Eli suunnitteilla kaupunkiloma hiihtoloman aikaan.... mietinnässä ovat Istanbul, Madrid, Lissabon, Praha ja Berliini. Kerro mikä sinusta olisi paras valinta ja miksi :) Tai voit jopa ehdottaa jotain muuta kaupunkikohdetta :) Liian paljon ihania kohteita tarjolla, vaikka paljon on jo koluttukin ;)
Helmi-maaliskuun vaihteessa kaupunkilomalle
3
300
Vastaukset
- parga
Noista olen käynyt vain kolmessa viimeisessä ja ne kaikki ovat upeita kaupunkeja. Tuohon aikaan vuodesta menisin Lissaboniin. (Säiden puolesta.)
- maailmanmatkaaja82
Ite oon käyny noista kaikissa paitsi Lissabonissa. Siks musta parhaat vaihtoehdot olis:
1.Istanbul, valitsisin tän koska sopii sun valitsemaas vuoden aikaan ja paikkana Istanbul on tosi upea ja erikoinen verrattuna näihin muihin.
2.Madrid, upee kaupunki ei muuta! Lisäks espanjalaiset on tosi mukavia :)
3.Berliini yliarvostettu (minusta) kaupunki, itse olen käynyt 3 kertaa. Ekalla kerralla oli upeeta, mutta kahdella muulla kerralla tuli tekemisen puutetta.
4.Praha, hieno kaupunki joo, mut tuohon vuodenaikaan ei kiitos! Kesällä ja keväällä kelpaa!
Lissabonista ei siis oo omakohtaista kokemusta, mutta en usko että kaupunkiloma paikkana se olis Euroopan upeimpia.. - Kulkukoira
Kaupunkilomalle harvemmin mennään rantaelämän ja helteiden vuoksi, mahdollistahan se periaattessa toki on. Olemme vierailleet kaikkina vuodenaikoina Prahassa, Wienissä, Budapestissa, Varsovassa ja Berliinissä, ihania viikonloppukohteita kaikki. Säät eivät vaikuta matkoihimme vähääkään, mutta yksi ennätys kannattaa kertoa. Kymmenkunta vuotta sitten lämpimänä talvena ensimmäiset krookukset kukkivat Budapestissa tammikuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381493Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252855Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis204693