Koira lentokentän pururadalle

Saako siellä kävelyttää koiraa hihnaan kytkettynä? Talvisin ei varmastikaan koska hiihtoladut,mutta mites nyt?
11253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saa ulkoiluttaa. Saa ulkoiluttaa vaikka ilman hihnaa, kunhan on kytkettävissä oleva koira.

Äänestä

Koirat pitää pitää kinni kaupungissa. AINA !!!!
- Koiran pskat on siivottava - AINA.

On kauheaa kun isot koirat juosee ja pskantaa ja yhkaileee ihmisiä.
Siksi se Koirakuri on kaupungin järj. sännöissä.

Äänestä

Jos koira ei ole hihnassa, ja se lähtee.
Niin se lähtee.
Etenkin jos se saa sopivan avainärsykkeen,
turha omistajan huudella:" Musti tuu takasin, tseh tseh...
Elä pelkää, ei meiän koira pure, se on hyvin koulutettu.
Ei se oo koskaan ketään purru. "

Äänestä

No ei se välttämättä lähde. Tottelevaisuus on jotain muuta kuin omalla takapihalla makkara kädessä opetettu seuraaminen. Koira pitää kouluttaa nimen omaan eri ärsykkeiden alaisena..

Äänestä
  • Kuinkahan moni kouluttaa eri ärsykkeiden alaisena koiraansa ?
    Varmaan yksi sadasta ?
    Kaupunkialueella ja yleisillä lenkkipoluilla on koirien oltava remmissä.
    Monta on tarinaa siitäkin, että koulutettu koira puri.

    Äänestä

Vaikka pitäisit sitä koiraa kytkettynä ja korjaisit koiran jätökset niin saat varmasti kuulla joltain valituksia koirasi ulkoiluttamisesta siellä.
Kannattaa selailla aikaisempia keskusteluita täältä suomi24... Parhaat valitukset taisi olla koiran karvoista polulla.

Ei myöskään kannata vaikuttaa mitenkään iloiselta koiran omistajalta koska silloin joku varmasti pahoittaa mielensä siitä että sinä pidät koirasi ulkoiluttamisesta ja kylvää myrkkyä reitille.

Ainiin, muista käyttää kuonokoppaa koirallasi jos se vaikka päättää puraista jotain puukeppiä reitin varrella! Jos ihmiset näkee tuollaista käytöstä niin tulee lapsien puolustajat kehiin; "mitä jos se keppi olisi ollut lapsi?" joku soittaa poliisin kaupungin omaisuuden tuhoamisesta.

Sitten on tietysti nämä ihmiset; "saaks sitä silittää, meil on samanlaine koton". Ja jos vastaat kieltävästi niin luultavasti aukovat päätään tai yrittävät väkisin silittää. Ja jos koirasi jotenkin murisee tai muuten on uhkaava, he rupeavat keuhkoamaan siitä miten tuo peto on vaarallinen ja pitäisi lopettaa.

Eli mitä opimme :

1. Raahaa koiraa häkissä perässäsi lenkillä.
2. Pidä koiralla kuonokoppa jos mahdollista pidä se nukutettuna
3. Varmista ettei koiralta tipu yhtäkään karvaa.
4. Älä näytä sitä iloa minkä koira sinulle tuo.
5. Käy lenkillä siihen aikaan ettei kukaan varmasti ole samaan aikaan siellä.
6. Älä anna koirasi tehdä minkäänlaisia jätöksiä luontoon.

Ehkä ei kannata mennä lenkille siis ollenkaan, ei Lappeenrannassa. Hommaa juoksumatto kotiin. :-D

Äänestä

KOIRAT KIINNI AINA KAUPUNGISSA JA MAALLA !!!

Ja Sinä koiran omistaja ole hiljaa äläkä huuda ja näyttele hampaitasi, älä huuda sen karanneen, päälle hyökkäävän koiran perään, koska se sinun huutosi on yhtä ärsyttävää, kuin se rakkisi joka syöksyy ihmisten päälle.

SIIS KOIRAT AINA KIINNI !!! ja pskat on aina siivottava.

Äänestä

Tottakai pururadalla saa ulkoiluttaa koiraa. Tietysti hihnassa.
Ei ole kiellettyä!
Sinne vaan lenkille ainakin siihen asti, kun himohiihtäjät tulee, koska silloin on kävelykin kielletty ja pururadat on vain hiihtäjien käytössä koko talven :( :(

Äänestä

Miun mielestä koirat saa olla vapaana lenkkipolulla. Mikäs sen parempi kirittäjä onkaan kuin hampaat irvessä perään ryntäävä koira. Siinä saa silleen kivasti pulssin nousee kohilleen.

Äänestä

Samaa mieltä. Heat -harjoittelu on nyt muotia.

Äänestä

Koiraa saa ulkoiluttaa kytkemättömänä missä vaan ja koiran ulostustapahtumat on suotavaa tehdä omakotialueella toisten, erityisesti lapsiperheiden tonteille tai postilaatikon edustalle.
Myös päiväkodin leikkipaikan hiekkalaatikko on suositeltava paikka johon koira kannattaa opettaa tekemään tarpeensa. Lapset saavat samalla hiekkaa napostelellessan välttämättömän vastustuskyvyn ja heistä kasvaa vahvoja aikuisia.
Lenkkipolulla koiraa kannattaa virittää herkkään hyökkäystunnelmaan ja opettaa tuikitärkeitä sanoja, kuten puskii..tapa..pure..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minullaonkoira kirjoitti:

Saako siellä kävelyttää koiraa hihnaan kytkettynä? Talvisin ei varmastikaan koska hiihtoladut,mutta mites nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu