Härkäruukku

Liinu

Hei!

Olisiko kenelläkään hyvää ohjetta kermaiselle härkäruukulle tai vastaavalle? Sellainen uunissa haudutettu systeemi olisi kiva! Googlasin äsken ja sain vain ravintolan ruokalistoja.. Myös naudanlihasta tehdyt reseptit kelpaavat! :)

Kiitoksia paljon!

1

5754

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erämies

      Suikalepata

      400 g naudanpaistisuikaleita
      1 rasia tuoreita herkkusieniä (tai muita sieniä)
      1 sipuli pikottuna
      2 rkl vehnäjauhoja
      2 dl lihalientä
      2 dl kermaa
      soijaa (suolaa)
      pippuria (musta, valko tai viher)
      hillosipuleita
      persiljaa

      Ohje:

      Kuullota ensin sienet pannulla. Senjälkeen ruskistetaan liha pannussa. Lisää lihaa pienissä erissä pannulle, ettei pannu jäähdy liikaa. Kun liha on ruskistunut lisätään sekaan hienoksi silputtu sipuli. Kun sipuli on kuullottunut lisätään pippuria ja sienet.

      Seuraavaksi sirotellaan vehnäjauhot päälle ja jatketaan hämmentämistä kunnes jauho on saanut hieman väriä. Siiretään pannulta ainekset uunipataan/rukkuun. Lisätään nesteet pataan. Soijalla säädetään suola. Annetaan padan/ruukun hautua uunissa 150 asteessa 1/2 - 1 tunti, kunnes liha on mureaa. Maistelemalla selviää.

      Loppuvaiheessa pataan voi lisätä n. 10 hillosipulia. Ja ennen tarjoamista sirotellaan persilja padan päälle. Saman ruoan voi valmistaa myös hirven tai poronlihasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      429
      7401
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5622
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      119
      4581
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      29
      4289
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3488
    Aihe