki samanlaisia piipittäjiä.
- entinen nuori
Muttya kun se ulkonäkö ei auta laulutaitoon yhtään mitään. Jos miettii esim. Rauli Baddinkia. Mies oli kuin menninkäinen ja lauloi kuin enkeli (Tähdet tähdet, Paratiisi yms). Entäs vanhempa kaartia, Arja Havakka, ei mikään missi, mutta tällaiselle 70-luvun nuorelle esim. Lokki-valssi Arjan tummalla äänellä on tosi hyvä. Onneksi on valinnanvaraa radiokanavissa, Nostalgia on hyvä, ja miksei Iskelmäkin, jos ei tarvi kuunnella niitä vinkujia tai Kaikurantaa :)
- murinajatko
Toinen vinkuja on Anna Puu. Missä on uudet Jari Sillanpäät, Katri-Helenat, Paulat, Marionit yms. tosi laulajat.
- Piipittäjät
Ei vielä johanna olekaan pahin piipittäjä, vaan koko kansan suosikki Suvi Teräsniska! Siinä vasta ällöttävä piipittäjä ja diiva ämmä! Hyi olkoon´!
- ei kiitos
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
- soittoduunari
ei kiitos kirjoitti:
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
Poikkeus löytyy. Tummaa ja voimakasta ääntä löytyy. Keikkailee ahkerasti. Kuunnelkaa Tubesta Jos itken jos nauran.
- rakastan Jenniä
ei kiitos kirjoitti:
Chisu ja Jenni Vartiainen suomen surkeimmat uikuttajat.
Jenni ei uikuta vaan lähinnä huokailee. Mitä väliä kun on niin vtun hyvännäköinen.
- vieraat seinät
ehkä piipitystä, mutta kaunis kappale
http://www.youtube.com/watch?v=hlUTGy2ybKg- ei kiitos
Tasapaksu jollutus.
- ei piipitystä
Kappale olis hyvä ,jonkun tasokkaamman laulajan esittämänä.Ei piipitystä jaksa kuunella.
- jrtu
Noi piippari-vinkuja-huokailija-honottajat ei ole enään lähes 70 vuotiaina pinnalla kuten meillä muutama naislaulaja on.
- Försti+ Marjorie ok
Olipa ylläri, kun näen että moni muu samaa mieltä kuin itse olen. En ole tykännyt Johannan laulusta, siis lauluäänestä koskaan. Liian heikko ( ehkä voi kuulla piipityksenä) , tykkään voimakkaista äänenkäytön monipuolisista tulkitsijoista. Johanna Försti esim pesee mennen tullen perinteiset "iskelmälaulajat" katrit, paulat jne...äänenkäytöllään. Joku muukin ja vanhemmista laulajista tulee ainona mieleen Marjorie. Mihin hän on hävinnyt?
- vinetto
Marjorie tutustui tarkemmiin siihen mihin muutkin legendat: Sorsakoski, Virta, Silmu, Kari Tapio, Laila Kinnunen...
- rutunperä
Viimeisin ns. vahvaääninen laulajatar on ollut Anna Eriksson joka tuli pinnalle. Nää piipparit menee ja tulee, toivottavasti menevät yhtä nopeasti kuin ilmestyivätkin. Onneksi sitä Kaikurannankaan määkimistä ei enään kuule kovin usein.
- KodeQ
Siinä teille vahvaa tulkintaa: http://www.mikseri.net/artists/p-m-kostiainen-project/humppakuutio-lautajaskan-tanssilavaversio/521496/ ;)
- mikäs
Laulunsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2095295SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site354338SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers263839Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto313776Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673633Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään352912Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062420SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366