Onko belgianpaimenkoira (groenendael naaras) hyvä toiseksi koiraksi?
Hyväksyväksyisikö se toisen koiran? Toinen koira on risteytys (karjalankarhukoira ja siperianhysky) eikä ole ikinä murissut kenellekkään. Haluaisi aina vain leikkiä :)
Perheemme siis ajatteli olevansa valmis ottamaan toisn koiran ja miettivät nyt, että helpottaisiko kaveri toisen koiran yksinoloon?
En kaipaa viestejä tyyliin "Mitä järkeä on ottaa toinen koira?" tai "Miksi pidätte tuota toista koiraa sisällä, vaikka se on ns. ulkokoira?"
Kaipaan siis VASTAUKSIA.
Tuohon jälkimmäiseen on muuten vastauskin: Koira on sisällä, koska kaikkialla suositellaan, että koiria ei pidettäisi yksin tarhassa.
Anteeksi sekava viesti, mutta toivon saavani asiallista palautetta.
P.S. Voit toki myös kertoa omista kokemuksistasi :)
-Gerpu (onhan meillä noita pikku vipeltäjiäkin 2 ;D)
Onko hyvä?
3
506
Vastaukset 3
- taape
Koiran sopeutuminen ja sen sosiaaliset taidot ovat yksilöllisiä, eivät valitettavasti yleistettäviä rotukohtaisiksi. Yleisesti ottaen pentu sopeutuu tilateeseen, mutta pentueesta valittavan pentu kannattaa miettiä tarkkaan ongelmien välttämiseksi. Luonteeltaan vahva ja taistelutahtoinen koira ei aina sopeudu "kakkoskoiraksi" vaikka onkin ihana rämäpää ja hyvä harrastuskoira osaavissa käsissä.
Kannattaa harkita tarkkaan, mihin rooliin toista koiraa on ottamassa? Itse otimme toisen belgin juuri kaveriksi vanhemmalle, ja vaikka kuinka olimme toiseen vaativaan koiraan varautuneita, yllätti kahden koiran vaatima työmäärä!
Onnea etsinnälle =) - buffy
kyllä mä uskon että ihan hyvin ne soputuu toisiinsa! silloin kun mä otin toisen koiran niin vanhempi oli luokkaantuneena viisi päivää.. ei kattonut päin kun sitä kutsui ja sellasta. heh. :) ajan myötä kun se huomasi että ei sitä ole syrjäytetty, niin tahti muuttu. nytkin ne nukkuu tossa vierekkäin. :) onnea toisen koiran ottoon!
- man-legally
HYVÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431850
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2891269Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.173929Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.263674- 33601
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12601- 251596
- 191553
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20492- 42482