DDR3 muisti törkeän kallista

Kingston3

Jos vertaa 8GB USB-muistikkua ja 8GB DDR3 Dram muistia, niin toinen maksaa 5e ja toinen 80e..

Tuo hinta 80e on pysynyt samana varmaan jo vuoden.. olisko kartellin poijat sopinu hinnoista ??

8

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Flash muisteista saa paremman katteen joten DDR3 valmistusta vähennetty ja hinnat ylös. Lisäks DDR4 tulossa.

      Flash muisti muutenki halvempaa tehä.

    • * * * * *

      Noi muistikampojen hinnat oli varmaan puolta halvempia pari vuotta sitten. Ite ostin kesällä 2×8Gt, pari vuotta sitten oisin saanut neljä samalla hinnalla. Ei vaan ollu silloin rahaa.

      Joka tapauksessa DDR3 on aikas paljon nopeampaa muistia kuin muistitikkujen muistit. Katekysymyshän tää silti pitkälti on.

    • DDR2

      Ei tuo vielä mitään, mutta kun DDR2-muistit ovat vieläkin uutena tosi kalliita, jos niitä sattuu jostakin löytymään uutena. Taitaa valmistus olla aika vähäistä nykyään. Tuossa esimerkki.

      http://www.jimms.fi/tuote/VS4GBKIT667D2

      Jimmsiltä ei löydy edes listoilta sovitettua 4x2GB, joka on vanhempien korttien suurin kapasiteetti. Muutkin ovat kalliita:

      http://www.jimms.fi/listaa/135/order/name/asc

      No. Yleensähän DDR2 muistit ostetaan käytettyinä. Niitä on aika hyvin myynnissä ebayssä. Murosta tosin saa halvemmalla.

      • * * * * *

        Luulen ettei niitä edes valmisteta enää. Jotkut haluaa vaan ostaa vanhentuneetkin osat käyttämättöminä ja niitä sit rahastetaan. Muistit kun ei pahemmin vie varastotilaakaan, niin hyvähän niitä on pitää listalla jos niitä on nurkkiin jäänyt, ja ottaa kunnon katteet romuraudasta.

        Tosiaan jos haluaa vanhan lankun parhaaseen kuntoon mitä siitä saa, niin katsoo emon manuskasta maksimit mitä voi laittaa ja ostaa käytettynä muistipankit täyteen.
        Kyllä nuo vanhat emot toimii hyvin vielä monessakin käytössä, et kyl niitä kannattaa päivittää käytetyillä osilla. Uusilla ei.


      • * * * * *

        Muropaketti on hyvä ostopaikka, sieltä saa hyvää käytettyä tavaraa järkevällä hinnalla. Harrastajat kun uusivat koneitaan aika tiuhaan tahtiin, eikä useimmilla ainakaan myynnin tarkoitus ole bisnes, vaan et oma "vanha" rauta menee uusiokäyttöön.

        Ainoo vaan, et sinne pitää rekisteröityä, mut sekin on pelkästään hyvä asia jos mitään meinaa keltään netissä ostaa. (Osto/myynti -palstat oli alunperin oman rekisteröitymiseni syy.)


      • päivittäjä
        * * * * * kirjoitti:

        Luulen ettei niitä edes valmisteta enää. Jotkut haluaa vaan ostaa vanhentuneetkin osat käyttämättöminä ja niitä sit rahastetaan. Muistit kun ei pahemmin vie varastotilaakaan, niin hyvähän niitä on pitää listalla jos niitä on nurkkiin jäänyt, ja ottaa kunnon katteet romuraudasta.

        Tosiaan jos haluaa vanhan lankun parhaaseen kuntoon mitä siitä saa, niin katsoo emon manuskasta maksimit mitä voi laittaa ja ostaa käytettynä muistipankit täyteen.
        Kyllä nuo vanhat emot toimii hyvin vielä monessakin käytössä, et kyl niitä kannattaa päivittää käytetyillä osilla. Uusilla ei.

        Usein vanhassa koneessa on 32 bit windows, jossa muistiavaruus on 4 GB, tästäkin menee helposti noin 1 GB muuhun käyttöön. Jäävä noin 3 GB on usein nykyään liian vähän. Windows joutuu swappailemaan kovalevylle välillä dataa. Aiheuttaa melkoista hitautta.

        Itselläni on juuri tällainen tapaus. Koneeseen asensin aikanaan Vistan, joka oli silloin uutta, varmuuden vuoksi vielä 32 bit, koska 64 bittiselle oli huonosti ajureita. Muistia oli vain 2 GB. Lisäsin sen myöhemmin 4 GB:hen, josta siis todellsuudessa tuli vain 3 GB käyttöön. Myöhemmin päivitin Windows 7:ään. Sekin 32 bittinen, koska en halunnut tehdä uudelleen asennusta.

        Nyr minulla on aivan uusi kokoonpano, mutta projektina on pävittää tuota vanhaa peruskäyttöön sopivammaksi. On tehtävä uudelleenasennus. Windows 64 bittiseksi, muisti maksimiin 8 GB, ehkä prosessori tehokkaammaksi kuin nykyinen E6600.

        Wiindows tulee tuosta vanhasta paketista, koska se on retail 32/64 bit windows7 ultimate. Muistit on ostettu käytettynä ja asennettu. Bios tunnistaa ne. Prosessoria täytyy katsella. Joku Q9650 tai Q9550 olisi hyvä vaihtoehto, jos edullisesti saa. HDD:n sijaan voisi ajatella SSD:n. Tosin alkaa tulla hintaa koko hommalle jo. SSD:n voi tietysti myöhemmin käyttää uudempaan kokoonpanoon. Se on tosin jonkin vuoden päästä jo vanhentunut. Lisäksi SSD:iden hinnat ovat koko ajan laskussa. Kokoonpanon teho on samaa luokkaa tämän jälkeen kuin i3-prosessorilla varustetun eli ei paljon.


    • salaliittoteoria

      En voi uskoa, että joku vertailee eri muistityyppejä keskenään piheydessään.

      • Anonyymi

        Ei välttämättä vaihtoehtoja talkkarien stenmatic kiinteistö koneen päivitys esim muistin lisääminen monesti win XP jäljiltä ovat kun ei aina voi uusia kun ei tiedä millä aikataululla saa virmasta uuden säätö koneen esim talon lämpöjen ja ilmastointi ja energian talteenotto ja kaukolämmön veden virtaus ja sen lämmöt ja suunnat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      345
      3073
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      66
      2750
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      124
      1766
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1470
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1303
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      155
      1258
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1100
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1099
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1040
    Aihe