Yksi kysymys tietäjille. Miten käy pääseekö paluulennolle jos hukkaa passinasa hotellin ja lentoaseman välillä? Tämä kysymys siksi, kun on tullut väittely naapurin kassa asian tiimoilta. Asiallisia vastauksia odotellaan ei mitään luultavasti tai ehkä.
Pääseekö passiton lennolle?
17
307
Vastaukset
- miksi pääsisi
ei
- 8+4
Ei, Hesassa saat pikapassin kentältä. Malagasta ei varmaankaan. Täytyy varmaan asioida konsulaatin kanssa
- Jullikkali
Ei EU:n sisällä mitään passia tarvitse, henkilöllisyystodistus riittää ja sitäkään harvoin kysellään.
- irma189
Kyllä minulta on joka kerran kysytty passia tai henkilöllisyystodistusta matkatavaroita luovutettaessa ja koneeseen mennessä, kun olen esim. Espanjaan matkustanut.
- Schengen
irma189 kirjoitti:
Kyllä minulta on joka kerran kysytty passia tai henkilöllisyystodistusta matkatavaroita luovutettaessa ja koneeseen mennessä, kun olen esim. Espanjaan matkustanut.
Tietenkin täytyy olla virallinen henkilöllisyys paperi.Passi ei ole Schengen alueella pakollinen.(Kaikki EU maat eivät ole allekirjoittaneet Schengensopimusta,mm Iso-Britannian maat)vaikka EU-hun kuuluvat.Niissä vaaditaan passi.
- Just tulin
Schengen kirjoitti:
Tietenkin täytyy olla virallinen henkilöllisyys paperi.Passi ei ole Schengen alueella pakollinen.(Kaikki EU maat eivät ole allekirjoittaneet Schengensopimusta,mm Iso-Britannian maat)vaikka EU-hun kuuluvat.Niissä vaaditaan passi.
Kyllä Gibralttarille kelpaa henkkari.
- pasipassi
Jaa että tero terroristi kävelee vaan koneeseen koska sattuu olemaan
euroopan sisäinen lento !
Mieti nut vähän . Totta kai jokaisella pitää olla oikea matkustusasiakirja .
Passi on tähän paras ja helpoin väline .
- gäåpoi
Kyllä minä olen kymmeniä kertoja matkustanut ja mennen-tullen ei ikinä
mitään olla kyselty. - ei kukaan kysy koska
juu aina oon kirjastokortilla päässy ja usein on riittänyt ihan rautakaupan kuittikin
- Tied
Tee lähtöselvitys ennakkoon niin tuskin kukaan kysyy passia.
- irmo
Ulkomaille matkustaessa koneeseen mennessä tsekataan passi ja tarkistuskortti.
- kirjastokortti riitt
irmo kirjoitti:
Ulkomaille matkustaessa koneeseen mennessä tsekataan passi ja tarkistuskortti.
ei kukaan kysy ja jos kysyykin näytän vaan k-plussakorttia tai bussikorttia, kaikke ne kelpaa, ei passia kukaan koskaan tarvii
- Voimassa xx.xx.2015
Tätini on keväällä lähdössä kanssamme aurinkorannikolle ja hänen passinsa viimeinen voimassaolopäivä on juuri paluupäivä. Paluulento on aamupäivällä. Pitäiskö passi uusia vai kelvanneeko. Mitähän tapahtuisi jos lento ei toteutuisi vaan siirtyisi vaikka vuorokaudella.
- vain kuolema varmaa
Minulla oli välilasku Lontoossa ja passi, tai sen tiedot piti lähettää etukäteen hyväksyttäväksi. Sinne siis ei pääse ilman passia edes välilaskulle. Ei ainakaan Norwegianin lennolla ollut vaihtoehtoa esittää henkilökortin tietoja passin sijaan, vaikka tämän mukaan sen pitäisi riittää matkustusasiakirjaksi. https://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/82EA350CCCA11EC0C2256BC20045C85E
Ja vielä lakipykälä http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2013/20130660
Selitä tuo sitten Norwegianille. Ota ainakin sähkölasku mukaan, koska suhtautuminen henkilökorttiin riippuu pärstäkertoimesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Henkilökortti
Shengen-maiden matkoille vaaditaan poliisiviranomaisen myöntämä virallinen henkilökortti, siis esim. ajokortti ei kelpaa.
Kovin välinpitämättömiltä usein vaikuttavat, mutta moniko huomaa, että jos vaikka vilauttavat passin viivakoodia jonnekin?
Maata pitkin matkustettaessa ketään ei passisi kiinnosta kuin vain jos epäilevät jotain. - Taitaa muisti pätkiä
Miten nämä muutamat ihmiset on päässeet edes turvatarkastusaluelle, kun jo lähtöselvityksessä kysytään passeja/eu henkilökorttia samaa pitää näyttää vielä turvatarkastukseen mentäessä ja vielä sitä joskus katsotaan koneeseen noustessakin.
- Majakovski
Minulla on EU. punakantinen passi. Katsokaa ja kadehtikaa.
- ponuskortilla joo
aina oon päässit ku vaan k-plussakorttia oon vilauttanut. urpot vaan passia tai henkkaria kuskaa mukanaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400