Linux-käyttöjärjestelmällä 97 prosentin markkinaosuus

Linux hallitsee täysin supertietokoneita

"Top500-listan superkoneista peräti 485 on varustettu Linux-käyttöjärjestelmällä."

"Tehokkain Windows-kone maailmassa on Shanghain superlaskennan keskuksessa kehitetty järjestelmä, joka top500-listalla sijoittuu sijalle 294."

http://etn.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=2109:linux-hallitsee-taysin-supertietokoneita&catid=13:news&Itemid=101
1298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onhan siellä tosiaan vielä yksi windowsilla yrittävä joukossa. ;)

Äänestä

  • prof__Turhapuro kirjoitti:

    No mitäs tä mä dokumentti sanoo:

    http://top500.org/statistics/details/os/421

    Et lukenut uutista? Siellä on 485 linuxia, 13 unixia ja loput kaksi niitä romuja.

    Äänestä

  • lue juttu ensin... kirjoitti:

    Et lukenut uutista? Siellä on 485 linuxia, 13 unixia ja loput kaksi niitä romuja.

    Kotitietokoneissa vastavasti 97% on Windowseja loput Macceja tai linuksromuja!

    Linuksromut ovat vielä pienempi vähemmistö!

    Äänestä

  • Linuks - Gay † kirjoitti:

    Kotitietokoneissa vastavasti 97% on Windowseja loput Macceja tai linuksromuja!

    Linuksromut ovat vielä pienempi vähemmistö!

    Eli 97% kotikoneista on haittaohjelmia. windows on hyvä alusta haittaohjelmille, mutta huono supertietokoneelle :DD

    Äänestä

So what. Aloittajan illuusiota kaikki tyynni. Tavallinen tietokoneen käyttäjä ei tajua eikä hyödy tuosta mitenkään!

Äänestä
  • Kyllä minä tajusin ja sain hyötyä! Nyt tiedän että Linux on paras!

    Äänestä

  • Sinä et taida olla aivan tavallinen, kun on tuollainen omituinen nimimerkkikin?

    Äänestä

  • Siinä tapauksessa tavallinen tietokoneen käyttäjä elää erakkona jossain viidakossa täysin eristyneenä yhteiskunnassa. Etkö todellakaan tajua, mihin supertietokoneita käytetään?

    Äänestä

  • Käytin supertietokonetta!

    Tein haun Googlen supertietokoneen tietokannasta:
    "aggressive Windows"

    Ja Googlen Linux-kone vastasi:
    "Noin 1 180 tulosta (0,19 sekuntia)"

    Rautalangastahan tämä piti vääntää.

    Windows-kone on siis aina alisteinen superkoneelle, taitaa tuo Bing-hakukonekin olla Linux-käyttöjärjestelmällä.

    Äänestä

  • Eli et ymmärrä ollenkaan miten moneen yhteiskunnan toimintoon ja tieteen tekemiseenkin niitä Linux-supertietokoneita käytetään sinunkin elämäsi helpottamiseksi. Senkin kiittämätön kasa paskaa!

    Äänestä

elää vieläkii siinää iha tosi halavasa linkkura-harhamaalimasa, eihä niissää supereissaa linkkurata käytetä muutaku tiedo siirtoo niijen lootie välillää, ei linkkurasta oll superi käyttiksesksi, aiva liija musti-syöppö ja resurssi-rohmu halpis-tekele se nii tosi halapa sekunda-rypistys linkkuran-reuhka, ylleensä eivätteen suostu ollenkaa kertomaa että mitä softaa niissää lootissa sitte iha oikiasten pyörii kun se on niiku semmottii liikesalaisuus usseimmiten, niitää myöskii koko aika päivitettää uutempii versioihi eikä linkku-urlpon tietenkää niistää jutuistaa tarvikkaa mittää tietää reppanan, linkkuran todelline suosio kotikonneissa lienöö myöskii täysi linkkura-harhaa, mullakii on näijen winkku-konneijen lisäksen 2 linkkura-läppärii ja yks linkkura-asjantuntija kerto että se tarkottaa linkkura-laskennassa että on sillo 2 lissää linkkura-käyttäjää, mutta ei meittii oll linkku-urpo ku yksi ja käyttis on winkku kaikesa hyötykäytössä, linkkuran suosioluku 1.4 % lienee sekkii tosiasijas iha linkkura-harhaa ton iha tyhmän linkkura-laskutavan takii, totelline luku lienee jotakii 0.014 % prosenttii promillee että sillee linkku-urlpo hih hih !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi top500 kirjoitti:

Linux hallitsee täysin supertietokoneita

"Top500-listan superkoneista peräti 485 on varustettu Linux-käyttöjärjestelmällä."

"Tehokkain Windows-kone maailmassa on Shanghain superlaskennan keskuksessa kehitetty järjestelmä, joka top500-listalla sijoittuu sijalle 294."

http://etn.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=2109:linux-hallitsee-taysin-supertietokoneita&catid=13:news&Itemid=101

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu