perinnönpuolikas

Voiko perinnöstä ottaa vain osan esim osuutensa rahasta ja jättää vaikkapa kiinteistön toisille perillisille?
2340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tietenkin voit luopua osasta perintöäsi pesään tai jonkun määrätyn osakkaan hyväksi, mutta silloin astuu kuvaan verotus koko perintösi osalta. Pitäisi luopua koko perinnöstä eikä osasta. Sijaan tullut perillinen maksaa sitten lahjaveron saamisistaan.
Viisasta on myydä osuus vaikka perintöveroarvosta (verottaja neuvoo kyllä kysyttäessä) jaon jälkeen ja rahaa ei välttämättä tarvitse käyttää. Asia vain paperille ja siihen, että kauppahinta on maksettu kaupantekotilaisuudessa. Näin tulkitsen!
Huomioi kuitenkin perillisesi, jos niitä on.

Äänestä

Pesä voidaan jakaa miten tahansa, jos pesän osakkaat ovat yksimielisiä asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohjanpoika kirjoitti:

Voiko perinnöstä ottaa vain osan esim osuutensa rahasta ja jättää vaikkapa kiinteistön toisille perillisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu