ruostuminen

Onko kenelläkään kokemuksia Focuksen takaovien taitesaumojen korjauttamisesta. Siis kokemuksia on varmasti, mutta lähinnä kyselen sitä, että millainen on ollut myyjäliikkeen suhtautuminen ko. ongelmaan. Itselläni on -01 Focus ja nyt on alkanut maali kuplimaan. Siis mitä maksoi ja kuka maksoi korjauksen?
93066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ford ei ruostu,taitaa kirjoittajalla olla housun perse ruosteessa.

Äänestä
  • Tulevaisuudessa saamme nähdä taas kukallisia (autoja), siis foordeja, joiden luukut ruostuvat eri tahtiin, kuin muu auto.
    Onneksi jotkut muut merkit oikeasti ovat sinkinneet korejaan/luukkujaan !

    Äänestä

  • hyvin suhtautui piti ensiksi vain vaihtaa takaluukku mutta vaihdettiin samalla kumpikin taka ovi koska korjaaja löysi niistäkin kittivikoja(minä en) eli vaivattomasti meni takuuseen.

    Äänestä

Omani on parasta aikaa korjauksessa. Puhkiruostumistakuu on 12 vuotta ja minun liikkeeni
ilmoitti mukisematta, että takuuseen menee.

Äänestä
  • Kiitos nyt voin vaihtaa ruostuneet housuni ja mennä vähän viisaampana liikkeeseen juttelemaan.

    Äänestä

oma focuksemme(farkku vm2000) alkoi kukkia vastaavalla tavalla sekä takaluukun sisäsaumasta että ovien alapinnan sisäsaumasta. Tämä johtuu korivalmistajan vääränlaisesta "kitistä" saumoissa joka on liian kovaa ja näin ollen murtuu ja päästää kosteuden suojaamattomalle osalle peltiä. Fordilla on 12v koritakuu ja tämä menee yksiselitteisesti takuun piikkiin. Meillä menee ensi viikolla oma automme hoitoon ja tuolloin vaihdetaan ovet ja takaluukku uusiksi ja that's it.
Ja tietty ei itse tarvii senttiäkään maksaa. Tosin olisin huollon ajaksi halunnut saada vaihtoauton, mutta tähän ei liike suostunut :-( Ainoa pointti korjaukselle on se, että määräaikaishuollot on pitänyt tehdä ajallaan ja leimat oltava huoltokirjassa... joten jos niitä sulla ei ole, niin voi voi...

Äänestä
  • Kyllähän ne ensin fordilla kitisivät ettei koritakuu korvaa ovia, koska olin teetättänyt viimeiset 3 huoltoa muualla kuin fordilla. Uhkasin viedä asian kuluttaja-asiamiehelle, ja kas kummaa, laittoivat ovet.
    Kunhan Suomeenkiin saadaan ryhmäkanne mahdollisuus, niin alkavat korjaamaan ruosteisia luukkuja ja vetareita mukisematta.
    Älkää antako fiksata ruosteisia luukkuja, ne ei tule kuntoon. Ainoa oikea toimenpide on vaihtaa koko ovi.

    Äänestä

Miten on JKL:n Käyttöautossa suhtauduttu kittiongelmiin. Onko vaihdettu ovet nurisematta.
nimim. ehkä edessä.

Äänestä

vm 2000 molemmin puolin on kuulemma ollut huonoa sauman kittiä joka voi irrota ja sen alle jää suola ja vesi muhimaan, aiheuttaen ruostetta. Samaa on kuulemma mersuissakin.
Koritakuu on voimassa jos auto on huollettu ja tarkistettu vuosittain. Korjasivat meidän Focuksen Ford-huollossa takuuseen ja palvelu oli mukavaa. Ei ilmeisesti oo kaikissa ku kaverilla on noin saman ikänen Focus ja se on ihan kunnossa.
Jari

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jees jees kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemuksia Focuksen takaovien taitesaumojen korjauttamisesta. Siis kokemuksia on varmasti, mutta lähinnä kyselen sitä, että millainen on ollut myyjäliikkeen suhtautuminen ko. ongelmaan. Itselläni on -01 Focus ja nyt on alkanut maali kuplimaan. Siis mitä maksoi ja kuka maksoi korjauksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu