Pillustiina?

Kolahtaako?

Mieheni ehdotti otsikon mukaista nimeä esikoistyttärellemme. Mitä sanotte? Esim. Pillustiina Pomeliina, Pillustiina Maija, Pillustiina Pyökki, Pillustiina Ammatti, Pillustiina Ahmatti?

Pyydän myös että ette varasta tätä erikoista nimeä! Keksikää itse omat erikoiset nimenne, se ei ole vaikeaa.

8

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnon suomalaisia n

      Pillustiina Pomeliina, Amanda Aurora Aleksandra Isabella......

      Nää nykyajan nimet on niin hienostelunimiä. Ennenvanhaan annettiin usein vain yksi nimi. Klassista, hienostunutta, eleganttia yksinkertaista.

      Miten olisi esimerkiksi vain: Kuukautiset?

      Sopii tavallisiinkin, suomalaisiin sukunimiin eikä ole mikään Aleksandra Hirvonen.

      Kuukautiset Nieminen, Kuukautiset Miettinen, Kuukautiset Lappalainen jne...?

      Noista mitä ehdotit kolahti ainoastaan Pillustiina Ammatti.

    • ap.

      Olemme päätyneet mieheni kanssa nimeen Pillu Nahka-Fagotti :-) Luovuimme Pillustiinasta, koska se on tosiaan hieman väännetyn oloinen erikoisuudentavoittelu nimi. Pillu on ehkä konservatiivinen yksinkertaisuudessaan ja tavallisuudessaan, koruttomuudessaan, mutta ainakaan siitä ei pysty vääntämään mitään haukkumanimiä tms.

      Nahka-Fagotin löysimme tältä palstalta. Se on toki erikoisempi, mutta tyttäremme saa sitten kouluikäisenä itse päättää, kumman ottaa kutsumanimekseen: koruttoman ja sovinnaisen Pillun, vai erikoisemman Nahka-Fagotin.

      • ap.

        Höh.. jostain syystä Suomi24 sensuroi tyttäremme tulevan etunimen... Jokin vika koodauksessa tms..?? Mutta siis P.illu Nahka-Fagotti.


    • Keijo-täti

      Pillustiina Vaginalia olisi kaunis nimikokonaisuus!

    • Anna Smulle-Kin

      Reva-Reija.

    • Anonyymi

      Islamiina tai mamustiina.

    • Anonyymi

      Pillustiina Ammatti on kyl konn nimi

    • Anonyymi

      Pillustiina Vaginalia Vulvatar

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe