Onko beagle ulkokoira?

Hei.
On ollut kaikki pystykorvarodut ja nyt kiinnostunut ajokoirasta. Kysyisinki että pärjääkö beagle vuoden ympäri ulkona? Koppi eristetty ja irtimaasta eikä siinä muuta lämmitystä. Pärjääkö ulkona esim. 30-35 asteen pakkasella. Epäilen että tätä rotua ei ehkä voi verrata ulkokoiraan siinä mitä karjalankarhukoira oli.
Kyselen näitä kun ko. rodusta ei ole tietoa ja haluaisin kuulla kommentteja rodun omistajilta.
62863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

metsästyskoiraksikko meinaat ottaa, jos et niin suosittelen näyttelylinjaista beaglea.

Kyllä beagleja pidetään ulkokoirinaKIN, kunhan kopissa on lämmitys. beaglejärjestön sivuilta löytyy tietoa.

http://www.beaglejarjesto.fi/perus/kehys_perus.htm

Äänestä
  • Juurikin omaan metsästyskäyttöön. Minkäänlainen koetoiminta ei ole minun juttu.
    Eristetty koppi siis niin pärjää ulkona. Sähkölämmitystä kopissa ei ole.

    Äänestä

Kyllä se sähkölämmitys beaclen mieltä lämmittää. Mieti ite kohdaltasi. Miksi koiran pitäisi olla kylmimmällä mahd tavalla.

Äänestä
  • Niin kuin aikaisemmin kerroin ko. rodusta en tiedä niin siksi kyselen kommentteja omistajilta että miten pärjää ulkona. Lähinnä rotuvertailua. Ei ole niin varmaa tämä ajokoira juttukaan vielä.
    On selvää että pohjavillan paksuudella on merkitystä. Jos koiraa pidetään enimmäkseen sisällä on ulos sopeutuminen työläämpää eikä pohjavilla ole kehittynyt samoin kuin ulkona olevilla koirilla. Näin ainakin pystykorvilla.
    Onko rotu kuinka isäntäuskollinen ts. toimiiko koira vieraalla ilman isäntää?

    Kiitos kommenteista!

    Äänestä

Ajavilla koirilla pitää olla kopissa vedoton lämpötila n. 10 - 15 astetta. tuulikaapilla varustettu koppi tai koiratalo, mieluummin koiratalo hyvällä lämpöeristyksellä ja sopivalla sähkölämmityksellä. Koiratalossa vedet ja ruuat pysyvät sulana ja koiran voi hoitaa menemällä itse sisään. Tällöin voi koiratilat puhdistaa hyvin ja vaihtaa vedet ja koiran aluset kätevästi. Kun koitataloon laittaa sisäpuolelle sähköpistokkeet ja valon, niin kaikki askareet voi tehdä kätevästi.

Äänestä

Viihtyis ihmisten seurassa parhaiten ja on hyvä kaveri

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajodog kirjoitti:

Hei.
On ollut kaikki pystykorvarodut ja nyt kiinnostunut ajokoirasta. Kysyisinki että pärjääkö beagle vuoden ympäri ulkona? Koppi eristetty ja irtimaasta eikä siinä muuta lämmitystä. Pärjääkö ulkona esim. 30-35 asteen pakkasella. Epäilen että tätä rotua ei ehkä voi verrata ulkokoiraan siinä mitä karjalankarhukoira oli.
Kyselen näitä kun ko. rodusta ei ole tietoa ja haluaisin kuulla kommentteja rodun omistajilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu