Kun Jari Aarniota vastaan oleva näyttö alkaa olla selvää, hän ei pääse luikertelemaan syytteistä vapaaksi. En ihmettelisi yhtään, jos Aarnio tekeytyisi marttyyriksi ja sanoisi tulleensa kiristyksen uhriksi. Uhrina ja painostettuna olisi tehnyt teot joista nyt syytetään. Kaikki spekulointi on vapaassa maassa vapaata. Ihmettelen lisäksi asianajajien, jopa Alibi- lehden toimittajan saamaa ilmaisukieltoa. Ketä nämä kiellot palvelevat?
Kuka yllytti Aarniota rikolliseksi?
munkkia ja maitoa
56319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tarki Ilari Kangasta, kaikkien vasikoiden äitiä.
Ihmettelen jos Tarkille eivät saa leivottua samaa kakkua kuin Aarniolle? Tuo koko geissi haisee ja nuo nimet Kekeineen sun muineen putkahtelee esiin vähän väliä. Tarkista on liikkunut "juttuja" täällä suomi24 eri keskustelupalstoilla jo useamman vuoden ajan. Eli vihjeitä ettei hän olekaan puhdas UB 1% kingi vaan 99% kallellaan poliisiin päin?
Kuulin eräältä pelimieheltä, että Tarki oli kysynyt häneltä jo 1998 "tietäisikö pelimies isoja huumepomoja joita Tarkin isän, "ex poliisi" kautta ilmiantamalla, he olisivat itse saaneet toimia, kaikessa rauhassa."
Pelimies oli tuolloin ollut hieman humalassa ja ottanut Tarkin jutut huumorilla, mutta 6 kuukautta myöhemmin huomasi olevansa itse epäiltynä satojen kilojen huumejutusta. Myöhemmin mies tuomittiin 10 vuodeksi vankeuteen. Törkeistä huumerikoksista.
Italian mafian kaikkein loukkaavin nimitys vasikasta on "sbirro" joka tarkoittaa mafia slangiksi, poliisia.
Pasilan kaikkien keijojen äiti, eli
Täält näit löytyy kun hieman kaivelee. Nyt virolainen Veikokin kertoo Aarnion touhunneen Vilhusen kanssa, hänen tietojensa mukaan jo ainakin 2002 asti, vuosi jolloin KEKE oli jo M.O.R.E jäsen. Aarnio juttu on saamassa jälleen uuden käänteen. On vain ajan kysymys, milloin "kaikkien vasikoiden äiti" paljastuu. Nimittäin Vilhusen M.O.R.E jäseneksi aateloinut Seinäjoen-Satakieli. Arvaatteko jo
Tampereen pamaus??!!
Mikä pamaus?
Suuri härdelli Tampereella jossa joku tamperelainen poliisi on Saaran mielestä valinnut väärän tutkimuslinjan ja Saara raivostui niin että piti rauhoittaa rautoihin sitomalla. Helsingissä asti Saara terrorisoi kerrostalonsa lapsia kun oli vihainen.
En tunne asiaa, mutta Saaraa on turha syyttää Aarnion tekemistä rikoksista. Johan se on nähty ja lisää on tulossa esiin.
Men opsikelemaan selkokieltä jos et vihjailua tajua, viiden pisteen vihje, tyyppi sai turpaan jokin aika sitten, et pysyis hiljaa? Sama ex-kopla sai erikoiskohteun, eli eivät olleet aarnion reviirillä ja tai kuuluivat aarnion leiriin.
Äl ny kuumia, alko oikee jo pelottaa. Kuka sai turpaa? Aarnion leiriin kuuluu ainakin herrat Tötterö ja Karki Tangas.
Jos kolmas osa syytteistä menee läpi, Aarnio saa 12-13 vuotta vankeutta. Kun tuomio saa lainvoiman, on kyseessä vankeusvanki Jari Aarnio.
Tänään tuleva vankeusvanki ex rikosylikomisario Jari "Jartsa" Aarnio järjesti oikeudenkäynnissään, uuden shown kun hän sai asianajajansa Riitta "Ritu" Leppiniemen mukaan, perheeseensä kohdistuvan uhkaavan viestin.
Jartsa yrittää tekeytyä nyt marttyyriksi ja kehittelee joukkoineen, perheeseensä kohdistuvia uhkakuvia. Hän uskoo, että tämä läpinäkyvä show pelastaa hänet pinteestä.
Oma näkemykseni on, ettei hänen perheeseensä kohdistu pienintäkään uhkaa. Ainoa uhka joka siihen on kohdistunut on Aarnion oman hölmöilyn tuoma rikostutkinta.
Taitaa paniikkki iskeä Aarnioonkin kun totuus alkaa pikku hiljaa hänellekkin valkenemaan. Lusimaan on lähdettävä.
Den som lever får se.
Tyytyväisen näköisenä näkyi menevän uhkaa selvittämään,ei näyttänyt juuri pelottavan
Mahtavaa
Aarnio syytön, rikolliset ovat vanhat vankilakundit.
Mutta kuka sai aikaan näin laajan massahysterian?
Toki Aarnio virheitä on tehnyt, tmutta rikollinen??? No,no
Nettimanipuloijista osa on rikollisia, osa rikollisten hyysäreitä. Pieni osa on nettietsiviä, haluavat selvittää mitä on tapahtunut.
Vieläkö tynnyreistä on keskusteluja?
Ei tietänkään ole syylinen.Tämän ketjunkirjoittajat ovat pääasissa kommaripiripäitä joita Helsinkinhuumepoliisi on häirinnyt,senhän näkee sokee Reettakin
Vai kommareita.. heh heh.. voi baby kun tietäisit.. saattaa olla päinvastaiset värit käytössä täl puol jokke.. Kun ne nousevat salkoon, huivipää ongelmakin ratkeaa samana päivänä.. Vielä on kysyttävä, et mikä ihmeen stadin huumepoliisi? Eiköhän se toiminut ihan idolisi säännöillä..
Mikä näyttö? Nythän on vasta esitetty väitteitä ja mitään näyttöä ei ole edes pystytty esittämään. Maltahan nyt odottaa, että asia saadaan edes ensimmäistä kertaa käsiteltyä, niin saadaan se näyttö esiin mitä suuresti kyllä epäilen. Olisihan se näyttökin julkisuuteen kerrottu kuten kaikki muukin on keskeneräisestä tutkinnasta kerrottu.
Juu suomessa on tapana pitää poka telkien takana vuosi ja kaksikin eikä tarvita näyttöä, niinhän? Jari on tutkintavankeudessa lomalla ihan huvikseen. Tarkkailee jahtaamiaan huumerikollisia vissiin, täydellä palkalla. Nyt hän alkaa olla niin laitostunut ettei halua vapaaksi ja takaisin poliisiksi enää. On ilmaissut mielipiteensä että linnassa on mukavaa ilman näyttöjäkin.
Pakkokeinot ja tuomio on eri asia. Ethän sinä sitä ymmärrä ainoastaan alibin roskalehteä lukemalla.
Minusta hän on ilmaissut mielipiteensä että hän on painostusvankeudessa.
Marttyyrin viitta on hassu vaate noinkin paatuneelle taparikolliselle mitä Aarnio edustaa.
Näitähän on Alibit täynnänsä. Väärin ymmärrettyjä ja omasta mielestään syyttömiä kriminaaleja.
Varo nyt vaan pellehousujasi. Nimby kertoikin jo miten siinä käy kun fiksu ja älykäs ja rehellinen nainen ryhtyy syntyjä syviä pohtimaan. Mitäs Nimbyllä jäikään käteen?
Pakkokeinoihin ei ryhdytä ilman pitävää ja raskasta näyttöä. Tuomio tuleekin sitten ketjun jatkoksi ikään ja kuin kaupan päälle.
Siihen kenenkään ei tarvitse lukea Alibeja tai muitakaan lehtiä. Kaikki selviää lukemalla suomen lakia.
Ahneus palkitaan 15 v. vankeudella.
Toinen miljoona vetoa että asia ei selviä Suomen lakia lukemalla. Pitää tutkia mitä on tapahtunut, vasta sen jälkeen lakikirjasta voi jotakin osviittaa löytyä että miten tapahtuneeseen kuuluu suhtautua.
vetoa että Aarnio oli lyhyellä joululomalla perheensä luona.
Leppiniemi sanoi Marko Niemelle että Aarniolle on kutakuinkin kaikesta TAPAHTUNEESTA eri mielipide kuin tutkijoilla.
Kovilla on kuuntelutaito. Sinänsä ei mitenkään outo asetelma, kuulustelijana Aarniokin on varmaan ollut siinä tilanteessa että on kyseenalaistanut kuulusteltavan tarinan.
Jos on eri käsitys tapahtuneesta niin silloin tapahtumat ovat tapahtuneet eri tavoin ja ovat erilaisia, tai joitakin niistä ei edes ole vaikka syyttäjä niin väittää.
Ei pidä mystfioida.
Tämä pitää edelleen paikkansa.
Aloittajalle.
No eipä ole korviin kantautunut että Aarnio olisi väittänyt tulleensa kiristetyksi.
Aarnio miksei tee syyttäjän kans sopimusta ja vasikoi poliisi kavereitaan? pääsisi vähemällä.
Aarnio mitään sopimuksia tee. Nettikirjoittajat vaan tekevät sopimuksia itsensä kanssa.
Miten Espoon poliisi Mustonen näihin kuvioihin mahtuu?
Aarnio yllytti itse itseään poliisiksi.
Mutta kuka yllytti Saaraa syyttäjäksi?
Aarnio & kump.
Keitä ne kumppanit ovat?
Minua esim. väitettiin Aarnion sukulaiseksi ja Rainialaksi kun vuosi pari sitten aloitin Aarnioketjujen lukemisen ja kommentoinnin.
Tietysti koukutuin heti kun niin mielenkiintoista yhteyttä minulle tarjottiin netin kautta.
Onkohan useampikin kumppani juuri minunkaltaiseni maalaistollo nettikirjoittaja joka ei ymmärtänyt heti aluksi että Aarniosta ei kysymyksiäkään saa netissä tehdä koska pääkaupunkiseudun kahviloissa Aarnio tiedetään ja häntä osataan siellä epäillä niinkuin sivistyneitten pääkaupunkilaisten kuuluu osata jos he ovat fiksuja.
Kannattaiskohan ton "Saaran" aikasempia rikkareita ja todistelua tutkia objektiivisin silmin? Meinaan jos hänen puheensa nyt mitään on merrkinny. Tälläkin hetkellä varmasti monia jotka kärsivät hänen rajattomien toimien vuoksi.
Onneksi aarnion 13-vuoden kakku ei jää Saaran todistusvoimasta kiinni. Muu näyttö riittää loistavasti tuomioon. Toki aarnonpalvojat kiukkuavat ja kantavat kaunaa Saaralle, mutta minkä voivat? Se on oikein, että koirille on luut kovia.
Nyt se on kuulkaas poijjaat isosta kasesta kyse. Aarnio poistui oikeudesta.
Todella loitsavaa et tämä ollaan saatu poliisista pois.
Saas nähdä mitä tästä tulee näkymään päivän valoon :)))))
Koliseeko Ulvilan kanssa yhteen annelistien kiusaks :)))))
Poistui oikeustalolta perheeseen kohdistuvan vakavan uhkan takia.
Samalla tulee ilmi se et kuka tätä maata terrorisoi. Melua ei tule tyhjästä.
Huonoon saumaan alkoi Murha. Infon nimimerkki Aijeba puolustamaan poliisin suorittamia laittomuuksia, laitonta asianajapuhelinliikenteen salakuuntelua.
Hauska kommentoija tämä "huisinjännääkyl".
"Koliseeko yhteen Ulvilan kanssa annelistien kiusaksi."^
Maa kutsuu, olet kaiketi jollain kiertoradalla.
rouvaTappinen..
Ai, olenko nousukiidossa, en huomannutkaan. Kiitos rajoituksesta.
Aarnio on terrorisoinut asemansaturvin koko yhteiskuntaa, esittämällä siinä sivussa poliisia.
rouvaTappinen, tutkaa ei voi hämätä, jos ette hanki häivehävittäjää. Jatkakaa rauhassa, teitä on hauska seurata. ;)
Jep kyl näin o, Asemaansa käytti väärin ja näytteli kovaa poliisia kun kilpailijat sai kyytiä.
Täysin turha hankkia mitään ylimääräisiä anonymisaattoreita. Kun ei ole mitään salattavaa, miksi näkisi sellaisen vaivan. Aika surkea on hauskanpitotaitosi jos lähes 7-kymppisen eukon elämää on hauska seurata.
PS. AARNIOTA suurempana ongelmana pidän muutamaa tapahtunutta oikeusmurhaa. Ja niiden toteuttamisessa epäilen olleen yksi keinoista hakkerointi. Se on vakavaa tulevaisuutta silmälläpitäen.
Kuulehan, tsoottsot, ihan ystävällismielinen neuvo. Mene ilmoittautumaan poliisille ja kerro tästä oudosta ajankulustasi, meikän seuraamisesta sillä minä en hanki häivehävittäjää.
Eihän sille mitään voi jos sinulla on aikaa ja rahaa tuhlattavaksi mummon seuraamiseen. Minusta vain harrastuksesi ei ole tervettä.
Yhteiskunnallisesti tietysti on kiinnostavaa selvittää kuinka yleistä on seurata ihmisiä joilla ei ole häivehävittäjää. Anneli Auerilla ei varmaan ollut häivehävittäjää ja hän joutui maksamaan siitä uskomattoman paljon.
Murhaaja maksaa, ennemmin tai myöhemmin.