Toisella kissallamme (n. 7kk maatiaisuros) on ollut jo monta kuukautta kuivia patteja kainalossa. Kun kävimme eläinlääkärissä rokottamassa sen ensimmäisen kerran, koetimme näyttää niitä lääkärille mutta juuri sillä hetkellä emme onnistuneet löytämään niitä. Kerroimme niistä kuitenkin ja lääkäri sanoi että tuskin ne mitään vaarallisia ovat, ihan tavallisia finnejä tai allergianäppyjä, joita kuulemma nuorille kissoille herkästi tulee.
Mutta luulisi finnien tai allergianäppyjen menevän viimeistään parin viikon kuluessa pois, nämä ovat pysyneet jo pitkään. Ovat sellaisia suunnilleen pikkurillin kynnen kokoisia tai pienempiä, todella kuivia niin että kun niitä raaputtaa niin lähtee kuivaa ihoa ja karvaa irti. Sijaitsevat siis ihossa tai ihan ihon alla kissan toisessa kainalossa.
Onko kenenkään muun kissalla ollut vastaavia? Mitä ne voisivat olla, jos eivät ole finnejä tai allergianäppyjä, ja pitäisikö tästä huolestua? Kissa on muuten terve, madotettu, rokotettu ja leikattu, eikä näpyt tunnu kipeiltä (antaa koskea niihin).
Patteja, apua?
1
138
Vastaukset
- 3whisketeers
Hei, vanha viesti mutta vastaan jos toisi apua jollekkin muulle tulevaisuudessa :)
Ensimmäisenä tuli minullekin mieleen allergianäpyt. Mikäli ette ole vaihtaneet kissan ruokamerkkiä lääkärikäynnin jälkeen ja kissa on esim allerginen viljalle, eiväthän ne näppylät siitä häviä, eli ensitöikseen kannataisi kokeilla hypoallergeenista ruokavaliota kisulle :)
Toinen mikä tuli mieleen on syylät, jotka onneksi ovat harmittomia ja saattavat hävit parissa vuodessa. Yksi mahdollisuus on mys korvapunkit jotka ovat harhautuneet matkallaan ja käyneet puremassa kainaloon.
Mikäli asia vaivaa, tai kissan elämä selkeästi häiriintyy pateista, otahan yhteyttä eläinlääkäriin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998