Olen vähän kiinnostunut tuosta Linuxista, mutta totuus on, että en tiedä siitä yhtään mitään. Mistä siis saan parhainta tietoa linuxista, siis netistä?
Tiedustelisin myös, mitköhän linux käyttis mahtaa maksaa, vai onko se ilmainen? Minkä kokoinen esim Windowsiin nähden. Toimiiko yhtä hyvin kuin Windows (paremmin / huonommin)? Minkälainen käyttää, meneekö kauan sen oppimiseen? Onko suomalaisia versioita saatavilla? Entäpä linuxiin saatavat ohjelmat? YM. Ym ...kertokaa kaikki negatiiviset / positiiviset kokemuksenne linuxixta? Lähinnä olen kiinnostunut sen vaatimasta tilasta, hinnoista, helppokäyttöisyydestä, eduista / haitoista ja siitä, että voiko sen jotenkin asentaa rinnan Windowsin kanssa, jos haluankin välillä takaisin Microsoftin ihmeelliseen maailmaan?
Tiedustelisin myös, mitköhän linux käyttis mahtaa maksaa, vai onko se ilmainen? Minkä kokoinen esim Windowsiin nähden. Toimiiko yhtä hyvin kuin Windows (paremmin / huonommin)? Minkälainen käyttää, meneekö kauan sen oppimiseen? Onko suomalaisia versioita saatavilla? Entäpä linuxiin saatavat ohjelmat? YM. Ym ...kertokaa kaikki negatiiviset / positiiviset kokemuksenne linuxixta? Lähinnä olen kiinnostunut sen vaatimasta tilasta, hinnoista, helppokäyttöisyydestä, eduista / haitoista ja siitä, että voiko sen jotenkin asentaa rinnan Windowsin kanssa, jos haluankin välillä takaisin Microsoftin ihmeelliseen maailmaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koitappa Linukan "kotisivuilta" osoitteesta
www.linux.org
Onnea uudelle, ja paremmalle elamalle!(siis jos paatat siirtya Linuxiin!)
Kyseessä on ilmainen, tai tarkemmin sanoen vapaa käyttöjärjestelmä, jonka lähdekooditkin ovat kaikkien saatavilla, esim. ftp.funet.fi.
Yleisimmät distribuutiot sisältävät varsin kattavan valikoiman ohjelmia ja vievät kovalevytilaa pari gigatavua, mutta järjestelmän saa mahtumaan huomattavasti pienempäänkin tilaan asentamalla vain sellaiset ohjelmat joita tarvitsee.
GNU/Linux on radikaalisti erilainen kuin windows, koska se tähtää UNIX-yhteensopivuuteen. Linux on "oikea" käyttöjärjestelmä perinteisen tietojenkäsittelytieteellisen määritelmän mukaan, vastoin kuin windows. Linuxin käytön oppii helpoiten menemällä esim. yliopiston/korkeakoulun unix-kurssille. Joidenkin arvioiden mukaan linuxin ylläpidon oppii kotikäytössä n. vuodessa. Järkevää olisi hankkia myös kirjoja, esim. O'Reilly, Linux Administrator Guide.
Linuxissa kuten kaikissa unix-varianteissa, dokumentaatiota on paljon ja se on hyvin laadukasta ja yksityiskohtaista ja se on online-muodossa. Sitä voi lueskella man-komennolla.
Linuxin voi asentaa windowsin rinnalle (itse esim. tarvitsen windowsia silloin tällöin pelien pelaamiseen). Boottimanagerina voi käyttää esim. liloa, itse tosin käytän grand unified bootloaderia eli Grubia.
Linux on ilmainen, ja sen voi imuttaa itselleen internetin kautta.
linuxin jotkin lisaosat ja muut sovelluspaketit luonnollisesti ovat maksullisia, mutta peruspaketilla
ja ilmaisilla internetista loytyvilla ohjelmilla parjaa vallan mainiosti.
Tilaa linux ei vie enempaa kuin esim. win2000pro
asennusvaiheessa. Lisaksi windows tunnetusti turpoaa kovallasi melkoisesti
sen kayton yhteydessa, ja puolenvuoden paasta on edessa uudelleen asennus/korjaus.
Linux toimii mainiosti yhdessa win2000, ja win 98:n kanssa.
Toiminnasta ainakin omalta osaltani uskallan vaittaa etta toimii paremmin kuin windows, en ole saanut ikina viela konetta
kokonaan jumittamaan pelkalla sovellusohjelmien kayttamisella, mika wintoosan puolella tapahtuu
vahintaan kerran paivassa.
Suomenkielisia versioita ei lyody(ainakaan minun tietaakseni), mutta dokumentteja loytyy riittavasti,
jotta oppiminen tapahtuu nopeasti ja kivuttomasti.
Ongelmia voi olla kernelin paivitysten ja vastaavien hommien kanssa, mutta niistakin
on tietoa aina tarjolla joillain linux-related sivuilla netissa.
Eli ei muuta kuin asentamaan.
on suomeksi käännetty Red Hat pohjainen linux. itselläni asentui mukavasti win98/nt:n rinnalle ja on suhteellisen helppo oppia . löytyy osoitteesta www.raimokoski.com sieltä voi imuroida version 2001 uudempi täytyy ostaa, ei tosin maksa sekään kauhean paljon microsoftin tuotteisiin verrattuna.
Muuten kiva, mutta enpä taida alkaa imuttamaan mitään 130 Mt tiedostoja modeemilla. Heh =)
Linuxia ja Windowsia ei voi verrata. Linux on paljon vaikeampi käyttää, opetteluun joutuu käyttämään paljon aikaa. Ohjelmat ovat vaikeita asentaa. Itse koin suuria pulmia internet selaimiesn kanssa, tekstin kokoa ei voinut säätää selaimessa ja flash animaatiot kaatoivat selaimen. Aika usein Linux (SuSE) myös jumitti järjestelmän, joskus niin pahoin että jouduin vetämään pistokkeen seinästä kun virtanappikin tilttasi.
Tokihan Linux on varmasti hyvä käyttis nörtille joka haluaa hallita konettaan täydellisesti.
En oikein tiedä kenelle Linux on suunnattu, minä en saanut siitä oikein mitään irti...tosin oli siellä yksi kiva pikku peli jota hetken pelasin.
Yksi oleellinen ero linuxin ja windowsin välillä on, että linux opettaa tuntemaan koneen.
Windowsilla voi leikkiä vuosikausia tietämättä mitä kone sisältää, ennekuin jokin menee rikki.
Itse käyttö, kirjoittaminen, laskeminen, internet jne toimii kuin windowsissa. Hankaluudet tulee
vastaan systeemin haltijana. Vain root voi hallita systeemiä vapaasti. Samoin on w2k ja XP-windowseissa.
Ohjelmien asennus on helppoa rpm-paketeilla graafisessa asennusohjelmassa. Tar.gz tiedostot on vaikeampia,
koska ne täytyy asentaa komentotulkilla.
Konqueror selaimella voi internetsivuja zoomata vapaasti, mutta Netscapessa ei tosiaa kaikkien tekstienkokoa
voi muuttaa.
On hyvin pitkälle makuasia, mistä tykkää.
Minulla on vain huonoja windowskokemuksia. Minuaärsyttää eniten windowsin "pakolisuus" ja sen kytkennät.