Pienessä paritaloyhtiössämme on tilitapahtumia yksi tai kaksi kuukaudessa ja joskus ei ollenkaan. Ottaa päähän kun pankkien yritystileissä on niin kalliit palvelumaksut. Kuukaudessa 12-13 euroa ja jos ei ole muita tapahtumia saattaa tili mennä palvelumaksun vuoksi miinuksille.
Miten te muut pienien yhtiöiden asukkaat hoidatte pankkiasiat? Onko mitään estettä tai seuraamuksia, jos maksuliikenteen alkaisi hoitamaan erillisen yksityistilin kautta?
Pankkien palvelumaksut
10
476
Vastaukset 10
Eli haluat kavaltaa muiden osakkaiden rahat??
- Riistoa
Siis meillä ei makseta vastikkeita vaan laskut maksetaan puoliksi sitä mukaa kun niitä tulee. Ja kyseessä on siis paritalo. Miten ihmeessä tuossa voisi kenenkään rahoja kavaltaa????
- WOD
Miksi ette lopeta koko tiliä? Hoidatte laskut niin, että maksatte ne omilta tileiltänne, esim. vuoron perään ja sitten toinen maksaa osuutensa toiselle. Mikään ei velvoita pitämään tiliä taloyhtiön nimissä. Näin käsittääkseni toimitaan paljonkin esim. juuri pienissä paritaloyhtiöissä. Ei maksun saajaa kiinnosta se, kuka laskun maksaa kunhan vain maksun saavat.
- Riistoa
Kiitos, tuleehan täällä asiallisiakin vastauksia. :) Juuri tuota mietin. Lähinnä ajattelin, että jos vaikka verottajalla on jotain vaateita.
- exparitalosta
Riistoa kirjoitti:
Kiitos, tuleehan täällä asiallisiakin vastauksia. :) Juuri tuota mietin. Lähinnä ajattelin, että jos vaikka verottajalla on jotain vaateita.
Ette tosiaan tarvitse tiliä.
Maksut omilta tileiltä vain.
Ei kiinnosta verottajaa lainkaan mistä maksut maksettu!
- veio
"Ottaa päähän kun pankkien yritystileissä on niin kalliit palvelumaksut. Kuukaudessa 12-13 euroa ja jos ei ole muita tapahtumia saattaa tili mennä palvelumaksun vuoksi miinuksille."
Teidän täytyy nostaa vastiketta aika reippaastikkin jos se tuollaisten summien takia menee miinukselle.
Olisi hyvä että tilillä on pelivaraa jos jotain hajoaa.- näinmeillä
Ei järkevästi hoidetussa paritalossa vastiketta makseta, eikä tarvita mitään taloyhtiön tiliä. Laskut maksetaan periaatteella 50 / 50 % ja veden kulutus huoneistokohtaisten mittarien mukaan. Liian yksinkertaista?
- qpwoaq
Eihän laskuja makseta välttämättä 50/50-periaatteella. Asunnot voivat olla erikokoisia ja maksut määräytyvät yhtiöjärjestyksen mukaisesti.
- hallintomies
Osakeyhtiössä mikä paritaloyhtiökin on, on oma yhtiön pankkitili ainut järkevä ratkaisu kirjanpitoa ja verottajaa silmälläpitäen.
Taloyhtiön hallinto nyt vaatii tietyt kuviot, ei niistä pääse yli eikä ympäri. Ihmettelen monia taloyhtiöitä joissa kukin yrittää asua kuin omakotitalossa ymmärtämättä että ei asu sellaisessa ja saa tehdä mitä lystää. - Paritar2015
Eikä ole. Meillä osakeyhtiämuotoinen paritalo, jossa ei ole kerätä vastiketta. Meillä on yhteinen kiinteistövero, kiinteistövakuutus ja jätelaskut. Maksetaan ne naapurin kanssa siten, että menee neliöiden mukaan ja jätelasku puoliksi. Minä maksan laskut omalta tililtäni ja naapuri antaa rahat ja saa sitten kuitit. Ei mitään yhtiön tiliä. Verottajalle kerran vuodessa palautetaan lomake, kun muutoksia ei ole tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
- 77632
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398